2016-02-01 14:30

2016-02-01 14:31

Alla vann minst en match

BORDTENNIS: KBTF arrangerar egen tävling i slutet av månaden

Kristinehamns bordtennisförening hade i söndags med nio unga förmågor i Vinterspelen i Karlstad.

– Alla som deltog vann någon match, säger Mattias Nilsson, ordförande och tränare i KBTF.

Vinterspelen har fyra klasser; pojkar och flickor 11 och pojkar och flickor 14. Inga vinnare koras, alla får pris. Poolspel gäller och i snitt blev det sex matcher per spelare.

Dängde ettan

Elis Adlerborn vann alla sina matcher i P11, trots att han bara är nio år. Elis är rankad tvåa i Värmland i P9.

– Den som är rankad etta dängde han. De vinner varannan match, säger Mattias Nilsson.

En stark insats gjorde även Robert Kupferschmied i P14. Robert vann fyra matcher och slog flera bra spelare. Mattias Nilsson tycker också att det var roligt att nioårige Isak Jansson Nilsson vann flera matcher i P11, detta i sin första tävling för klubben. Hugo Aronsson och Alexander Aronsson debuterade också för KBTF.

Narges Rahimi spelade i F11, Darvan Zakhoy, Elis Adlerborn, Isak Jansson-Nilsson och Melvin Johansson i P11 och Ibrahim Amedi, Robert Kupferschmied, Hugo Aronsson och Alexander Aronsson P14. Totalt deltog drygt 60 spelare.

KBTF-poolen

Bordtennisföreningen ska den 28 februari arrangera KBTF-poolen.

– Vi har bjudit in alla klubbarna i Värmland och även Örebro, säger Mattias Nilsson.

Klasserna blir P9, P11, P13, F9, F11 och F13. Erik Stenberg sponsrar tävlingen och alla som deltar ska få pokal.

Mattias Nilsson säger att klubbens ungdomsverksamhet har växt och att den kommer att fortsätta växa. Inte minst tack vare asylsökande.

– I söndags kom det fyra från flyktingförläggningen och provade på.

Vinterspelen har fyra klasser; pojkar och flickor 11 och pojkar och flickor 14. Inga vinnare koras, alla får pris. Poolspel gäller och i snitt blev det sex matcher per spelare.

Dängde ettan

Elis Adlerborn vann alla sina matcher i P11, trots att han bara är nio år. Elis är rankad tvåa i Värmland i P9.

– Den som är rankad etta dängde han. De vinner varannan match, säger Mattias Nilsson.

En stark insats gjorde även Robert Kupferschmied i P14. Robert vann fyra matcher och slog flera bra spelare. Mattias Nilsson tycker också att det var roligt att nioårige Isak Jansson Nilsson vann flera matcher i P11, detta i sin första tävling för klubben. Hugo Aronsson och Alexander Aronsson debuterade också för KBTF.

Narges Rahimi spelade i F11, Darvan Zakhoy, Elis Adlerborn, Isak Jansson-Nilsson och Melvin Johansson i P11 och Ibrahim Amedi, Robert Kupferschmied, Hugo Aronsson och Alexander Aronsson P14. Totalt deltog drygt 60 spelare.

KBTF-poolen

Bordtennisföreningen ska den 28 februari arrangera KBTF-poolen.

– Vi har bjudit in alla klubbarna i Värmland och även Örebro, säger Mattias Nilsson.

Klasserna blir P9, P11, P13, F9, F11 och F13. Erik Stenberg sponsrar tävlingen och alla som deltar ska få pokal.

Mattias Nilsson säger att klubbens ungdomsverksamhet har växt och att den kommer att fortsätta växa. Inte minst tack vare asylsökande.

– I söndags kom det fyra från flyktingförläggningen och provade på.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.