2015-12-01 14:09

2015-12-01 14:09

Klart med nytt klubbhus

SATSNING: Kristinehamns golfklubbs största investering någonsin

Förra gången, för cirka tio år sedan, gick planerna i stöpet.

Men i måndags beslutades att Kristinehamns golfklubb ska ha ett nytt klubbhus.
– Det känns bra. Äntligen! Det är bra för kommunen också, säger ordföranden Hans Karlsson.

Förra gången föll det på att för få medlemmar sköt till en engångsavgift på 3 000 kronor. Golfklubben begär nu 1 500 kronor och har kalkylerat med att 800 medlemmar ska betala.

Även om det inte sker så blir det ett nytt klubbhus. Det blev ett tydligt ja under klubbens höstmöte i måndags i Kristinehamns conference center.

Höstmötet, ett av klubbens två årliga årsmöten, samlade 131 personer vilket kan vara rekord.

En av flera frågor från de församlade var vad som skulle hända om ett nytt klubbhus inte byggdes. Hans Karlsson svarade att Unionen i somras besökte klubben i ett ärende och samtidigt fick se lokalerna. Unionen ska ha sagt att där kan ingen arbeta, men eftersom ett nytt klubbhus var på gång så skulle de inte driva något ärende.

Vägskäl

Klubbhuskommitténs ordförande Torsten Palm fyllde i:

– Vi är vid ett vägskäl. Ska vi satsa? Eller lägga ner, som så mycket annat i Kristinehamn?

Klubbhuskommittén hade tagit fram tre olika skisser om hur det nya klubbhuset skulle kunna se ut och vilken placering det skulle få. En handuppräckning visade att mer än hälften föredrog ett tvåplans suterränghus beläget vid det nuvarande klubbhuset.

– Jag skulle vilja säga att det var 70, 20, 10 (procenttal), säger Hans Karlsson.

Suterränghusets kostnad är beräknad till 5 300 000 kronor och skulle bli den största investeringen i klubbens drygt 40-åriga historia. Suterränghuset skulle kosta 500 000 kronor mindre än de två enplansalternativen. Lånebehovet uppskattas till 3 600 000.

Turistchefen positiv

Klubbhuset ska rymma restaurang, lounge, konferenslokal, personalutrymmen, shop (mindre än den nuvarande) och omklädningsrum.

Klubbhuskommittén ska nu ta fram fler och mer detaljerade uppgifter och presentera ett färdigt förslag under vårmötet.

– Nu ska vi sätta full fart Jag ser fram mot ett uppsving för golfklubben och det ska vi få ut i golfvärlden också, säger Hans Karlsson.

Kommunens turistchef Mats Öhman, som har idrottsturism som ett prioriterat område, gläds med att det blir ett nytt klubbhus.

– Golfklubben har ju haft en fin bana, men i nästan allt vad vi gör vill vi ha en upplevelse och golf handlar om mer än banan. Klubben har inte hängt med i utvecklingen riktigt, om man ska vara ärlig.

Förra gången föll det på att för få medlemmar sköt till en engångsavgift på 3 000 kronor. Golfklubben begär nu 1 500 kronor och har kalkylerat med att 800 medlemmar ska betala.

Även om det inte sker så blir det ett nytt klubbhus. Det blev ett tydligt ja under klubbens höstmöte i måndags i Kristinehamns conference center.

Höstmötet, ett av klubbens två årliga årsmöten, samlade 131 personer vilket kan vara rekord.

En av flera frågor från de församlade var vad som skulle hända om ett nytt klubbhus inte byggdes. Hans Karlsson svarade att Unionen i somras besökte klubben i ett ärende och samtidigt fick se lokalerna. Unionen ska ha sagt att där kan ingen arbeta, men eftersom ett nytt klubbhus var på gång så skulle de inte driva något ärende.

Vägskäl

Klubbhuskommitténs ordförande Torsten Palm fyllde i:

– Vi är vid ett vägskäl. Ska vi satsa? Eller lägga ner, som så mycket annat i Kristinehamn?

Klubbhuskommittén hade tagit fram tre olika skisser om hur det nya klubbhuset skulle kunna se ut och vilken placering det skulle få. En handuppräckning visade att mer än hälften föredrog ett tvåplans suterränghus beläget vid det nuvarande klubbhuset.

– Jag skulle vilja säga att det var 70, 20, 10 (procenttal), säger Hans Karlsson.

Suterränghusets kostnad är beräknad till 5 300 000 kronor och skulle bli den största investeringen i klubbens drygt 40-åriga historia. Suterränghuset skulle kosta 500 000 kronor mindre än de två enplansalternativen. Lånebehovet uppskattas till 3 600 000.

Turistchefen positiv

Klubbhuset ska rymma restaurang, lounge, konferenslokal, personalutrymmen, shop (mindre än den nuvarande) och omklädningsrum.

Klubbhuskommittén ska nu ta fram fler och mer detaljerade uppgifter och presentera ett färdigt förslag under vårmötet.

– Nu ska vi sätta full fart Jag ser fram mot ett uppsving för golfklubben och det ska vi få ut i golfvärlden också, säger Hans Karlsson.

Kommunens turistchef Mats Öhman, som har idrottsturism som ett prioriterat område, gläds med att det blir ett nytt klubbhus.

– Golfklubben har ju haft en fin bana, men i nästan allt vad vi gör vill vi ha en upplevelse och golf handlar om mer än banan. Klubben har inte hängt med i utvecklingen riktigt, om man ska vara ärlig.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.