2015-02-24 06:00

2015-02-24 12:00

Spänstigt program när Rotary bjöd in till "fest"

SÄFFLE: Rotarys välgörenhetskonsert blev återigen en succé

MUSIK. Helgens stora dragplåster blev Säffle Rotaryklubbs välgörenhetskonsert i lördags kväll. Ändamålet var att samla in pengar till klubbens barn- och ungdomsfond. Bidrog med den högklassiga underhållningen gjorde välkända lokala talanger.

– Det är ett fantastiskt jobb kvällens alla inblandade bidrar med, konstaterade kvällens konferencier Maria Wells.

Det var välfyllda bänkar i Säffle kyrka på lördagseftermiddagen. Det vankades nämligen välgörenhetskonsert och det var tredje året i rad som Säffles Rotaryklubb arrangerade välgörenhetsgalan. Precis som föregående år visade Säffleborna på olika sätt upp en extra varm sida och bidrog genom sin närvaro och givmildhet med tillskott till Rotarys barn- och ungdomsfond.

Meningsfull fritid

Säffle Rotaryklubb har många riktade insamlingsprojekt med välgörande ändamål, men just i lördags var det barn och ungdomars rätt till en meningsfull fritid som var fokus. Kvällens alla intäkter gick oavkortat till klubbens barn- och ungdomsfond.

– Tyvärr finns det idag fler än vi tror som av olika anledningar inte har råd att utföra någon fritidsaktivitet. Det kan till exempel handla om olika avgifter till musikskola, idrottsutrustning eller andra avgifter, berättar Rotarys president Nils Lundström.

Rotarys välgörenhetskonsert bjöd på en mångsidig blandning av musik och underhållning för alla smaker och tycken. Under ledning av kvällens konferencier Maria Wells fick publiken njuta av allt från svängig jazz till vacker solosång och fartfyllda klassiker i ny tolkning.

Hebbe sisters

Inledde kvällen gjorde syskontrion The Hebbe sisters som med sin energi, prickiga klänningar och trestämmiga sång liksom alltid lyckades charma publiken. De gav bland annat ett smakprov på en tolkning av Linnea Henriksson och avslutade med årets rallylåt, Mera gas, som The Hebbe sisters har introducerat för hela det svenska folket under det gångna Svenska rallyt.

Därefter följde ett program som innefattade bland annat Hanna Laangard, Nils Lundström och Erling Sunnarvik från Norge, en nybildad jazztrio, Liljeqvist och Lychou. Förutom detta innefattade programmet även sång och underhållning av konferencieren själv, som ser barn och ungdomsfonden som en hjärtefråga.

– Detta är en väldigt viktig typ av välgörenhet då det handlar om ungas hälsa och välmående. Det är ett fantastiskt jobb alla inblandade bidrar med och vilka talanger vi har på scenen. Man kan verkligen säga att det bjuds på något för alla, säger Maria Wells som för tredje året var konferencier.

Avslutade den lyckade kvällen gjorde Kompisarna som enligt bandets sångare Jörgen Nordmarker bjöd på två goa tryckare och en riktig dänga som satte hela kyrkan i gung. Och därefter väntade det traditionella och uppskattade finalnumret av och med Stubbefolket. Sång och dans till numera välkända toner.

– Jag tror att det både är artisterna och kvällens huvudsyfte som lockar publiken. Detta är självklart viktigt för vår verksamhet och kul att det kommer så många. Ju mer vi lyckas samla ihop ju mer kan vi dela ut och på så sätt vara med och bidra, säger Kjell Nygren, Rotaryklubben.

– Det är ett fantastiskt jobb kvällens alla inblandade bidrar med, konstaterade kvällens konferencier Maria Wells.

Det var välfyllda bänkar i Säffle kyrka på lördagseftermiddagen. Det vankades nämligen välgörenhetskonsert och det var tredje året i rad som Säffles Rotaryklubb arrangerade välgörenhetsgalan. Precis som föregående år visade Säffleborna på olika sätt upp en extra varm sida och bidrog genom sin närvaro och givmildhet med tillskott till Rotarys barn- och ungdomsfond.

Meningsfull fritid

Säffle Rotaryklubb har många riktade insamlingsprojekt med välgörande ändamål, men just i lördags var det barn och ungdomars rätt till en meningsfull fritid som var fokus. Kvällens alla intäkter gick oavkortat till klubbens barn- och ungdomsfond.

– Tyvärr finns det idag fler än vi tror som av olika anledningar inte har råd att utföra någon fritidsaktivitet. Det kan till exempel handla om olika avgifter till musikskola, idrottsutrustning eller andra avgifter, berättar Rotarys president Nils Lundström.

Rotarys välgörenhetskonsert bjöd på en mångsidig blandning av musik och underhållning för alla smaker och tycken. Under ledning av kvällens konferencier Maria Wells fick publiken njuta av allt från svängig jazz till vacker solosång och fartfyllda klassiker i ny tolkning.

Hebbe sisters

Inledde kvällen gjorde syskontrion The Hebbe sisters som med sin energi, prickiga klänningar och trestämmiga sång liksom alltid lyckades charma publiken. De gav bland annat ett smakprov på en tolkning av Linnea Henriksson och avslutade med årets rallylåt, Mera gas, som The Hebbe sisters har introducerat för hela det svenska folket under det gångna Svenska rallyt.

Därefter följde ett program som innefattade bland annat Hanna Laangard, Nils Lundström och Erling Sunnarvik från Norge, en nybildad jazztrio, Liljeqvist och Lychou. Förutom detta innefattade programmet även sång och underhållning av konferencieren själv, som ser barn och ungdomsfonden som en hjärtefråga.

– Detta är en väldigt viktig typ av välgörenhet då det handlar om ungas hälsa och välmående. Det är ett fantastiskt jobb alla inblandade bidrar med och vilka talanger vi har på scenen. Man kan verkligen säga att det bjuds på något för alla, säger Maria Wells som för tredje året var konferencier.

Avslutade den lyckade kvällen gjorde Kompisarna som enligt bandets sångare Jörgen Nordmarker bjöd på två goa tryckare och en riktig dänga som satte hela kyrkan i gung. Och därefter väntade det traditionella och uppskattade finalnumret av och med Stubbefolket. Sång och dans till numera välkända toner.

– Jag tror att det både är artisterna och kvällens huvudsyfte som lockar publiken. Detta är självklart viktigt för vår verksamhet och kul att det kommer så många. Ju mer vi lyckas samla ihop ju mer kan vi dela ut och på så sätt vara med och bidra, säger Kjell Nygren, Rotaryklubben.