2016-04-25 17:22

2016-04-25 17:22

Ministerfråga om olika nätavgifter

MUNKFORS: Ortsbor undrade varför det är så stor skillnaden mellan landsbygd och tätort

Varför är det skillnad mellan stad och landsbygd när det gäller nätavgifter? Det är en fråga som engagerat på gräsrotsnivå och som nu är på väg att ställas till ansvarig minister.

Upprinnelsen till att riksdagsledamoten Lars Mejern Larsson (S) i morgon kommer att ställa en fråga till energiminister Ibrahim Baylan är att många Munkforsbor reagerat på att det är så stor skillnad i landet när det gäller nätavgifter.

– Många tycker det är orättvist. Jag värnar folket och bygderna och det är ju orättvist hur vi blir behandlade när det gäller transportavgifter. Det borde vara lika i hela Sverige, säger Lars-Erik Persson.

– Vi känner igen oss i orättvisorna mellan landsbygd och tätort. Våra medlemmar träffar kunderna och då möts vi också av det här så skillnaden i priser påverkar även oss, säger Anton Levein från Elektrikerförbundet.

Leverantör ingen fördel

Att Munkfors levererar ström och ändå har högre nätavgifter gör situationen än mer obegriplig. Ett återkommande argument i den lokala diskussionen är att det borde ju vara en fördel att bo i en producerande kommun så Lars-Erik Persson vände sig till kommunalråd Mathias Lindquist (S) för att höra vad som kan göras för att lyfta frågan högre upp.

– Det är nog svårt ändå att överleva på landsbygden så det vore fantastiskt om det blir belyst och går vidare uppåt, säger Lars-Erik.

– Vi har bland de högsta tarifferna i landet. Vi har haft en ökning med 23 procent de senaste fem åren, att jämföra med Danderyd där höjningen varit två procent, säger Mathias Lindquist som tog kontakt med riksdagsledamoten Lars Mejern Larsson.

Regional obalans

– Det här är ytterligare ett tecken på regional obalans. Varför ska vi betala mer? Det är något vi måste ta på allvar och det är viktigt för oss politiker att synliggöra problematiken på nationell nivå. Det är ju en infrastrukturfråga och inte rimligt att det ska vara skillnader som skapar oro och otrygghet, säger Mejern som lovade att han under tisdagen kommer att ställa en fråga till energiministern.

– Det känns bra, det är rätt väg, säger Lars-Erik Persson märkbart nöjd med att frågan lyfts ända upp till ministernivå.

– Allt hänger ihop. Vi borde ha samma förutsättningar på landsbygden som i tätorterna men så är det inte, säger Lindquist och tar centraliseringen av myndigheter som ett annat exempel på en utveckling som missgynnar mindre orter.

Upprinnelsen till att riksdagsledamoten Lars Mejern Larsson (S) i morgon kommer att ställa en fråga till energiminister Ibrahim Baylan är att många Munkforsbor reagerat på att det är så stor skillnad i landet när det gäller nätavgifter.

– Många tycker det är orättvist. Jag värnar folket och bygderna och det är ju orättvist hur vi blir behandlade när det gäller transportavgifter. Det borde vara lika i hela Sverige, säger Lars-Erik Persson.

– Vi känner igen oss i orättvisorna mellan landsbygd och tätort. Våra medlemmar träffar kunderna och då möts vi också av det här så skillnaden i priser påverkar även oss, säger Anton Levein från Elektrikerförbundet.

Leverantör ingen fördel

Att Munkfors levererar ström och ändå har högre nätavgifter gör situationen än mer obegriplig. Ett återkommande argument i den lokala diskussionen är att det borde ju vara en fördel att bo i en producerande kommun så Lars-Erik Persson vände sig till kommunalråd Mathias Lindquist (S) för att höra vad som kan göras för att lyfta frågan högre upp.

– Det är nog svårt ändå att överleva på landsbygden så det vore fantastiskt om det blir belyst och går vidare uppåt, säger Lars-Erik.

– Vi har bland de högsta tarifferna i landet. Vi har haft en ökning med 23 procent de senaste fem åren, att jämföra med Danderyd där höjningen varit två procent, säger Mathias Lindquist som tog kontakt med riksdagsledamoten Lars Mejern Larsson.

Regional obalans

– Det här är ytterligare ett tecken på regional obalans. Varför ska vi betala mer? Det är något vi måste ta på allvar och det är viktigt för oss politiker att synliggöra problematiken på nationell nivå. Det är ju en infrastrukturfråga och inte rimligt att det ska vara skillnader som skapar oro och otrygghet, säger Mejern som lovade att han under tisdagen kommer att ställa en fråga till energiministern.

– Det känns bra, det är rätt väg, säger Lars-Erik Persson märkbart nöjd med att frågan lyfts ända upp till ministernivå.

– Allt hänger ihop. Vi borde ha samma förutsättningar på landsbygden som i tätorterna men så är det inte, säger Lindquist och tar centraliseringen av myndigheter som ett annat exempel på en utveckling som missgynnar mindre orter.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.