2016-09-24 17:10

2016-09-24 17:10

Damerna kvar i toppen

AVISTREAN: Seger i sista hemmamatchen

Eftersom IFK Munkfors vann sin match i onsdags var Villastadens damer tvungna att göra det samma för att behålla serieledningen. Något man klarade av och nu har laget en fot i tvåan.

Lördagens hemmamatch mot IFK Skoghall 2 får en händelserik inledning. Redan i den tredje minuten träffar hemmalaget ribban och på returen skadar sig motståndarmålvakten i en kollision. Enligt uppgift fick hon ett knä i magen och det tog så illa att hon inte kunde fortsätta matchen. Utan reservmålvakt fick en forward hoppa in mellan stolparna. Något som påverkade matchbilden.

– Visst är det så. Våra spelare börjar skjuta i lite sämre lägen när de vet att det är en ovan målvakt, säger Villastadens tränare Jan Andersson.

Han menar att det var en svår match för laget. Det är en match de måste vinna och då är det mycket nerver med i spelet.

– Det gör att vi tar många felbeslut i början av matchen. Sedan får vi två snabba mål i slutet och det lugnar ner sig lite. Men i början av andra är det lika nervöst igen.

Målen kommer inom loppet av ett par minuter. Först är det Karin Bergholm som får in en boll som målvakten ser ut att ha koll på. 2-0 minuten senare är Nadja Bengtsson stensäker i avslutet och målvakten chanslös.

Med kvarten spelad av andra halvlek har Villastaden 3-0 inne efter en hörna, men Valmire Hajdari döms bort för offside. I stället är det Skoghall som reducerar efter en frispark efter en halvtimme. Någon större fara för utgången av matchen uppstår ändå inte.

Lördagens resultat innebär att Villastaden leder serien en poäng före Munkfors med en match kvar att spela.

Julia skadad

En match laget kanske tvingas spela utan en av sina bästa spelare. Julia Lid Nilsson tvingades lämna planen efter 38 minuters spel i första halvlek. Från sidan såg det ut som en knäskada, men det visade sig vara en kraftig lårkaka.

– Julia är en nyckelspelare i en tunn trupp, men vi hoppas att hon hinner repa sig, säger Jan Andersson.

Lördagens hemmamatch mot IFK Skoghall 2 får en händelserik inledning. Redan i den tredje minuten träffar hemmalaget ribban och på returen skadar sig motståndarmålvakten i en kollision. Enligt uppgift fick hon ett knä i magen och det tog så illa att hon inte kunde fortsätta matchen. Utan reservmålvakt fick en forward hoppa in mellan stolparna. Något som påverkade matchbilden.

– Visst är det så. Våra spelare börjar skjuta i lite sämre lägen när de vet att det är en ovan målvakt, säger Villastadens tränare Jan Andersson.

Han menar att det var en svår match för laget. Det är en match de måste vinna och då är det mycket nerver med i spelet.

– Det gör att vi tar många felbeslut i början av matchen. Sedan får vi två snabba mål i slutet och det lugnar ner sig lite. Men i början av andra är det lika nervöst igen.

Målen kommer inom loppet av ett par minuter. Först är det Karin Bergholm som får in en boll som målvakten ser ut att ha koll på. 2-0 minuten senare är Nadja Bengtsson stensäker i avslutet och målvakten chanslös.

Med kvarten spelad av andra halvlek har Villastaden 3-0 inne efter en hörna, men Valmire Hajdari döms bort för offside. I stället är det Skoghall som reducerar efter en frispark efter en halvtimme. Någon större fara för utgången av matchen uppstår ändå inte.

Lördagens resultat innebär att Villastaden leder serien en poäng före Munkfors med en match kvar att spela.

Julia skadad

En match laget kanske tvingas spela utan en av sina bästa spelare. Julia Lid Nilsson tvingades lämna planen efter 38 minuters spel i första halvlek. Från sidan såg det ut som en knäskada, men det visade sig vara en kraftig lårkaka.

– Julia är en nyckelspelare i en tunn trupp, men vi hoppas att hon hinner repa sig, säger Jan Andersson.