2016-02-25 09:25

2016-02-25 09:25

Djurskyddet Kristinehamn –vad blir det av föreningen?

Läste i NKP om katten som avlivades eftersom den inte togs emot av Djurskyddet Kristinehamn.

Det är mycket som man förvånas av nu i den föreningen. Som mångårig medlem i föreningen brukar jag av och till besöka katterna.

Senast blev jag och min bekant bryskt avvisade av en som presenterade sig som verksamhetschef. När fick en ideell förening med endast två anställda råd att anställa en verksamhetschef? Är det sådant som medlemsavgifterna och gåvorna går till?

När vi kom dit var klockan 16.15 – och personalen arbetar till 18.00 . Ändå nekades vi att gå in.

Det snorkiga bemötande vi fick sätter en gräns för vad vi som medlemmar ska behöva uppleva.

Det finns fler föreningar än Djurskyddet som arbetar med djur, både katter och hundar. Inte minst viktigt är det att alla hemlösa och misshandlade hundar får hjälp, men den som är hundansvarig har förbjudits av styrelsen att arbeta med hundarna fortsättningsvis. Detta stämmer inte alls med föreningens stadgar och ändamål.

Vi saknar mycket de två anställda Thomas Larsson och Björn Andersen som valde att säga upp sig i december. Att mötas av deras välkomnande sätt var något helt annat än den arroganta behandling som bjuds på nu.

Om ni ska ha kvar några medlemmar i föreningen så se till att vända den trend som nu skapats.

Läste i NKP om katten som avlivades eftersom den inte togs emot av Djurskyddet Kristinehamn.

Det är mycket som man förvånas av nu i den föreningen. Som mångårig medlem i föreningen brukar jag av och till besöka katterna.

Senast blev jag och min bekant bryskt avvisade av en som presenterade sig som verksamhetschef. När fick en ideell förening med endast två anställda råd att anställa en verksamhetschef? Är det sådant som medlemsavgifterna och gåvorna går till?

När vi kom dit var klockan 16.15 – och personalen arbetar till 18.00 . Ändå nekades vi att gå in.

Det snorkiga bemötande vi fick sätter en gräns för vad vi som medlemmar ska behöva uppleva.

Det finns fler föreningar än Djurskyddet som arbetar med djur, både katter och hundar. Inte minst viktigt är det att alla hemlösa och misshandlade hundar får hjälp, men den som är hundansvarig har förbjudits av styrelsen att arbeta med hundarna fortsättningsvis. Detta stämmer inte alls med föreningens stadgar och ändamål.

Vi saknar mycket de två anställda Thomas Larsson och Björn Andersen som valde att säga upp sig i december. Att mötas av deras välkomnande sätt var något helt annat än den arroganta behandling som bjuds på nu.

Om ni ska ha kvar några medlemmar i föreningen så se till att vända den trend som nu skapats.

  • Snart f.d. medlem

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.