2015-09-16 09:26

2015-09-16 09:26

De flesta vill ha jobb

ARBETSLÖSHET

De flesta som inte har ett jobb, vill självklart ha ett avlönat arbete.

Men riktiga jobb finns inte till alla, och att skapa jobb för sjuka, arbetslösa, våra ungdomar, invandrare som inte hittar ett riktigt jobb, med dagens svältbidrag kan de gå hemma utan att behöva vara i någon förnedrande aktivitet. Och fler flyktingar är på väg till Sverige och alla vill ha jobb nu inte om 5-10 år, och självklart med riktig lön.

Att inte jobben finns till alla beror främst på girighet och oviljan att dela med sig, ett nytt pensionssystem där alla har samma pension inte beroende av inkomst. Anställningen upphör vid pension, du lämnar plats till någon utan jobb och inte suger dig kvar av girighet. När du går i pension bestäms av rådande arbetslöshet och idag skulle den kanske ligga runt 55-60 år

Skattesystem som baseras på vad du konsumerar av din inkomst, lägger du pengarna på hög har du också råd att betala mer skatt. Och skulle inte det räcka till så går det att minska antal timmar man jobbar.

Jag tänker inte gå in så på politikers löner eller deras skydd när de blir utan jobb - men visst är det fantastiskt att få så bra lön för så dåligt utfört jobb, och slingra sig från vår dåliga a-kassa - skäms.

Integrationen av flyktingar har misslyckats, inte så konstigt kanske alla grupper kan gilla varandra, personligen tycker jag att Sverige skulle vara ett bättre och trevligare land utan de blå.

Om det riktiga målet för Sverige är att ta emot så många flyktingar för att täcka de stora pensionsavgångarna, så har våra politiker planerat fel igen. Sverige har ett stort plus - vi har inte haft krig på länge, men listan med minus är helt klart mycket större. De flesta jag känner vill inget hellre att få slut på kriget och få flytta hem. Men är målet lönedumpning, förnedring, fattigdom och massarbetslöshet, krig så har politikerna snart nått målet.

Arbetande gubbe

Men riktiga jobb finns inte till alla, och att skapa jobb för sjuka, arbetslösa, våra ungdomar, invandrare som inte hittar ett riktigt jobb, med dagens svältbidrag kan de gå hemma utan att behöva vara i någon förnedrande aktivitet. Och fler flyktingar är på väg till Sverige och alla vill ha jobb nu inte om 5-10 år, och självklart med riktig lön.

Att inte jobben finns till alla beror främst på girighet och oviljan att dela med sig, ett nytt pensionssystem där alla har samma pension inte beroende av inkomst. Anställningen upphör vid pension, du lämnar plats till någon utan jobb och inte suger dig kvar av girighet. När du går i pension bestäms av rådande arbetslöshet och idag skulle den kanske ligga runt 55-60 år

Skattesystem som baseras på vad du konsumerar av din inkomst, lägger du pengarna på hög har du också råd att betala mer skatt. Och skulle inte det räcka till så går det att minska antal timmar man jobbar.

Jag tänker inte gå in så på politikers löner eller deras skydd när de blir utan jobb - men visst är det fantastiskt att få så bra lön för så dåligt utfört jobb, och slingra sig från vår dåliga a-kassa - skäms.

Integrationen av flyktingar har misslyckats, inte så konstigt kanske alla grupper kan gilla varandra, personligen tycker jag att Sverige skulle vara ett bättre och trevligare land utan de blå.

Om det riktiga målet för Sverige är att ta emot så många flyktingar för att täcka de stora pensionsavgångarna, så har våra politiker planerat fel igen. Sverige har ett stort plus - vi har inte haft krig på länge, men listan med minus är helt klart mycket större. De flesta jag känner vill inget hellre att få slut på kriget och få flytta hem. Men är målet lönedumpning, förnedring, fattigdom och massarbetslöshet, krig så har politikerna snart nått målet.

Arbetande gubbe

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.