2016-04-10 14:32

2016-04-10 14:32

Smaskig buffé lockade

ÖLME: Kyrkliga syföreningen bjöd in till fest

Det var gott om folk i församlingshemmet i Ölme när den kyrkliga syföreningen bjöd in till tårtbuffé. Alla medlemmar hade bidragit med en varsin tårta och det blev en fröjd för både gom och öga.

Redan 1908 startades Ölme kyrkliga syförening. Det var prästfrun Anna Charlotta Rundgren som drog i gång den för att samla in pengar till fattiga i bygden och till förmån för kyrkans prydande.

Numera skänker föreningen pengar till hjälporganisationer, stöder församlingsresor och listan på bidrag till kyrkan kan göras lång. Under lördagen arrangerade de en tårtbuffé. Men det var mer än bara smaskigt fika som stod på menyn. De som ville kunde köpa lotter, blommor eller bullpåsar att ta med hem.

– Handarbete är inte huvudsaken, skrattar ordförande Anna-Britta Bjerge.

– Det är en väldigt social grej, säger Aina Vallhagen, föreningens sekreterare.

På bordet står tårtor av alla de sorter. Alla medlemmarna i föreningen har bidragit med en varsin tårta. Det behövdes inga långa överläggningar för att det skulle bli olika sorter. Det löste sig av sig själv. Flera av tårtorna är glutenfria så alla gäster har gott om saker att välja mellan.

Magnus och Elisabeth Uvesten sitter vid ett bord tillsammans med Carina Berg och Lisbeth Aronsson.

– Det här var en god idé, skrattar Lisbeth Aronsson.

De diskuterar vilken tårta som är godast och åsikterna går isär.

– Jag tycker att det går bra med vilken tårta som helst, säger Magnus Uvesten innan han fyller på assietten.

Redan 1908 startades Ölme kyrkliga syförening. Det var prästfrun Anna Charlotta Rundgren som drog i gång den för att samla in pengar till fattiga i bygden och till förmån för kyrkans prydande.

Numera skänker föreningen pengar till hjälporganisationer, stöder församlingsresor och listan på bidrag till kyrkan kan göras lång. Under lördagen arrangerade de en tårtbuffé. Men det var mer än bara smaskigt fika som stod på menyn. De som ville kunde köpa lotter, blommor eller bullpåsar att ta med hem.

– Handarbete är inte huvudsaken, skrattar ordförande Anna-Britta Bjerge.

– Det är en väldigt social grej, säger Aina Vallhagen, föreningens sekreterare.

På bordet står tårtor av alla de sorter. Alla medlemmarna i föreningen har bidragit med en varsin tårta. Det behövdes inga långa överläggningar för att det skulle bli olika sorter. Det löste sig av sig själv. Flera av tårtorna är glutenfria så alla gäster har gott om saker att välja mellan.

Magnus och Elisabeth Uvesten sitter vid ett bord tillsammans med Carina Berg och Lisbeth Aronsson.

– Det här var en god idé, skrattar Lisbeth Aronsson.

De diskuterar vilken tårta som är godast och åsikterna går isär.

– Jag tycker att det går bra med vilken tårta som helst, säger Magnus Uvesten innan han fyller på assietten.