2015-07-17 06:00

2015-07-17 06:00

Fredag 17 juli

musik

Arvika

Musikfestival med jazz, blues, rock, visor och folkmusik, Brättne brygga.

musik

Karlstad

Minifestival med Benjamin Edman and the Traveling Family, Oh Mothership, Perry and the Travellers, Café August, kl 18

Åmål

Grållegänget, Kulturmagasinet, kl 19

Sunne

Marika Gejrot, Martin Edin, Västra Ämterviks kyrka, kl 18

dans

Åmotfors

Trivseldans i Folkets park till Nils Birgers orkester kl 19

Lördag 18 juli

musik

Arvika

Mats Berglund och Leif Stinnerbom, Östtomta i Västra Hungvik, kl 19

Karlstad

Klassisk allsång vid Klarälven med Erland Hagegård, Sandgrundsudden, kl 17

Struve och Norman, Tiliakvartetten, Grava kyrka, kl 18

Minifestival Among Souls, John Moose, Rob Coffinshaker, Café August, kl 18

Sunne

Från schlager till visa, allsång, Ove och Eva Olsén, Östra Ämterviks kyrka, kl 18

dans

Molkom

Donnez, Upperudslogen, kl 21–01

Söndag 19 juli

övrigt

Östra Fågelvik

Öppet hus med guidade visningar, hembygdsgården Östra Fågelvik, Kälktorpet och Kommendantbostället, kl 12

musik

Storfors

Mona Rosell & vänner, Bjurtjärns kyrka, kl 18

dans

Gräsmark

Bengt Hennings, Hembygdsgården, kl 18–22

Tisdag 21 juli

musik

Hammarö

I Sankta Helenas fotspår, en musikalisk pilgrimsresa, Hammars gård, kl 19

Karlstad

Öppen scen, Café August, kl 19

Torsby

Anders Stävarby, Sillegården, kl 19

Onsdag 22 juli

musik

Ekshärad

Urban Persson, Per-Ove Karlén, Adinas musikcafé, kl 19

Karlstad

Spån, Joakim Brunström, Albin Vesterberg, Karl Wallmyr, Kronoparkskyrkan, kl 19.30

Sunne

Absolut svensk musik och lite Bach, Erland Hilldén, Sunne kyrka, kl 19

musik

Koppom

Eda-Eidskogs dragspelsklubb, Järnskogs hembygdsgård, kl 19.30

scen

Hammarö

Upp med fötterna, jonglerings- och akrobatikföreställning, Skoghallsparken, kl 18

musik

Gunnarskog

Musikcafé, Arvika Gunnarskogs hemgbygdsgård, kl 19

Torsdag 23 juli

musik

Karlstad

Sweet & Swing i sommarkväll, Bengan Trio, Herrhagskyrkan, kl 19

musik

Arvika

Musikfestival med jazz, blues, rock, visor och folkmusik, Brättne brygga.

musik

Karlstad

Minifestival med Benjamin Edman and the Traveling Family, Oh Mothership, Perry and the Travellers, Café August, kl 18

Åmål

Grållegänget, Kulturmagasinet, kl 19

Sunne

Marika Gejrot, Martin Edin, Västra Ämterviks kyrka, kl 18

dans

Åmotfors

Trivseldans i Folkets park till Nils Birgers orkester kl 19

Lördag 18 juli

musik

Arvika

Mats Berglund och Leif Stinnerbom, Östtomta i Västra Hungvik, kl 19

Karlstad

Klassisk allsång vid Klarälven med Erland Hagegård, Sandgrundsudden, kl 17

Struve och Norman, Tiliakvartetten, Grava kyrka, kl 18

Minifestival Among Souls, John Moose, Rob Coffinshaker, Café August, kl 18

Sunne

Från schlager till visa, allsång, Ove och Eva Olsén, Östra Ämterviks kyrka, kl 18

dans

Molkom

Donnez, Upperudslogen, kl 21–01

Söndag 19 juli

övrigt

Östra Fågelvik

Öppet hus med guidade visningar, hembygdsgården Östra Fågelvik, Kälktorpet och Kommendantbostället, kl 12

musik

Storfors

Mona Rosell & vänner, Bjurtjärns kyrka, kl 18

dans

Gräsmark

Bengt Hennings, Hembygdsgården, kl 18–22

Tisdag 21 juli

musik

Hammarö

I Sankta Helenas fotspår, en musikalisk pilgrimsresa, Hammars gård, kl 19

Karlstad

Öppen scen, Café August, kl 19

Torsby

Anders Stävarby, Sillegården, kl 19

Onsdag 22 juli

musik

Ekshärad

Urban Persson, Per-Ove Karlén, Adinas musikcafé, kl 19

Karlstad

Spån, Joakim Brunström, Albin Vesterberg, Karl Wallmyr, Kronoparkskyrkan, kl 19.30

Sunne

Absolut svensk musik och lite Bach, Erland Hilldén, Sunne kyrka, kl 19

musik

Koppom

Eda-Eidskogs dragspelsklubb, Järnskogs hembygdsgård, kl 19.30

scen

Hammarö

Upp med fötterna, jonglerings- och akrobatikföreställning, Skoghallsparken, kl 18

musik

Gunnarskog

Musikcafé, Arvika Gunnarskogs hemgbygdsgård, kl 19

Torsdag 23 juli

musik

Karlstad

Sweet & Swing i sommarkväll, Bengan Trio, Herrhagskyrkan, kl 19