2016-07-12 16:45

2016-07-12 16:47

Svängigt på stan på lördag

MUSIK: Gatubluesen är uppskattad av publik och butiker

På lördag är det dags för gatublues i Kristinehamns centrum – den femte i ordningen.
– Vi har rekordmånga band i år, säger Per Öhman.

Varje sommar sedan 2012 har Kristinehamn Blues anordnat gatublues i samband med bluesfesten. Tanken från början var lite jammande i gatuhörnen och att folk skulle sakta in på steget, men det blev snabbt något mer än så:

– Det blev ju fullsmockat med folk, berättar föreningens Per Öhman glatt. Det har varit jätteuppskattat och butikerna tycker att det är fantastiskt. Det blir många flugor på en smäll.

Blue sky

Två scener blir det och där bjuds det på blues under fyra timmar. Årets startfält är det största. Bland annat återuppstår Kristinehamnsbandet Blue sky. Bandet spelade under 90-talet och splittrades sedan, men återuppstår till gatubluesen.

– Keyboardist i bandet är den inte helt okände Tomas Skoglund, säger Öhman och berättar att Stewe Cato, som uppträder med The blues moose, är en värmländsk blueslegend.

– Tanken med gatubluesen var att det skulle vara en teaser för att locka folk till bluesfesten, att ge dem en försmak och göra dem frestade att gå dit. Men gatubluesen blev ett roligt inslag i centrumbilden och har satt spridning på bluesmusiken. Det känns hemskt roligt.

Varje sommar sedan 2012 har Kristinehamn Blues anordnat gatublues i samband med bluesfesten. Tanken från början var lite jammande i gatuhörnen och att folk skulle sakta in på steget, men det blev snabbt något mer än så:

– Det blev ju fullsmockat med folk, berättar föreningens Per Öhman glatt. Det har varit jätteuppskattat och butikerna tycker att det är fantastiskt. Det blir många flugor på en smäll.

Blue sky

Två scener blir det och där bjuds det på blues under fyra timmar. Årets startfält är det största. Bland annat återuppstår Kristinehamnsbandet Blue sky. Bandet spelade under 90-talet och splittrades sedan, men återuppstår till gatubluesen.

– Keyboardist i bandet är den inte helt okände Tomas Skoglund, säger Öhman och berättar att Stewe Cato, som uppträder med The blues moose, är en värmländsk blueslegend.

– Tanken med gatubluesen var att det skulle vara en teaser för att locka folk till bluesfesten, att ge dem en försmak och göra dem frestade att gå dit. Men gatubluesen blev ett roligt inslag i centrumbilden och har satt spridning på bluesmusiken. Det känns hemskt roligt.

  • Sofia Telby

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.