2016-05-21 18:00

2016-05-21 18:00

Bolltrollare fick se paraolympier

ÖREBRO: Anna-Carin Ahlquist hoppas få se några i SM nästa år

Kristinehamns bordtennisförenings funktionshindrade grupp, Bolltrollarna, var på plats under SM i Örebro.

– Vi fick träffa massa spelare som är med i landslaget och fick se fin pingis, säger ordförande Mattias Nilsson.

Bolltrollarna samlades vid Brogårdshallen, där KBTF håller till, och tog bussen till Örebro och SM för funktionshindrade.

– Jag som är ordförande i klubben är stolt över den härliga gruppen som tränar varje vecka och jag hoppas till nästa säsong att fler funktionshindrade vill komma ner och prova, säger Mattias Nilsson.

Beträffande Örebroresan riktar han ett stort tack till Peter Dahl.

– Han är gammal förbundskapten för handikapplandslaget och har många kontakter och fixade så vi fick träffa en hel del personer som är med i landslaget och som ska vara med i OS i Rio de Janeiro i sommar.

Bolltrollarna fick bland annat träffa Anna-Carin Ahlquist som tog guld i Paralympics 2012 och som ska försvara guldet i sommar i Rio de Janeiro.

– Anna-Carin pratade med oss och hoppades att kunna se några av våra spelare spela SM nästa år, så nu hoppas vi på att våra deltagare vill och vågar ställa upp i nån tävling nästa säsong, säger Mattias Nilsson.

Pratade fotboll

Degerforstokige Felix Jacobsson fick träffa Michael Azulay, bror till DIF:s högerback Jonathan Azulay, och de pratade fotboll. Även Michael är med i landslaget för funktionshindrade och Felix var supernöjd med träffen.

Bolltrollarna stannade kvar över prisutdelningen.

Bolltrollarna samlades vid Brogårdshallen, där KBTF håller till, och tog bussen till Örebro och SM för funktionshindrade.

– Jag som är ordförande i klubben är stolt över den härliga gruppen som tränar varje vecka och jag hoppas till nästa säsong att fler funktionshindrade vill komma ner och prova, säger Mattias Nilsson.

Beträffande Örebroresan riktar han ett stort tack till Peter Dahl.

– Han är gammal förbundskapten för handikapplandslaget och har många kontakter och fixade så vi fick träffa en hel del personer som är med i landslaget och som ska vara med i OS i Rio de Janeiro i sommar.

Bolltrollarna fick bland annat träffa Anna-Carin Ahlquist som tog guld i Paralympics 2012 och som ska försvara guldet i sommar i Rio de Janeiro.

– Anna-Carin pratade med oss och hoppades att kunna se några av våra spelare spela SM nästa år, så nu hoppas vi på att våra deltagare vill och vågar ställa upp i nån tävling nästa säsong, säger Mattias Nilsson.

Pratade fotboll

Degerforstokige Felix Jacobsson fick träffa Michael Azulay, bror till DIF:s högerback Jonathan Azulay, och de pratade fotboll. Även Michael är med i landslaget för funktionshindrade och Felix var supernöjd med träffen.

Bolltrollarna stannade kvar över prisutdelningen.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.