2017-05-19 08:46

2017-05-19 08:46

Uppmärksammar golfens dag

LUNGSUND

På lördag firas golfen dag över hela Sverige. På Lundsbergs Golfklubb blir det festligt värre för både stora och små med start före lunchtid.

– Vi hoppas på massor med nya besökare, säger tränaren Joakim Kristoffersson, i ett pressmeddelande.

Till Golfens Dag välkomnas både medlemmar och den som aldrig tidigare varit på en golfbana. Det bjuds på utmaningar på alla nivåer och fria bollar på klubbens drivingrange. För nybörjaren kan korthålsbanan med mjuka bollar vara en första utmaning, men man kan också få gå på banan tillsammans med en medlem.

– Vi hoppas på massor med nya besökare, säger tränaren Joakim Kristoffersson, i ett pressmeddelande.

Till Golfens Dag välkomnas både medlemmar och den som aldrig tidigare varit på en golfbana. Det bjuds på utmaningar på alla nivåer och fria bollar på klubbens drivingrange. För nybörjaren kan korthålsbanan med mjuka bollar vara en första utmaning, men man kan också få gå på banan tillsammans med en medlem.