2016-03-10 13:30

2016-03-10 13:30

Ett år med fotoklubben

KULTUR: Släpper ny bok med bilder från Kristinehamn

224 sidor och 365 bilder. Det är ett ambitiöst verk fotoklubben presenterar vid helgens boksläpp. Klubbens ordförande Bernt Magnusson är mycket nöjd med resultatet.

– Det har varit mycket jobb och därför känns det bra att se det färdiga resultatet. Vi är skitnöjda med boken, säger han.

Idén till fotoboken väcktes för något år sedan och när en av medlemmarna våren 2014 flyttade till en annan ort visade det sig att fotoklubben där hade gjort en liknande bok. Kristinehamns fotoklubb valde därför att adoptera idén och förfina den.

– Vår ambition har varit att välja ut en bild per dag under ett helt år, säger Bernt Magnusson.

För att säkerställa att det verkligen fotograferades varje dag använde man sig av en gemensam hemsida där folk kunde boka upp sig för vissa dagar. Det fungerade bra de första månaderna, men under sommaren blev det sämre med disciplinen. Å andra sidan hade fler börjat engagera sig i projektet så det fotograferades i tillräcklig utsträckning ändå.

– När vi inledde projektet var vi ett tiotal, men till slut blev det 27 medverkande fotografer i boken.

Vem som tagit vilken bild framgår inte då bilderna saknar byline. Bernt Magnusson förklarar att det var ett medvetet val från klubbens sida:

– Vi vill visa att det är klubben som helhet som står bakom projektet. Att sedan några har med många bilder och andra bara några enstaka spelar ingen roll.

Valen av motiv varierar. Ett av de kriterier som sattes upp var att täcka in hela kommunen, inte bara centralorten. Samtidigt har man försökt att få med årligen återkommande evenemang, exempelvis långfredagens mc-premiär. Unika händelser som besök av ostindiefararen och prinsparet har också sin självklara plats i boken.

Jurerat urval

En tremannajury har gjort det slutliga urvalet dag för dag och juryn har bytt sammansättning varje månad. Vissa personer har dock återkommit i juryarbetet.

– Det har varit nödvändigt, annars hade vi behövt 36 personer, säger Bernt Magnusson.

Varje månad presenteras också en Kristinehamnsambassadör som skriver några rader om Kristinehamn. Bland dessa kan nämnas Annika Svensson, Fredrik Lööf, Ingemar Eliasson och Bengt Olson.

Boken kommer att finnas till försäljning i sex olika butiker i Kristinehamn.

– Det har varit mycket jobb och därför känns det bra att se det färdiga resultatet. Vi är skitnöjda med boken, säger han.

Idén till fotoboken väcktes för något år sedan och när en av medlemmarna våren 2014 flyttade till en annan ort visade det sig att fotoklubben där hade gjort en liknande bok. Kristinehamns fotoklubb valde därför att adoptera idén och förfina den.

– Vår ambition har varit att välja ut en bild per dag under ett helt år, säger Bernt Magnusson.

För att säkerställa att det verkligen fotograferades varje dag använde man sig av en gemensam hemsida där folk kunde boka upp sig för vissa dagar. Det fungerade bra de första månaderna, men under sommaren blev det sämre med disciplinen. Å andra sidan hade fler börjat engagera sig i projektet så det fotograferades i tillräcklig utsträckning ändå.

– När vi inledde projektet var vi ett tiotal, men till slut blev det 27 medverkande fotografer i boken.

Vem som tagit vilken bild framgår inte då bilderna saknar byline. Bernt Magnusson förklarar att det var ett medvetet val från klubbens sida:

– Vi vill visa att det är klubben som helhet som står bakom projektet. Att sedan några har med många bilder och andra bara några enstaka spelar ingen roll.

Valen av motiv varierar. Ett av de kriterier som sattes upp var att täcka in hela kommunen, inte bara centralorten. Samtidigt har man försökt att få med årligen återkommande evenemang, exempelvis långfredagens mc-premiär. Unika händelser som besök av ostindiefararen och prinsparet har också sin självklara plats i boken.

Jurerat urval

En tremannajury har gjort det slutliga urvalet dag för dag och juryn har bytt sammansättning varje månad. Vissa personer har dock återkommit i juryarbetet.

– Det har varit nödvändigt, annars hade vi behövt 36 personer, säger Bernt Magnusson.

Varje månad presenteras också en Kristinehamnsambassadör som skriver några rader om Kristinehamn. Bland dessa kan nämnas Annika Svensson, Fredrik Lööf, Ingemar Eliasson och Bengt Olson.

Boken kommer att finnas till försäljning i sex olika butiker i Kristinehamn.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.