2016-06-23 06:00

2016-06-23 06:00

Sommarkaffe hos Föreningen Värmlandslitteratur

FIKA: Tradition

Häromdagen tog jag en paus i det intensiva arbetet med min kommande bok och cyklade iväg till det traditionella sommarkaffet hos Föreningen Värmlandslitteratur på Verkstadsgatan i Karlstad.

Föreningen Värmlandslitteratur är en ideellt arbetande förening som förra året fyllde 40 år. Helt fantastisk skulle jag vilja påstå. I många år har föreningen svarat för Värmlandsbokhandeln i Värmlandsmontern på bokmässan i Göteborg och gett ut tidskriften Wermlandiana med bland annat recensioner av en stor del av de värmlandslitterära böcker som kommer ut. Bokrecensionerna finns också från och med år 2001 på föreningens omfångsrika hemsida.

Där finns också en författarkatalog med omkring 150 värmländska författarporträtt. Föreningen delar också ut stipendier och utser Årets vackraste Värmlandsbok och Årets värmlandsbibliotek samt tillsammans med Bibliotek Värmland och Region Värmland Årets Värmlandsförfattare. I samarbete med föreningen Värmländsk kultur gör vi utflykter till litterära och historiskt intressanta miljöer i Värmland och i samarbete med landshövdingen ordnar vi två gånger om året författarkvällar på residenset.

Eldsjälen i föreningen är stadsbibliotekets tidigare värmlandsbibliotekarie Bengt Åkerblom, som bemannar på kansliet i stort sett alla vardagar höst, vinter och vår och åtminstone en dag i veckan sommartid.

Dessutom har föreningen en egen mästerbagerska, Viola Karlsson, som då och då förgyller tillvaron för oss som arbetar i föreningen. Varje år bjuder den generösa Viola på jordgubbstårta och marängtårta inför den stundande sommaren. Så också i år. Och hon delar gärna med sig av recepten på de goda tårtorna, som i år liksom tidigare år hade strykande åtgång

Fotnot: Recepten på tårtorna hittar ni här.

Föreningen Värmlandslitteratur är en ideellt arbetande förening som förra året fyllde 40 år. Helt fantastisk skulle jag vilja påstå. I många år har föreningen svarat för Värmlandsbokhandeln i Värmlandsmontern på bokmässan i Göteborg och gett ut tidskriften Wermlandiana med bland annat recensioner av en stor del av de värmlandslitterära böcker som kommer ut. Bokrecensionerna finns också från och med år 2001 på föreningens omfångsrika hemsida.

Där finns också en författarkatalog med omkring 150 värmländska författarporträtt. Föreningen delar också ut stipendier och utser Årets vackraste Värmlandsbok och Årets värmlandsbibliotek samt tillsammans med Bibliotek Värmland och Region Värmland Årets Värmlandsförfattare. I samarbete med föreningen Värmländsk kultur gör vi utflykter till litterära och historiskt intressanta miljöer i Värmland och i samarbete med landshövdingen ordnar vi två gånger om året författarkvällar på residenset.

Eldsjälen i föreningen är stadsbibliotekets tidigare värmlandsbibliotekarie Bengt Åkerblom, som bemannar på kansliet i stort sett alla vardagar höst, vinter och vår och åtminstone en dag i veckan sommartid.

Dessutom har föreningen en egen mästerbagerska, Viola Karlsson, som då och då förgyller tillvaron för oss som arbetar i föreningen. Varje år bjuder den generösa Viola på jordgubbstårta och marängtårta inför den stundande sommaren. Så också i år. Och hon delar gärna med sig av recepten på de goda tårtorna, som i år liksom tidigare år hade strykande åtgång

Fotnot: Recepten på tårtorna hittar ni här.

  • Lena Sewall