2017-12-06 16:31

2017-12-06 16:31

"Vi vill utveckla verksamheten"

RÖDA KORSET: Dags ta nya tag med integrationsarbetet

Flyktingströmmen till Sverige har inte varit lika intensiv i höst som för två år sedan. Det har gjort att även integrationsarbetet haft en lugnare period.
– Men vi i Röda korset vill få i gång det igen, säger Naeimy Blücher Johansson.
Till det behövs fler volontärer.

Under året har många asylsökande som först kom till Kristinehamn flyttats till andra av Migrationsverkets boenden. Det har lett till att Röda korsets grupper för språkträning har minskat till dagens två grupper.

En uppskattning är att det finns 300 asylsökande kvar i Kristinehamn, men av sekretesskäl går det inte att få kontaktuppgifter till alla, därför är det upp till de asylsökande att själva ta kontakt.

– Vi vill få i gång mer samarbete med skolorna för läxhjälp. Vi vill också starta samtalsgrupper där man behandlar kultur och samhällsfrågor, säger Naeimy Blücher Johansson, vice ordförande i Röda korsets Kristinehamnskrets och frivilligledare i integrationsarbetet.

Kvinnogrupp

Det finns tankar på en kvinnogrupp som kan ta upp speciella kvinnofrågor. Det finns även planer på en grupp som syr, stickar och virkar. Men det gäller att vara lyhörd för vad de asylsökande själva vill prata om eller göra.

Även om integrationsarbetet är viktigt så är det ändå second hand-butiken som är motorn i verksamheten.

– Men vi har ett stort behov av en ny butikslokal där all verksamhet kan utvecklas. Drömmen är att allt kan ske under samma tak och att mycket mer av vårt lager av skänkta varor kan visas och säljas, säger Gun Nisser, som är ordförande i Röda korsets Kristinehamnskrets.

Dyra hyror

Problemet är hyrorna, intjänade medel ska ju helst gå till hjälpverksamheten.

Även i second hand-butiken, som nu finns på Spelmansgatan, behövs det fler medhjälpare. De sysslor som det gäller är, förutom arbete i butiken, avsyning av skänkta varor, diskning av glas och porslin. Textilier ska eventuellt tvättas och strykas. Lampor och elartiklar kontrolleras så att de fungerar och smycken rengörs.

Gärna skor

I dag kommer det in mycket böcker och barnkläder men en önskan är att det ska komma in mer skor, det finns stor efterfrågan.

Röda kors-kretsen i Kristinehamn följer Svenska Röda korsets second hand-koncept som går ut på att Kupanbutiken ingår i en kedja över hela landet och att man har ett gemensamt budskap inför varje säsong.

Men Kupan är inte enbart en butik, den är även Röda korsets träffpunkt eller om man så vill ett café i miniformat. Det finns plats för ännu fler runt kaffebordet där man kan fika och om man så önskar få en samtalspartner.

Röda korset har även en uppsökande verksamhet, under året har man besökt äldreboendena och bjudit på kaffe med tårta i Rudskoga, Björneborg, Bäckhammar och Ölme.

Beredskap

Röda korset i Kristinehamn har även planer för framtiden, närmast på agendan står att sammanställa en beredskapsplan för att säkerställa snabba insatser vid eventuella katastroflägen.

Tanken är att det ska ske i samarbete med Kristinehamns kommun, närliggande kommuner, kyrkan, FN-föreningen, Lions club och andra organisationer.

– För närvarande har den lokala kretsen ungefär 230 betalande medlemmar, säger Gun Nisser. Att bli medlem är också ett sätt att stödja verksamheten för den som inte har möjlighet att bli volontär.

– Volontärerna har gjort och gör ett beundransvärt arbete, konstaterar Naeimy Blücher Johansson.

Deras belöning består inte i kontanta medel utan i möten på medmänsklig grund och i glädjen över att kunna glädja och hjälpa andra.

Under året har många asylsökande som först kom till Kristinehamn flyttats till andra av Migrationsverkets boenden. Det har lett till att Röda korsets grupper för språkträning har minskat till dagens två grupper.

En uppskattning är att det finns 300 asylsökande kvar i Kristinehamn, men av sekretesskäl går det inte att få kontaktuppgifter till alla, därför är det upp till de asylsökande att själva ta kontakt.

– Vi vill få i gång mer samarbete med skolorna för läxhjälp. Vi vill också starta samtalsgrupper där man behandlar kultur och samhällsfrågor, säger Naeimy Blücher Johansson, vice ordförande i Röda korsets Kristinehamnskrets och frivilligledare i integrationsarbetet.

Kvinnogrupp

Det finns tankar på en kvinnogrupp som kan ta upp speciella kvinnofrågor. Det finns även planer på en grupp som syr, stickar och virkar. Men det gäller att vara lyhörd för vad de asylsökande själva vill prata om eller göra.

Även om integrationsarbetet är viktigt så är det ändå second hand-butiken som är motorn i verksamheten.

– Men vi har ett stort behov av en ny butikslokal där all verksamhet kan utvecklas. Drömmen är att allt kan ske under samma tak och att mycket mer av vårt lager av skänkta varor kan visas och säljas, säger Gun Nisser, som är ordförande i Röda korsets Kristinehamnskrets.

Dyra hyror

Problemet är hyrorna, intjänade medel ska ju helst gå till hjälpverksamheten.

Även i second hand-butiken, som nu finns på Spelmansgatan, behövs det fler medhjälpare. De sysslor som det gäller är, förutom arbete i butiken, avsyning av skänkta varor, diskning av glas och porslin. Textilier ska eventuellt tvättas och strykas. Lampor och elartiklar kontrolleras så att de fungerar och smycken rengörs.

Gärna skor

I dag kommer det in mycket böcker och barnkläder men en önskan är att det ska komma in mer skor, det finns stor efterfrågan.

Röda kors-kretsen i Kristinehamn följer Svenska Röda korsets second hand-koncept som går ut på att Kupanbutiken ingår i en kedja över hela landet och att man har ett gemensamt budskap inför varje säsong.

Men Kupan är inte enbart en butik, den är även Röda korsets träffpunkt eller om man så vill ett café i miniformat. Det finns plats för ännu fler runt kaffebordet där man kan fika och om man så önskar få en samtalspartner.

Röda korset har även en uppsökande verksamhet, under året har man besökt äldreboendena och bjudit på kaffe med tårta i Rudskoga, Björneborg, Bäckhammar och Ölme.

Beredskap

Röda korset i Kristinehamn har även planer för framtiden, närmast på agendan står att sammanställa en beredskapsplan för att säkerställa snabba insatser vid eventuella katastroflägen.

Tanken är att det ska ske i samarbete med Kristinehamns kommun, närliggande kommuner, kyrkan, FN-föreningen, Lions club och andra organisationer.

– För närvarande har den lokala kretsen ungefär 230 betalande medlemmar, säger Gun Nisser. Att bli medlem är också ett sätt att stödja verksamheten för den som inte har möjlighet att bli volontär.

– Volontärerna har gjort och gör ett beundransvärt arbete, konstaterar Naeimy Blücher Johansson.

Deras belöning består inte i kontanta medel utan i möten på medmänsklig grund och i glädjen över att kunna glädja och hjälpa andra.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.