2016-01-30 15:57

2016-01-30 15:57

Turnerande lunchmöte i länet

NÄRINGSLIV: Handelskammaren på rull

Med drygt 1100 medlemsföretag är Handelskammaren i Värmland en maktfaktor i Värmland. Under vintern genomförs Handelskammaren på rull med lunchmöten i samtliga 16 kommuner.

– För oss är det väldigt viktigt att komma ut och träffa våra medlemmar, säger vd Frida Johansson.

Fredagens lunchmöte i Kristinehamn innehåller några presentationer. Sandra Wik som strax innan jul utsågs till Värmlands mest företagsamma människa, i konkurrens med bland andra Charlotte Nilsson på Bageri Höghuset.

Sandra Wik driver företaget Cut n drive. Hon berättar att affärsidén från början var att åka hem till folk och klippa dem, men nu står hon i begrepp att öppna sin tredje salong.

Startade som UF

Företaget startades som ett UF-företag, men har sedan utvecklats vidare. Sandra Wik berättar att hon inte bara åker hem till folk utan att hon också hyrt in sig på en spaanläggning ombord på en färja.

– Men det funkade inte så bra eftersom jag blev sjösjuk varje dag, säger hon.

Hennes råd till nya och gamla företagare är att våga testa sina idéer samt att vända sig till andra för att ta hjälp av sådant man själv inte är bra på:

– Jag kan klippa, men kunde inget om pappersarbete. Därför fick jag hjälp med den delen.

Ett lokalt inslag på scenen bjuder på näringslivsutvecklare Madelen Richardsson och Nordic Papers vd Per Bjurbom. De för ett samtal med Frida Johansson och Mikael Björemo, kommunikatör på Handelskammaren. Under samtalet berör man det faktum att Nordic Paper är en av kommunens största arbetsgivare, men att företaget också är en viktig aktör i kommunen. Företaget köper transporter, nyttjar hamnen och sysselsätter underleverantörer.

Just nu är man involverade i forskning kring lignin. Kristinehamns kommun har också gått in i forskningsprojektet Lignocity.

– Man kan ju fråga sig varför kommunen går in i något sådant, men bedömningen är att det skapar spinoff-effekter i form av fler företag, förklarar Madelen Richardsson.

Bioutvinningens Mecka

I nästa vecka sker en stor kraftsamling vid demoanläggningen där både befintliga om kommande företag medverkar. Forskningen syftar till att finna effektiva metoder att utvinna biobränsle.

– Bäckhammar är bioutvinningens Mecka i Världen, säger Per Bjurbom.

Under mötet slår Handelskammaren även ett slag för årets affärsresa som går till Branäs i början av april. I år har den extra fokus på Kristinehamn då huvudtalare är Industrivärdens vd Helena Stjernholm som ju är född och uppvuxen i Kristinehamn.

– För oss är det väldigt viktigt att komma ut och träffa våra medlemmar, säger vd Frida Johansson.

Fredagens lunchmöte i Kristinehamn innehåller några presentationer. Sandra Wik som strax innan jul utsågs till Värmlands mest företagsamma människa, i konkurrens med bland andra Charlotte Nilsson på Bageri Höghuset.

Sandra Wik driver företaget Cut n drive. Hon berättar att affärsidén från början var att åka hem till folk och klippa dem, men nu står hon i begrepp att öppna sin tredje salong.

Startade som UF

Företaget startades som ett UF-företag, men har sedan utvecklats vidare. Sandra Wik berättar att hon inte bara åker hem till folk utan att hon också hyrt in sig på en spaanläggning ombord på en färja.

– Men det funkade inte så bra eftersom jag blev sjösjuk varje dag, säger hon.

Hennes råd till nya och gamla företagare är att våga testa sina idéer samt att vända sig till andra för att ta hjälp av sådant man själv inte är bra på:

– Jag kan klippa, men kunde inget om pappersarbete. Därför fick jag hjälp med den delen.

Ett lokalt inslag på scenen bjuder på näringslivsutvecklare Madelen Richardsson och Nordic Papers vd Per Bjurbom. De för ett samtal med Frida Johansson och Mikael Björemo, kommunikatör på Handelskammaren. Under samtalet berör man det faktum att Nordic Paper är en av kommunens största arbetsgivare, men att företaget också är en viktig aktör i kommunen. Företaget köper transporter, nyttjar hamnen och sysselsätter underleverantörer.

Just nu är man involverade i forskning kring lignin. Kristinehamns kommun har också gått in i forskningsprojektet Lignocity.

– Man kan ju fråga sig varför kommunen går in i något sådant, men bedömningen är att det skapar spinoff-effekter i form av fler företag, förklarar Madelen Richardsson.

Bioutvinningens Mecka

I nästa vecka sker en stor kraftsamling vid demoanläggningen där både befintliga om kommande företag medverkar. Forskningen syftar till att finna effektiva metoder att utvinna biobränsle.

– Bäckhammar är bioutvinningens Mecka i Världen, säger Per Bjurbom.

Under mötet slår Handelskammaren även ett slag för årets affärsresa som går till Branäs i början av april. I år har den extra fokus på Kristinehamn då huvudtalare är Industrivärdens vd Helena Stjernholm som ju är född och uppvuxen i Kristinehamn.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.