2016-09-22 16:55

2016-09-22 16:56

Tio dagar med mångfald

KULTURKALAS: Det börjar med Gustafsvik och slutar med Scheja

För sjätte året i följd arrangerar Kristinehamns kommun Kulturkalaset. Det blir tio dagar med ett stort utbud som borde tillfredställa de flesta smakriktningar.
Sång, musik, föreläsningar, teater, rollspel och effektsminkningsworkshop är några punkter i det digra programmet.

Många kulturutövare står nu i startgroparna och förbereder höstens kulturkalas.

– Det är hög kvalitet på årets kulturarrangemang, säger kulturchef Thomas Liedström som var med och startade Kulturkalaset för sex år sedan.

Visuell herrgård

Invigningen sker fredagen den 7 oktober med en visuell presentation av Gustafsviks historia vid Ölme Diversehandel, Svinvallen. Där kommer Björn Nyström även att ge en liten aptitretare inför ett längre föredrag som han ska hålla om Gustafsviks personligheter på måndag kväll den 10 oktober i Bildarkivet.

Staden mellan Staketgatorna, Kristinehamns egen ”Gamla stan” kommer att få ett nytt skyltsystem med nio stationer som invigs av historikern Christopher O´Regan. Han kommer även att kåsera om vikten av att se i tidens backspegel.

Tre lokala bluesband ska underhålla alla bluesälskare lördagen den 15 oktober, lovar Dan Engblom från Kristinehamns bluesförening. Banden heter Babit Blues band, Ingela Öhman trio och The Blues Hobos. Loftet på Ölme Diversehandel blir platsen för den kvällen.

Föreningen Spegelglas gör en rejäl satsning inför årets Kulturkalas. Det är ett inkluderande program som Åsa Lundin presenterar å föreningens vägnar. Hon berättar om rollspel och lajv där allmänheten är välkommen att delta. Inga förkunskaper krävs, bara ett öppet sinne. Föreningen räknar även med att Felicia Henrikssons deltagande ska locka många till en effektsminkworkshop. Felicia berättar hur man använder latex och smink för att få fram spännande effekter. Deltagarna får chans att prova på att sminka varandra.

Påklädaren är en teaterföreställning som kommer att spelas sex gånger med start 16 oktober.

Öivind Åsberg spelar ”sir” i det tragikomiska dramat Påklädaren, som utspelar sig i England 1942 under ett regn av bomber. Han är skådespelaren som har huvudrollen i Kung Lear som både tappat gnistan och sina repliker. Påklädaren, spelad av Lars Håkansson, backar upp honom på bästa sätt. Det spelas på Christinateatern av Lekaresällskapet.

Scheja i finalen

Stor final på kulturkalaset blir det i Kristinehamns kyrka när Staffan Scheja ger konsert 16 oktober.

Men mellan Gustafsvik och Scheja finns ett stor antal arrangemang som också förtjänar uppmärksamhet. Bokbytardag, dans, konserter, fotovandring, föredrag med före detta kulturminister. För den som vill prova på finns flera tillfällen att delta i aktivteterna, i andra kan man passivt bli underhållen.

Kulturkalaset bjuder med andra ord på något för alla.

Många kulturutövare står nu i startgroparna och förbereder höstens kulturkalas.

– Det är hög kvalitet på årets kulturarrangemang, säger kulturchef Thomas Liedström som var med och startade Kulturkalaset för sex år sedan.

Visuell herrgård

Invigningen sker fredagen den 7 oktober med en visuell presentation av Gustafsviks historia vid Ölme Diversehandel, Svinvallen. Där kommer Björn Nyström även att ge en liten aptitretare inför ett längre föredrag som han ska hålla om Gustafsviks personligheter på måndag kväll den 10 oktober i Bildarkivet.

Staden mellan Staketgatorna, Kristinehamns egen ”Gamla stan” kommer att få ett nytt skyltsystem med nio stationer som invigs av historikern Christopher O´Regan. Han kommer även att kåsera om vikten av att se i tidens backspegel.

Tre lokala bluesband ska underhålla alla bluesälskare lördagen den 15 oktober, lovar Dan Engblom från Kristinehamns bluesförening. Banden heter Babit Blues band, Ingela Öhman trio och The Blues Hobos. Loftet på Ölme Diversehandel blir platsen för den kvällen.

Föreningen Spegelglas gör en rejäl satsning inför årets Kulturkalas. Det är ett inkluderande program som Åsa Lundin presenterar å föreningens vägnar. Hon berättar om rollspel och lajv där allmänheten är välkommen att delta. Inga förkunskaper krävs, bara ett öppet sinne. Föreningen räknar även med att Felicia Henrikssons deltagande ska locka många till en effektsminkworkshop. Felicia berättar hur man använder latex och smink för att få fram spännande effekter. Deltagarna får chans att prova på att sminka varandra.

Påklädaren är en teaterföreställning som kommer att spelas sex gånger med start 16 oktober.

Öivind Åsberg spelar ”sir” i det tragikomiska dramat Påklädaren, som utspelar sig i England 1942 under ett regn av bomber. Han är skådespelaren som har huvudrollen i Kung Lear som både tappat gnistan och sina repliker. Påklädaren, spelad av Lars Håkansson, backar upp honom på bästa sätt. Det spelas på Christinateatern av Lekaresällskapet.

Scheja i finalen

Stor final på kulturkalaset blir det i Kristinehamns kyrka när Staffan Scheja ger konsert 16 oktober.

Men mellan Gustafsvik och Scheja finns ett stor antal arrangemang som också förtjänar uppmärksamhet. Bokbytardag, dans, konserter, fotovandring, föredrag med före detta kulturminister. För den som vill prova på finns flera tillfällen att delta i aktivteterna, i andra kan man passivt bli underhållen.

Kulturkalaset bjuder med andra ord på något för alla.