2015-07-26 20:42

2015-07-26 20:49

Laddade inför tävlingen

TENNIS: Tufft motstånd väntas under Sommartouren

I dag går startskottet för Kristinehamns tennisklubbs deltävling i Sommartouren. På tävlingslistan finns ett antal riktigt vassa spelare och tränaren Mattias Schagerberg tror att ett hårt motstånd väntar.

Nu står det klart vilka som kommer tävla under Picassospelen och Sommartouren. Från klubben tävlar bland andra Edith Johansson och Mathias Eriksson, som båda är laddade inför sina matcher.

– Det känns bra. Jag har precis kommit hem från Norrköping där jag har tävlat och tränat. Det gick sådär, men jag har laddat hårt inför Picassospelen och Sommartouren, säger Mathias.

Edith har gått direkt till semifinal och väntar sig ett hårt motstånd, bland annat från Donika Bashota som har gjort några fina resultat i år och klubbens Erica Lilja Ericsson som hon eventuellt kommer spela final mot.

– Det kommer bli några tuffa matcher, men jag kommer göra mitt bästa, säger Edith.

Lovande spelare

Även elitklassen kommer bjuda på några intensiva matcher. Jakob Adaktusson från Trollbäcken är tillbaka efter ett längre uppehåll. Han var med och kvalade i Swedish open och Mattias Schagerberg tror att han har goda chanser.

– Motståndet kommer vara hårt, men Jakob har visat goda resultat och han är en begåvad spelare som kan hävda sig, säger han.

Även de Chilenska spelarna Pablo Figueroa och George Aguilar skrev in sig under söndagen och kommer tävla i Sommartouren. De ligger båda relativt högt i världsrankingen och kommer enligt Mattias Schagerberg att bjuda på några tuffa matcher. I damklassen kommer också Jacqueline Cabaj Awad att tävla, en spelare som kommit fram de senaste tre åren och nyligen kvalat i Swedish open även hon.

– Det är jättekul att så bra spelare kommer hit. Jag ser mycket fram emot veckans matcher, säger han.

Josef Wiklund

Nu står det klart vilka som kommer tävla under Picassospelen och Sommartouren. Från klubben tävlar bland andra Edith Johansson och Mathias Eriksson, som båda är laddade inför sina matcher.

– Det känns bra. Jag har precis kommit hem från Norrköping där jag har tävlat och tränat. Det gick sådär, men jag har laddat hårt inför Picassospelen och Sommartouren, säger Mathias.

Edith har gått direkt till semifinal och väntar sig ett hårt motstånd, bland annat från Donika Bashota som har gjort några fina resultat i år och klubbens Erica Lilja Ericsson som hon eventuellt kommer spela final mot.

– Det kommer bli några tuffa matcher, men jag kommer göra mitt bästa, säger Edith.

Lovande spelare

Även elitklassen kommer bjuda på några intensiva matcher. Jakob Adaktusson från Trollbäcken är tillbaka efter ett längre uppehåll. Han var med och kvalade i Swedish open och Mattias Schagerberg tror att han har goda chanser.

– Motståndet kommer vara hårt, men Jakob har visat goda resultat och han är en begåvad spelare som kan hävda sig, säger han.

Även de Chilenska spelarna Pablo Figueroa och George Aguilar skrev in sig under söndagen och kommer tävla i Sommartouren. De ligger båda relativt högt i världsrankingen och kommer enligt Mattias Schagerberg att bjuda på några tuffa matcher. I damklassen kommer också Jacqueline Cabaj Awad att tävla, en spelare som kommit fram de senaste tre åren och nyligen kvalat i Swedish open även hon.

– Det är jättekul att så bra spelare kommer hit. Jag ser mycket fram emot veckans matcher, säger han.

Josef Wiklund