2016-04-18 06:00

2016-04-18 06:00

Söta bakverk till förmån för välgörenhet

LADIES CIRCLE: 5 000 kronor samlades in vid kakbuffé

Ladies circle arrangerade under söndagen sin årliga kakbuffé till förmån för välgörenhet. Kakor av alla dess slag stod uppdukat på buffébordet i W6-lokalen. Totalt samlade tjejerna in 5 000 kronor.

Drömmar, vit kladdkaka, cheesecake och nougatrutor. Det är bara några exempel på alla de 33 sorters kakor som föreningen Ladies circle 22 i Kristinehamn har dukat upp. Besökarna droppar in och har svårt att välja mellan alla godsaker.

Bettina Johansson, ordförande i föreningen, berättar att det är sjätte året som kakbuffén anordnas till förmån för välgörenhet. Arrangemanget brukar vara populärt med cirka hundra besökare.

– Folk brukar fråga oss när det är dags, säger Bettina.

Ladies circle 22 i Kristinehamn har elva medlemmar. Alla har ställt upp och bakat till buffén, tre sorter var har det blivit. Allt som dukas upp är hembakt och en ”kakgeneral” har sett till att det blivit en bra bredd på utbudet.

Vilken kaka är mest populär?

– Det är olika från år till år. Vissa år går det mycket bullar och andra år är det tårtor som gäller. Men vi försöker variera oss lite.

Pengarna som samlas in under dagen kommer att gå till insamlingen ”Hjälp en medmänniska”.

– Det är en lokal förening vars syfte är att hjälpa familjer i Kristinehamn med omnejd som har det svårt, berättar Bettina.

Ett av föreningens mål är att kunna få in tillräckligt med pengar för att ordna en utflykt till Liseberg eller liknande för barn som annars inte skulle ha möjlighet att komma iväg på den typen av aktiviteter.

Bra betyg

Några gäster som kommit för att provsmaka kakorna är Odin Eiriksson, Silja Josefsdottir, Maria-Therese Nordström och Solveig Jonsdottir. De berömmer bagerskorna.

– Kakorna är både vackra och smakar fantastiskt gott, säger Solveig och får medhåll av de övriga.

De har smakat på mycket gott, men en favorit runt bordet är den vita kladdkakan.

Drömmar, vit kladdkaka, cheesecake och nougatrutor. Det är bara några exempel på alla de 33 sorters kakor som föreningen Ladies circle 22 i Kristinehamn har dukat upp. Besökarna droppar in och har svårt att välja mellan alla godsaker.

Bettina Johansson, ordförande i föreningen, berättar att det är sjätte året som kakbuffén anordnas till förmån för välgörenhet. Arrangemanget brukar vara populärt med cirka hundra besökare.

– Folk brukar fråga oss när det är dags, säger Bettina.

Ladies circle 22 i Kristinehamn har elva medlemmar. Alla har ställt upp och bakat till buffén, tre sorter var har det blivit. Allt som dukas upp är hembakt och en ”kakgeneral” har sett till att det blivit en bra bredd på utbudet.

Vilken kaka är mest populär?

– Det är olika från år till år. Vissa år går det mycket bullar och andra år är det tårtor som gäller. Men vi försöker variera oss lite.

Pengarna som samlas in under dagen kommer att gå till insamlingen ”Hjälp en medmänniska”.

– Det är en lokal förening vars syfte är att hjälpa familjer i Kristinehamn med omnejd som har det svårt, berättar Bettina.

Ett av föreningens mål är att kunna få in tillräckligt med pengar för att ordna en utflykt till Liseberg eller liknande för barn som annars inte skulle ha möjlighet att komma iväg på den typen av aktiviteter.

Bra betyg

Några gäster som kommit för att provsmaka kakorna är Odin Eiriksson, Silja Josefsdottir, Maria-Therese Nordström och Solveig Jonsdottir. De berömmer bagerskorna.

– Kakorna är både vackra och smakar fantastiskt gott, säger Solveig och får medhåll av de övriga.

De har smakat på mycket gott, men en favorit runt bordet är den vita kladdkakan.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.