2017-05-18 11:25

2017-05-18 11:25

Gamla bilar på Marieberg

UTSTÄLLNING: Dags för Nightcruisers årliga bilträff

Under lördagen den 20 maj hålls den årliga Kristinehamnsträffen i Marieberg. På årets bilträff kan man kolla hur många hästkrafter ens bil har, diskutera billjud eller bara titta på gamla bilar.

På lördagsförmiddagen öppnas portarna till bilutställningen i Marieberg som anordnas av klubben Nightcruisers. På plats brukar det vara ungefär 400 fordon som ställs ut och detta lockar ett par tusen besökare varje år menar klubbens ordförande Niklas Jansson.

– Alla typer av bilar är välkomna, det enda kravet vi har är att de är äldre. Samtidigt får också mopeder och motorcyklar ställas ut, säger han.

Förutom själva huvudattraktionen, som är bilarna, kommer det att finnas andra aktiviteter. En mobil bromsbänk kommer vara tillgänglig om du vill titta hur många hästkrafter din bil har och en demobuss från BRL Electronics Karlstad där man kan diskutera billjud. Även mat och dricka finns att köpa där.

Efter eventet kommer bilarna att cruisa genom staden för att sedan åka vidare ut i skärgården. Den här kortegen sker i och med ett samarbete med föreningen Omtänksamma Kristinehamn, som infört extra centrumöppet den dagen.

Utställningen är en årlig företeelse som alltid infaller helgen innan Fastingen och anledningen till varför de arrangerar den är simpel menar Niklas Jansson.

– Vi vill att det ska hända något i Kristinehamn och visa upp våra fina bilar, säger han.

På lördagsförmiddagen öppnas portarna till bilutställningen i Marieberg som anordnas av klubben Nightcruisers. På plats brukar det vara ungefär 400 fordon som ställs ut och detta lockar ett par tusen besökare varje år menar klubbens ordförande Niklas Jansson.

– Alla typer av bilar är välkomna, det enda kravet vi har är att de är äldre. Samtidigt får också mopeder och motorcyklar ställas ut, säger han.

Förutom själva huvudattraktionen, som är bilarna, kommer det att finnas andra aktiviteter. En mobil bromsbänk kommer vara tillgänglig om du vill titta hur många hästkrafter din bil har och en demobuss från BRL Electronics Karlstad där man kan diskutera billjud. Även mat och dricka finns att köpa där.

Efter eventet kommer bilarna att cruisa genom staden för att sedan åka vidare ut i skärgården. Den här kortegen sker i och med ett samarbete med föreningen Omtänksamma Kristinehamn, som infört extra centrumöppet den dagen.

Utställningen är en årlig företeelse som alltid infaller helgen innan Fastingen och anledningen till varför de arrangerar den är simpel menar Niklas Jansson.

– Vi vill att det ska hända något i Kristinehamn och visa upp våra fina bilar, säger han.

  • Arina Timofeeva