2015-10-13 15:34

2015-10-13 15:34

Ja till lantbrevbäraren

SMART IDÉ: Levande landsbygd

De flesta vill ha bra service med en säker och bra postgång med lantbrevbärare.

De med sina gula och blå postbilar är utöver sopbilen snart det enda vi har kvar av service på landsbygden. Hur bevarar vi denna viktiga livsnerv? Jo genom att vi så långt som möjligt anlitar deras tjänster. Plocka bort lappen på brevlådan, där vi undanberg oss reklam och sätt dit en med texten: ”Reklam, ja tack om lantbrevbäraren levererar”.

Ta dig en funderar vilken reklam som gynnar oss på landsbygden bäst är den som leveras med lantbrevbäraren, inte den som delas ut underhelgen med ett konkurrerande företag. När vi själva annonserar ska vår annons komma med lantbrevbäraren så att det stärker vår bygd och inte stjälper den.

Postkund efter linjen 547 91

De med sina gula och blå postbilar är utöver sopbilen snart det enda vi har kvar av service på landsbygden. Hur bevarar vi denna viktiga livsnerv? Jo genom att vi så långt som möjligt anlitar deras tjänster. Plocka bort lappen på brevlådan, där vi undanberg oss reklam och sätt dit en med texten: ”Reklam, ja tack om lantbrevbäraren levererar”.

Ta dig en funderar vilken reklam som gynnar oss på landsbygden bäst är den som leveras med lantbrevbäraren, inte den som delas ut underhelgen med ett konkurrerande företag. När vi själva annonserar ska vår annons komma med lantbrevbäraren så att det stärker vår bygd och inte stjälper den.

Postkund efter linjen 547 91

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.