2015-05-22 06:00

2015-05-22 08:27

"Alla är vana vid att hugga i och få saker gjorda"

HÖGBODA

Småprat och prutande, lekande barn och kaffekoppar. När Högboda IF arrangerar bakluckeloppis går folk man ur huse. Föreningen har blivit något av bygdens hjärta, ett hjärta som slår hårt för ungdomar och ideell verksamhet.

Bakluckeloppisen är väl etablerad och har nu sjutton år på nacken. Det märks.

– Jag vågar nog säga att hela bygden är mer eller mindre engagerad i det här. Högboda IF och byalaget står för arrangemanget, med hjälp av ideella krafter. Vi får ofta höra att Högboda IF håller ihop bygden och förbättrar samhörigheten i byn tack vare att vi får till många tillfällen för möten, säger Sofia Karlsson, sekreterare i Högboda IF.

Och det känns självklart att det är här, runt fotbollsplanen, som traditionerna i Högboda skapas och hålls vid liv.

Fokus på barn

Fotboll har varit föreningens huvudinriktning sedan den bildades 1941. När möjligheterna givits har det funnits både dam, herr och ungdomslag.

I dag finns det två ungdomslag och bollkul för de allra minsta.

– Fokus ligger på barn- och ungdomsverksamheten. De måste få känna att det finns saker att göra i Högboda. Och så hoppas vi förstås på att trygga återväxten i föreningen, säger Sofia Karlsson.

Det ser ut att gå fint. Barnen flyger över plinten, studsar på trampetten och slår snygga volter. Under våren har ett tjugotal barn samlats en gång i veckan för att träna parkour och till hösten fortsätter aktiviteten.

– Tidigare åkte barnen hela vägen till Karlstad, tillslut sa vi ”varför inte ta det hit istället?”. Allt går och nu är de inte lika beroende av skjuts, säger Sofia Karlsson.

Vi-känsla

Högboda ligger mitt emellan Karlstad, Arvika och Sunne. Drygt 1 000 personer bor på orten. Med bra kommunikationer, mataffär och skola finns det en grund att stå på. Men det lilla extra, det som gör Högboda till en levande bygd, är de boendes engagemang.

– Vi är nog föreningsmänniskor hela gänget, alla är vana vid att hugga i och få saker gjorda, säger Pierre Nilsson, ordförande i Högboda IF.

Han tror att när människor själva har varit med och byggt upp skateramp och biograf vill man bevara dem. Det skapar en förståelse och en vi-känsla samtidigt som ryktet om Högboda som ett samhälle med mycket aktiviteter sprider sig. Det kan locka fler att bosätta sig där.

Alla hjälper till

En annan anledning till att föreningen mår så bra är att de mättar mun efter matsäck.

– Alla våra aktiviteter sker på frivillig basis, då får vi räkna med att anpassa oss efter hur mycket tid och kraft folk har möjlighet att lägga ner. Fördelen är att vi kan hålla kostnaderna nere och därmed ge fler möjlighet att vara med, säger Sofia Karlsson.

Och att folk vill vara med råder ingen tvekan om.

– Alla ställer upp. När vi hade städdag dök det upp även icke föreningsmedlemmar, de hade med hammare och spik och frågade ”vad kan jag hjälpa till med?”. Det är fantastiskt, säger Sofia Karlsson.

Bakluckeloppisen är väl etablerad och har nu sjutton år på nacken. Det märks.

– Jag vågar nog säga att hela bygden är mer eller mindre engagerad i det här. Högboda IF och byalaget står för arrangemanget, med hjälp av ideella krafter. Vi får ofta höra att Högboda IF håller ihop bygden och förbättrar samhörigheten i byn tack vare att vi får till många tillfällen för möten, säger Sofia Karlsson, sekreterare i Högboda IF.

Och det känns självklart att det är här, runt fotbollsplanen, som traditionerna i Högboda skapas och hålls vid liv.

Fokus på barn

Fotboll har varit föreningens huvudinriktning sedan den bildades 1941. När möjligheterna givits har det funnits både dam, herr och ungdomslag.

I dag finns det två ungdomslag och bollkul för de allra minsta.

– Fokus ligger på barn- och ungdomsverksamheten. De måste få känna att det finns saker att göra i Högboda. Och så hoppas vi förstås på att trygga återväxten i föreningen, säger Sofia Karlsson.

Det ser ut att gå fint. Barnen flyger över plinten, studsar på trampetten och slår snygga volter. Under våren har ett tjugotal barn samlats en gång i veckan för att träna parkour och till hösten fortsätter aktiviteten.

– Tidigare åkte barnen hela vägen till Karlstad, tillslut sa vi ”varför inte ta det hit istället?”. Allt går och nu är de inte lika beroende av skjuts, säger Sofia Karlsson.

Vi-känsla

Högboda ligger mitt emellan Karlstad, Arvika och Sunne. Drygt 1 000 personer bor på orten. Med bra kommunikationer, mataffär och skola finns det en grund att stå på. Men det lilla extra, det som gör Högboda till en levande bygd, är de boendes engagemang.

– Vi är nog föreningsmänniskor hela gänget, alla är vana vid att hugga i och få saker gjorda, säger Pierre Nilsson, ordförande i Högboda IF.

Han tror att när människor själva har varit med och byggt upp skateramp och biograf vill man bevara dem. Det skapar en förståelse och en vi-känsla samtidigt som ryktet om Högboda som ett samhälle med mycket aktiviteter sprider sig. Det kan locka fler att bosätta sig där.

Alla hjälper till

En annan anledning till att föreningen mår så bra är att de mättar mun efter matsäck.

– Alla våra aktiviteter sker på frivillig basis, då får vi räkna med att anpassa oss efter hur mycket tid och kraft folk har möjlighet att lägga ner. Fördelen är att vi kan hålla kostnaderna nere och därmed ge fler möjlighet att vara med, säger Sofia Karlsson.

Och att folk vill vara med råder ingen tvekan om.

– Alla ställer upp. När vi hade städdag dök det upp även icke föreningsmedlemmar, de hade med hammare och spik och frågade ”vad kan jag hjälpa till med?”. Det är fantastiskt, säger Sofia Karlsson.