2016-02-29 16:42

2016-02-29 16:42

Personalen ska ta hand om djuren

SVAR PÅ TAL: till snart före detta medlem

Undertecknad har varit medlem i Djurskyddet sedan starten på Barrliden och ”stöttat” Djurhemmet med det jag kunnat. Därför blir jag mycket upprörd över din anonyma insändare.

Personalens huvuduppgift är som alla förstår, och i enlighet med gällande lagstiftning, att i första hand ta hand om djuren och inte serva besökare, eller? Jag har tillbringat en stor del av tiden på Nya Djurhemmet och sett och hört hur både personal och volontärer på ett mycket proffsigt och vänligt sätt bemöter besökare och tar hand om djuren. Vid entrén finns besökstider uppsatta för intressenter och presumtiva djurköpare. Djurhemmet är alltså ingen fikaplats utan en seriös lokal för omhändertagna djur enl. Jordbruksverkets, Djurskyddslagen och länsstyrelsens krav på djurhem. Inte minst gäller Djurskyddet Kristinehamns stadgar 2015-09-16. Besökstiden finns till för att personal och volontärer ska hinna med sitt arbete bland djuren, samtidigt som djuren måste få komma till ro.

För oss alla medlemmar gäller följande utdrag ur §3: Medlem som uppenbart skadar eller motverkar föreningens verksamhet, bryter mot dessa stadgar eller av årsmötets fattade beslut, kan av styrelsen uteslutas ur föreningen.” (Stadgar för Djurskyddet Kristinehamn 2015-09-16)

Som medlem i en förening oavsett vilken, gäller lojalitet och att enligt §2 ”verka för att övergivna djur blir väl omhändertagna. ”Stöd istället både personal och volontärer som gör sitt bästa för djuren.

Min och andra seriösa medlemmars förhoppning är att vi gemensamt går mot ljusare tider för alla omhändertagna och lidande djur och med det målet i siktet.

Mitt råd till dig ”snart f.d. medlem”: Lägg energin på att stödja och hjälpa föreningen istället för att motverka och stjälpa föreningens syften.

Varmt Tack till Inga-Britta och Personalens insändare!

Undertecknad har varit medlem i Djurskyddet sedan starten på Barrliden och ”stöttat” Djurhemmet med det jag kunnat. Därför blir jag mycket upprörd över din anonyma insändare.

Personalens huvuduppgift är som alla förstår, och i enlighet med gällande lagstiftning, att i första hand ta hand om djuren och inte serva besökare, eller? Jag har tillbringat en stor del av tiden på Nya Djurhemmet och sett och hört hur både personal och volontärer på ett mycket proffsigt och vänligt sätt bemöter besökare och tar hand om djuren. Vid entrén finns besökstider uppsatta för intressenter och presumtiva djurköpare. Djurhemmet är alltså ingen fikaplats utan en seriös lokal för omhändertagna djur enl. Jordbruksverkets, Djurskyddslagen och länsstyrelsens krav på djurhem. Inte minst gäller Djurskyddet Kristinehamns stadgar 2015-09-16. Besökstiden finns till för att personal och volontärer ska hinna med sitt arbete bland djuren, samtidigt som djuren måste få komma till ro.

För oss alla medlemmar gäller följande utdrag ur §3: Medlem som uppenbart skadar eller motverkar föreningens verksamhet, bryter mot dessa stadgar eller av årsmötets fattade beslut, kan av styrelsen uteslutas ur föreningen.” (Stadgar för Djurskyddet Kristinehamn 2015-09-16)

Som medlem i en förening oavsett vilken, gäller lojalitet och att enligt §2 ”verka för att övergivna djur blir väl omhändertagna. ”Stöd istället både personal och volontärer som gör sitt bästa för djuren.

Min och andra seriösa medlemmars förhoppning är att vi gemensamt går mot ljusare tider för alla omhändertagna och lidande djur och med det målet i siktet.

Mitt råd till dig ”snart f.d. medlem”: Lägg energin på att stödja och hjälpa föreningen istället för att motverka och stjälpa föreningens syften.

Varmt Tack till Inga-Britta och Personalens insändare!

  • Lena Funcke

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.