2015-11-23 14:19

2015-11-23 14:19

IFK fotboll certifierat av förbundet

NIVÅ 1: En trygg förening där alla känner sig välkomna

Mer än ett halvt års arbete har nu belönats. IFK fotboll är uppe på nivå 1 i Värmlands fotbollsförbunds certifieringsstege.

– Vi kommer fortsätta utvecklingen av vår förening och ungdomsverksamhet, säger Carina Lill, styrelsemedlem i IFK.

Carina Lill säger att certifieringen ”Fotboll för alla” är ett utbildningspaket framtaget av Värmlands fotbollsförbund tillsammans med SISU och till grund ligger Svenska fotbollsförbundets spelarutbildning.

– Vi har arbetat med certifieringen sedan i våras och i arbetet har våra ledare, vår styrelse samt vår nybildade ungdomskommitté deltagit.

Arbetet syftar till att skapa en trygg och kvalitativ förening där alla känner sig välkomna. En förening där barn och ungdomar, ledare och föräldrar känner sig delaktiga och där klubbens värderingar är tydliga.

– Förutom att ta fram en spelarutvecklingsplan för vår förening har vi arbetat med vår vision och verksamhetsidé, samt tagit fram en värdegrund som visar vad vi som förening står för, säger Carina Lill.

Utgångspunkten har varit Värmlands fotbollsförbunds värdeord ”Värmländska barn och ungdomar ska utvecklas i Sveriges bästa föreningsmiljö där vi värdesätter prestationer framför resultat”.

Det finns tre nivåer i certifieringsstegen och ingen av de Värmländska fotbollsföreningarna har ännu nått nivå 2. IFK ska närmast lägga upp en plan för att erbjuda de aktiva att leda yngre grupper, samt en plan för åldersintegration.

IFK:arna på bilden är från vänster Tomas Forslund, Peter Lindgren, Robert Cederholm, Jonny Hellqvist, Carina Lill och Ita Carlstedt. Värmlands fotbollsförbunds Richard Morero överlämnar certifikatet till ordföranden Jonny Hellqvist.

IFK har idag cirka 200 ungdomsspelare, samt ett herrlag. Dessutom tränar en större grupp herrveteraner i föreningens regi.

Carina Lill säger att certifieringen ”Fotboll för alla” är ett utbildningspaket framtaget av Värmlands fotbollsförbund tillsammans med SISU och till grund ligger Svenska fotbollsförbundets spelarutbildning.

– Vi har arbetat med certifieringen sedan i våras och i arbetet har våra ledare, vår styrelse samt vår nybildade ungdomskommitté deltagit.

Arbetet syftar till att skapa en trygg och kvalitativ förening där alla känner sig välkomna. En förening där barn och ungdomar, ledare och föräldrar känner sig delaktiga och där klubbens värderingar är tydliga.

– Förutom att ta fram en spelarutvecklingsplan för vår förening har vi arbetat med vår vision och verksamhetsidé, samt tagit fram en värdegrund som visar vad vi som förening står för, säger Carina Lill.

Utgångspunkten har varit Värmlands fotbollsförbunds värdeord ”Värmländska barn och ungdomar ska utvecklas i Sveriges bästa föreningsmiljö där vi värdesätter prestationer framför resultat”.

Det finns tre nivåer i certifieringsstegen och ingen av de Värmländska fotbollsföreningarna har ännu nått nivå 2. IFK ska närmast lägga upp en plan för att erbjuda de aktiva att leda yngre grupper, samt en plan för åldersintegration.

IFK:arna på bilden är från vänster Tomas Forslund, Peter Lindgren, Robert Cederholm, Jonny Hellqvist, Carina Lill och Ita Carlstedt. Värmlands fotbollsförbunds Richard Morero överlämnar certifikatet till ordföranden Jonny Hellqvist.

IFK har idag cirka 200 ungdomsspelare, samt ett herrlag. Dessutom tränar en större grupp herrveteraner i föreningens regi.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.