2016-02-16 08:14

2016-02-16 08:14

Har en ljus framtid

DJUSKYDDET: Alla bryr som om djuren

Efter brevet som skickats till alla medlemmar i Djurskyddet, samt den artikel vi kunde läsa i NKP fredagen 12 februari, vill jag med följande rader försöka lugna oroliga både medlemmar och övriga.

Visst är det kris i föreningen. Det är kris därför att det är så svårt att hitta ledamöter med rätt kompetens till styrelsen. Vad jag förstår är inte vår förening ensam om svårigheterna att fylla en styrelse. Djurskyddet är en stor ideell förening med cirka 600 medlemmar och många olika verksamhetsområden, och på vårt djurhem finns också anställd personal. Det säger sig självt att det ställs stora krav på en styrelse som också är arbetsgivare. Många medlemmar arbetar aktivt med olika uppgifter och lägger ner oerhört mycket tid på föreningen. Utan våra aktiva och ambitiösa volontärer skulle inte föreningen finnas. Alla dessa fantastiska människor är stora djurvänner.

Det är för djurens väl man ger av sin tid. Men vi är alla olika, och kan ibland ha olika syn på vad som är bäst för djuren, men också ha synpunkter på personalärenden. Det kan vara praktiska saker och ofta gäller det ekonomin. ”Hade vi råd med det här? Tog styrelsen fel beslut måntro? Ja styrelsen tog fel beslut! Nu måste vi agera!” Så kan det låta och så har det nog alltid låtit. Ingen styrelse har klarat sig från aktiva medlemmars kritik, ”styrelsen agerar fel, tar fel beslut och allt kommer att gå överstyr”. Kritiken är i sig välmenad -allt för djurens skull- . Men den som inte själv behöver ta svåra beslut har lättare för att kritisera, och styrelsen få kämpa både i med- och motvind. Oron är befogad just nu, ja, men inte värre än den också har varit tidigare. Oenighet bland sanna djurvänner som med väldigt olika kunskapsnivå vill lösa problem på varierande sätt. Så kommer det säkert också att fortsätta och det är därför så viktigt att vi får starka styrelseledamöter.

Med en stark styrelse efter årsmötet 20 mars kommer saker och ting att ställas tillrätta. Vi rör om i grötfatet och går vidare. Nödställda katter och andra djur måste tas om hand. Omplacering av hundar med behov måste fortsätta. Och det vore väl katten om inte katterna skall få det bra på nya djurhemmet. Klart de ska, och det har de! Vi (läs personalen) har gott rykte långt utanför vårt läns gränser, för vår förmåga att trolla med knäna och lyckas ordna för de flesta djur som behöver hjälp.

Vi måste nu värna om vår fina förening och den mångfaldiga betydelse den har. Hoppas många kristinehamnare kan hjälpa till. Hjälp oss att hitta styrelseledamöter. Kanske just du skulle vara lämplig, eller känner du någon som kan vara rätt person. Håll kontakten med Djurskyddet Kristinehamn. Vi avser att gå en ljus framtid till mötes. Ändå väljer jag att vara anonym.

Aktiv medlem

 

Efter brevet som skickats till alla medlemmar i Djurskyddet, samt den artikel vi kunde läsa i NKP fredagen 12 februari, vill jag med följande rader försöka lugna oroliga både medlemmar och övriga.

Visst är det kris i föreningen. Det är kris därför att det är så svårt att hitta ledamöter med rätt kompetens till styrelsen. Vad jag förstår är inte vår förening ensam om svårigheterna att fylla en styrelse. Djurskyddet är en stor ideell förening med cirka 600 medlemmar och många olika verksamhetsområden, och på vårt djurhem finns också anställd personal. Det säger sig självt att det ställs stora krav på en styrelse som också är arbetsgivare. Många medlemmar arbetar aktivt med olika uppgifter och lägger ner oerhört mycket tid på föreningen. Utan våra aktiva och ambitiösa volontärer skulle inte föreningen finnas. Alla dessa fantastiska människor är stora djurvänner.

Det är för djurens väl man ger av sin tid. Men vi är alla olika, och kan ibland ha olika syn på vad som är bäst för djuren, men också ha synpunkter på personalärenden. Det kan vara praktiska saker och ofta gäller det ekonomin. ”Hade vi råd med det här? Tog styrelsen fel beslut måntro? Ja styrelsen tog fel beslut! Nu måste vi agera!” Så kan det låta och så har det nog alltid låtit. Ingen styrelse har klarat sig från aktiva medlemmars kritik, ”styrelsen agerar fel, tar fel beslut och allt kommer att gå överstyr”. Kritiken är i sig välmenad -allt för djurens skull- . Men den som inte själv behöver ta svåra beslut har lättare för att kritisera, och styrelsen få kämpa både i med- och motvind. Oron är befogad just nu, ja, men inte värre än den också har varit tidigare. Oenighet bland sanna djurvänner som med väldigt olika kunskapsnivå vill lösa problem på varierande sätt. Så kommer det säkert också att fortsätta och det är därför så viktigt att vi får starka styrelseledamöter.

Med en stark styrelse efter årsmötet 20 mars kommer saker och ting att ställas tillrätta. Vi rör om i grötfatet och går vidare. Nödställda katter och andra djur måste tas om hand. Omplacering av hundar med behov måste fortsätta. Och det vore väl katten om inte katterna skall få det bra på nya djurhemmet. Klart de ska, och det har de! Vi (läs personalen) har gott rykte långt utanför vårt läns gränser, för vår förmåga att trolla med knäna och lyckas ordna för de flesta djur som behöver hjälp.

Vi måste nu värna om vår fina förening och den mångfaldiga betydelse den har. Hoppas många kristinehamnare kan hjälpa till. Hjälp oss att hitta styrelseledamöter. Kanske just du skulle vara lämplig, eller känner du någon som kan vara rätt person. Håll kontakten med Djurskyddet Kristinehamn. Vi avser att gå en ljus framtid till mötes. Ändå väljer jag att vara anonym.

Aktiv medlem

 

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.