2016-04-24 14:24

2016-04-24 14:24

Våryra öppnade Drevsta

TIPSPROMENAD: Öppet hus

Våryra eller Drevstadagen. Kärt barn brukar ju ha flera namn. Hur som helst var det i lördags öppet hus hos många företagare i Kristinehamns östra industriområde.

Tipspromenad lockar alltid ut folk. Det stämde även i lördags när många företagare gått samman och beslutat att ha öppet. Något som inte är självklart i vanliga fall.

Om det var vinsterna eller chansen att upptäcka nya företag som lockade mest låter vi vara osagt. Familjen Eriksson, Sven, Eva och barnbarnet Tim Larsson, hoppades vinna en mattermos. Det gjorde de en annan gång när det var Drevstadag och den var de nöjda med. Men det tyckte att frågorna var i svåraste laget.

Utanför Värmlands Bil hade Tobias Larsson, Emma Ingmarsson och Andreas Brohm bullat upp för hamburgergrillning. De kom från Kristinehamns innebandyförening.

Även inne i bilhallen fanns det en innebandyrepresentant som berättade att Värmlands bil var en av föreningens största sponsorer och att deltagandet i Drevstadagen var ett sätt att ge något tillbaka.

Där fanns även tillfälle att testa speedshooting, något som Olof Jansson gjorde. Han var inte helt nöjd med att få iväg bollen 69 kilometer i timmen, men konstaterade att det var länge sedan han senast spelat innebandy.

Wästgötabagarn hade för en gångs skull lördagsöppet, något många kunder uppskattade. Till den som tvekade över deras tipsfråga kan berättas att det nu finns fyra butiker i kedjan, vilket inte var helt lätt att veta.

Tipspromenad lockar alltid ut folk. Det stämde även i lördags när många företagare gått samman och beslutat att ha öppet. Något som inte är självklart i vanliga fall.

Om det var vinsterna eller chansen att upptäcka nya företag som lockade mest låter vi vara osagt. Familjen Eriksson, Sven, Eva och barnbarnet Tim Larsson, hoppades vinna en mattermos. Det gjorde de en annan gång när det var Drevstadag och den var de nöjda med. Men det tyckte att frågorna var i svåraste laget.

Utanför Värmlands Bil hade Tobias Larsson, Emma Ingmarsson och Andreas Brohm bullat upp för hamburgergrillning. De kom från Kristinehamns innebandyförening.

Även inne i bilhallen fanns det en innebandyrepresentant som berättade att Värmlands bil var en av föreningens största sponsorer och att deltagandet i Drevstadagen var ett sätt att ge något tillbaka.

Där fanns även tillfälle att testa speedshooting, något som Olof Jansson gjorde. Han var inte helt nöjd med att få iväg bollen 69 kilometer i timmen, men konstaterade att det var länge sedan han senast spelat innebandy.

Wästgötabagarn hade för en gångs skull lördagsöppet, något många kunder uppskattade. Till den som tvekade över deras tipsfråga kan berättas att det nu finns fyra butiker i kedjan, vilket inte var helt lätt att veta.