2016-07-20 06:00

2016-07-20 06:00

Många fina minnen från syföreningens alla 108 år

ÖLME: En sista utställning visas i vägkyrkan

Ölme kyrkliga syförening startades redan 1908 av prästfrun Anna Charlotta Rundgren. Efter 108 fantastiska år har föreningen nu upplösts. Under Ölme vägkyrka kan besökarna se en utställning från alla års verksamhet.

Året var alltså 1908 när Anna Charlotta Rundgren, fru till kyrkoherde CV Bromander, startade Ölme kyrkliga syförening. Syftet var att samla in pengar till kyrkans prydande samt till välgörande ändamål. Och så har syföreningens syfte varit under alla år.

– Det är alltid det som vi har jobbat för och alla pengar vi har fått in under åren har gått till just det här, berättar Aina Vallhagen, som var sekreterare fram tills att föreningen upplöstes.

Ölme kyrkliga syförening har under de 108 åren hunnit med oerhört mycket. Under årens gång har medlemmarna bland annat arrangerat symöten, julfester, auktioner, kakbufféer, försäljningar och resor. Varannan vecka har föreningen de senaste åren träffats för ett möte.

Dopklänningar

– Det är så många minnen man kan tänka tillbaka på. Och vad roligt vi har haft tillsammans, säger Aina Vallhagen.

Beslutet att lägga ner syföreningen var inte lätt och det har tagit medlemmarna ungefär tre år att fatta beslutet. Den 21 april i år, på ett extrainsatt årsmöte, upplöstes dock Ölme kyrkliga syförening. Då beslutades även att föreningens kvarvarande pengar skulle delas ut. Två dopklänningar köptes in till Ölme kyrka och resterande pengar skänktes till Ria, Värme & vila samt Östpendeln.

– Det är en gammal gedigen förening, men vi kände att vi hade nått vägs ände på något sätt. Det var svårt att rekrytera nya medlemmar. År 2002 var vi 26 medlemmar och på slutet var vi bara elva kvar, berättar Aina Vallhagen.

– Vi hade en väldigt hög medelålder och har försökt att rekrytera nya medlemmar sedan 2013. Vi försökte göra lite förändringar och har även skickat ut personliga inbjudningar till nyblivna pensionärer, men vi har inte fått någon respons, fortsätter hon.

Hur känns det att ni tvingas lägga ner syföreningen efter alla dessa år?

– Det är lite sorgligt för vi har haft en väldigt bra gemenskap. Alla har alltid ställt upp och alla har hjälpt till med det som just de varit bra på. Samtidigt är det ett beslut som har växt fram och det känns som att vi upplöser föreningen i rätt tid.

Ses ändå

Även hennes vänner i syföreningen tycker det är vemodigt samtidigt som de ser positivt på det som har varit.

– Det känns som att det var dags för ett avslut, vi är gamla och kan ju faktiskt träffas ändå, säger Gun-Lis Aronsson.

– Kyrkan går ju dock miste om mycket, allt vi har gjort och ordnat under åren. Och det kommer bli lite tomt för vår del också, säger Inger Steffensen.

– Det kommer det absolut att bli, tillägger Aina Vallhagen.

Samtal viktigt

Nu hoppas syföreningens medlemmar att kyrkan utarbetar något nytt för att få människor att träffas och få gemenskap.

– Mötet mellan människor är väldigt viktigt, det är viktigt med samtalet så jag hoppas att kyrkan kan utformar något liknande som är mer anpassat för dagens samhälle, säger Aina Vallhagen.

Utställning

Den här och kommande vecka kan man se en utställning om syföreningens verksamhet och historia i Ölme vägkyrka. Det finns en hel del att ta del av. Bland annat finns tre pärmar med bilder och texter över verksamheten, gamla protokoll och annan historik om syföreningen.

Ölme vägkyrka håller öppet på eftermiddagarna och kvällen tisdag till söndag under denna och nästa vecka.

Året var alltså 1908 när Anna Charlotta Rundgren, fru till kyrkoherde CV Bromander, startade Ölme kyrkliga syförening. Syftet var att samla in pengar till kyrkans prydande samt till välgörande ändamål. Och så har syföreningens syfte varit under alla år.

– Det är alltid det som vi har jobbat för och alla pengar vi har fått in under åren har gått till just det här, berättar Aina Vallhagen, som var sekreterare fram tills att föreningen upplöstes.

Ölme kyrkliga syförening har under de 108 åren hunnit med oerhört mycket. Under årens gång har medlemmarna bland annat arrangerat symöten, julfester, auktioner, kakbufféer, försäljningar och resor. Varannan vecka har föreningen de senaste åren träffats för ett möte.

Dopklänningar

– Det är så många minnen man kan tänka tillbaka på. Och vad roligt vi har haft tillsammans, säger Aina Vallhagen.

Beslutet att lägga ner syföreningen var inte lätt och det har tagit medlemmarna ungefär tre år att fatta beslutet. Den 21 april i år, på ett extrainsatt årsmöte, upplöstes dock Ölme kyrkliga syförening. Då beslutades även att föreningens kvarvarande pengar skulle delas ut. Två dopklänningar köptes in till Ölme kyrka och resterande pengar skänktes till Ria, Värme & vila samt Östpendeln.

– Det är en gammal gedigen förening, men vi kände att vi hade nått vägs ände på något sätt. Det var svårt att rekrytera nya medlemmar. År 2002 var vi 26 medlemmar och på slutet var vi bara elva kvar, berättar Aina Vallhagen.

– Vi hade en väldigt hög medelålder och har försökt att rekrytera nya medlemmar sedan 2013. Vi försökte göra lite förändringar och har även skickat ut personliga inbjudningar till nyblivna pensionärer, men vi har inte fått någon respons, fortsätter hon.

Hur känns det att ni tvingas lägga ner syföreningen efter alla dessa år?

– Det är lite sorgligt för vi har haft en väldigt bra gemenskap. Alla har alltid ställt upp och alla har hjälpt till med det som just de varit bra på. Samtidigt är det ett beslut som har växt fram och det känns som att vi upplöser föreningen i rätt tid.

Ses ändå

Även hennes vänner i syföreningen tycker det är vemodigt samtidigt som de ser positivt på det som har varit.

– Det känns som att det var dags för ett avslut, vi är gamla och kan ju faktiskt träffas ändå, säger Gun-Lis Aronsson.

– Kyrkan går ju dock miste om mycket, allt vi har gjort och ordnat under åren. Och det kommer bli lite tomt för vår del också, säger Inger Steffensen.

– Det kommer det absolut att bli, tillägger Aina Vallhagen.

Samtal viktigt

Nu hoppas syföreningens medlemmar att kyrkan utarbetar något nytt för att få människor att träffas och få gemenskap.

– Mötet mellan människor är väldigt viktigt, det är viktigt med samtalet så jag hoppas att kyrkan kan utformar något liknande som är mer anpassat för dagens samhälle, säger Aina Vallhagen.

Utställning

Den här och kommande vecka kan man se en utställning om syföreningens verksamhet och historia i Ölme vägkyrka. Det finns en hel del att ta del av. Bland annat finns tre pärmar med bilder och texter över verksamheten, gamla protokoll och annan historik om syföreningen.

Ölme vägkyrka håller öppet på eftermiddagarna och kvällen tisdag till söndag under denna och nästa vecka.

  • Jessica Lundevall

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.