2016-03-01 17:18

2016-03-01 17:18

Tryck i pingishallen

KBTF: Fanns inte plats för alla som ville vara med

30 spelare förra året. 68 i söndags. KBTF-poolen växer så det knakar.
– Vi var tvungna att tacka nej till spelare, säger Mattias Nilsson, ordförande i Kristinehamns bordtennisförening.
Av många starka hemmainsatser stack inte oväntat Elis Adlerborn ut lite extra.

KBTF-poolen spelades i söndags och undertecknad har aldrig sett så mycket folk i pingishallen, som ligger i Brogårdshallen. Täta åskådarled på båda långsidorna.

Det spelades i fem klasser; pojkar 9, pojkar 11, flickor 9, flickor 11 och pojkar/flickor 13. Spelarna kom från Kristinehamns BTF, Hööken, Carlstad, Värmskog, Storfors, Skoghall, Arvika och Björkborn.

– En lyckad tävling med många deltagare från många olika klubbar, säger Mattias Nilsson och tillägger att hela bordtennisvärmland har växt.

Elis Adlerborn är kanske KBTF:s vassaste unga spelare just nu.

– Jag ligger tvåa i Värmland i 06, säger han anspråkslöst.

Elis vann P9:s A-slutspel. Han var även med i P11 och när NKP träffar honom har han just slagit Olle Fändriks från Arvika. Elis fick kämpa, då motståndaren hittade hans svaga punkt som är backhanden. Mamma Birgitta frågade sonen om inte hennes coachning att spela bollen i hörnen var medicinen.

– Nej, jag gjorde det innan du sa det.

KBTF fick åtta medaljörer. Elis Adlerborn, Robert Kupferschmied och Ibrahim Amedi i A-slutspel och Engla Fransson, Narges Rahimi, Ellen Westlund, Darvan Zakhoy och Isak Jansson Nilsson i B-slutspel.

Ellen Westlund, Ameer Hamzah och Nino Saliba tävlingsdebuterade.

Mattias Nilsson tycker det är roligt att klubbens barngrupp har ökat rejält och nu består av 20 spelare. Flera bor på flyktingförläggning dit det ska delas ut utrustning, tack vare en insamling på Facebook.

– Jag har nu tretton rackets och 150 bollar som jag ska lämna.

KBTF-poolen spelades i söndags och undertecknad har aldrig sett så mycket folk i pingishallen, som ligger i Brogårdshallen. Täta åskådarled på båda långsidorna.

Det spelades i fem klasser; pojkar 9, pojkar 11, flickor 9, flickor 11 och pojkar/flickor 13. Spelarna kom från Kristinehamns BTF, Hööken, Carlstad, Värmskog, Storfors, Skoghall, Arvika och Björkborn.

– En lyckad tävling med många deltagare från många olika klubbar, säger Mattias Nilsson och tillägger att hela bordtennisvärmland har växt.

Elis Adlerborn är kanske KBTF:s vassaste unga spelare just nu.

– Jag ligger tvåa i Värmland i 06, säger han anspråkslöst.

Elis vann P9:s A-slutspel. Han var även med i P11 och när NKP träffar honom har han just slagit Olle Fändriks från Arvika. Elis fick kämpa, då motståndaren hittade hans svaga punkt som är backhanden. Mamma Birgitta frågade sonen om inte hennes coachning att spela bollen i hörnen var medicinen.

– Nej, jag gjorde det innan du sa det.

KBTF fick åtta medaljörer. Elis Adlerborn, Robert Kupferschmied och Ibrahim Amedi i A-slutspel och Engla Fransson, Narges Rahimi, Ellen Westlund, Darvan Zakhoy och Isak Jansson Nilsson i B-slutspel.

Ellen Westlund, Ameer Hamzah och Nino Saliba tävlingsdebuterade.

Mattias Nilsson tycker det är roligt att klubbens barngrupp har ökat rejält och nu består av 20 spelare. Flera bor på flyktingförläggning dit det ska delas ut utrustning, tack vare en insamling på Facebook.

– Jag har nu tretton rackets och 150 bollar som jag ska lämna.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.