2016-09-08 15:03

2016-09-09 07:09

Få Ernsts autograf

GUSTAFSVIK: Öppet hus 18 september

Söndagen den 18 september bjuder kommunen in till öppet hus vid Gustafsvik med Ernst Krichsteiger närvarande.

Den populära tv-profilen kommer att inleda varje heltimme under det tre timmar långa programmet med att berätta om Gustafsvik. Därefter blir det visning av herrgårdsflygeln som renoverats i tv. 25 personer kommer att få gå in i flygeln åt gången.

Ernst kommer också att vara tillgänglig för boksignering av sin nya bok I det enkla bor det goda.

Christinehamns Ridklubb håller öppet hus under eftermiddagen med kaffeservering i klubbens cafeteria. Gundegabaletten framför sina mest omtyckta dansnummer ur sommarens repertoar samt ett specialkomponerat nummer med Värmlandstema.

Matförsäljning kommer finnas på området i form av foodtrucks.

Den populära tv-profilen kommer att inleda varje heltimme under det tre timmar långa programmet med att berätta om Gustafsvik. Därefter blir det visning av herrgårdsflygeln som renoverats i tv. 25 personer kommer att få gå in i flygeln åt gången.

Ernst kommer också att vara tillgänglig för boksignering av sin nya bok I det enkla bor det goda.

Christinehamns Ridklubb håller öppet hus under eftermiddagen med kaffeservering i klubbens cafeteria. Gundegabaletten framför sina mest omtyckta dansnummer ur sommarens repertoar samt ett specialkomponerat nummer med Värmlandstema.

Matförsäljning kommer finnas på området i form av foodtrucks.