2015-01-13 11:53

2015-01-20 23:15

Bjuder på entrén

FOTBOLL: Gratis att se Degerfors alla träningsmatcher

Degerfors IF kommer att ha fri entré till samtliga nio försäsongsmatcher hemma på Stora valla.

Ordföranden Suzanne Hällström motiverar beslutet så här på klubbens Facebooksida:

– Vi tycker att det är viktigare att vår publik och fans får chansen att bekanta sig med laget redan under försäsongen. Det är nya spelare, nya ingredienser i spelet och vi känner redan nu att det finns mycket optimism och stora förväntningar hos alla i och kring laget inför 2015 års superetta. Då vill vi att så många så möjligt ska se DIF spela redan under försäsongen. Det betyder mer än de intäkter vi annars hade kunnat få av dessa matcher.

Den första matchen under försäsongen spelas mot Carlstad United, lördag 31 januari. Därefter väntar ytterligare åtta matcher på hemmaplan innan superettan drar i gång.

Ordföranden Suzanne Hällström motiverar beslutet så här på klubbens Facebooksida:

– Vi tycker att det är viktigare att vår publik och fans får chansen att bekanta sig med laget redan under försäsongen. Det är nya spelare, nya ingredienser i spelet och vi känner redan nu att det finns mycket optimism och stora förväntningar hos alla i och kring laget inför 2015 års superetta. Då vill vi att så många så möjligt ska se DIF spela redan under försäsongen. Det betyder mer än de intäkter vi annars hade kunnat få av dessa matcher.

Den första matchen under försäsongen spelas mot Carlstad United, lördag 31 januari. Därefter väntar ytterligare åtta matcher på hemmaplan innan superettan drar i gång.