2015-12-30 06:00

2015-12-30 07:01

Becksvart för herrfotbollen

ÅRSKRÖNIKA DEL 3: Bästa lagen spelar nästa säsong i sjätte högsta serien

”Det var ingen bra dag för Kristinehamnsfotbollen”. Villastadens IF:s tränare Tomas Hulån Olsson fällde dessa klockrena ord efter att hans lag åkt ur och han fått reda på att IFK Ölme gjort detsamma.

Det gick verkligen åt skogen för herrfotbollen i Kristinehamn 2015. Ölme och Villastaden åkte båda ner i division 4 och det blir första gången på 19 år som Ölme är så långt ner. Bästa Kristinehamnslagen spelar nästa säsong i sjätte högsta serien. Så dåligt har det aldrig varit.

Båda lagen bytte tränare redan innan vårsäsongen var till ända. I Ölme ersattes Jan Karlström av Magnus Andersson, som i november hade varit med och tillsatt denne. Villastaden drog upp ett ess ur rockfickan. Tomas Hulån Olsson, som tränat laget framgångsrikt under flera sejourer, avlöste Jan ”Adidas” Svensson. Inför sista omgången var det rafflande. Båda lagen hade chans att hänga kvar, samtidigt var det inte säkert att segrar skulle räcka. Ölme var på säker mark efter första halvlek men lyckades inte försvara sin ledning och slutade sist. Villastaden gjorde en bra match borta mot redan klara seriesegraren Kumla, som gjorde matchens enda mål med blott tio minuter kvar att spela.

Ölme hade garanterat klarat sig kvar om lugn och ro hade rått i truppen. Brassarna, lite av klubbens signum under många år, kom och gick och under hösten var det i det närmaste spelarflykt. Magnus Andersson berättade att laget sedan degraderingen från division 2 i oktober 2014 hade tappat 21 spelare. Ölmes mest knäckande förlust var den mot Villastaden på Sannavallen. Ett mycket märkligt derby där Ölme fick båda sina mittbackar utvisade och tappade 2–0 till 2–3 under matchens sista kvart. Magnus Andersson kallade det sin tyngsta förlust någonsin.

Villastaden hade när Hulån tog över tagit en poäng på åtta matcher. För styrelsen hade det hög prioritet att hänga kvar. Hulån tog därför omgående sitt stora kontaktnät till hjälp och värvade en rad meriterade spelare, bland annat en bosnisk före detta landslagsback. Strategin lyckades nästan. Hulån säger nu att det var konstgjord andning och att det ska bli en satsning på lokala spelare. Han säger att det rent av ska vara ett krav att spelarna bor i Kristinehamn.

Det kan bli två helt olika typer av division 4-lag nästa säsong. Ölme uppbådar nämligen alla sina krafter för att värva ihop ett nytt lag. Åtminstone sju spelare från Karlskoga är redan klara, tre från KB och fyra från KSK. Detta tack vare att nya tränarduon har verkat i varsin av dessa klubbar. På ett sätt går det inte annat än att imponeras av Ölme. Degradering två år i rad hade nog knäckt de flesta. Klubben inser säkert att om den skulle släppa initiativet till Villastaden så blir det svårt att komma tillbaka som Kristinehamns bästa herrlag. Samarbete mellan klubbarna är det inte tal om. Att Ölme inför säsongen värvade fyra av Villastadens A-lagsspelare och nästan alla dess juniorer har nog grusat möjligheterna till samarbete för många år framöver.

Villastaden kan känna sig stolta över att damlaget gick bra i division 3 och slutade trea, lagets bästa placering på många år. Jan Andersson har fått till ett riktigt intressant lag, där allt i från tjejer i de tidiga tonåren till flerbarnsmammor samsas. Villastaden har också varit involverat i ett intressant samarbete med IFK Kristinehamn. Detta utmynnade i ett kombinerat pojklag 16-lag som var Kristinehamns enda ungdomsfotbollslag som spelade i en regional serie. IFK:s herrar vann division 7 utan att tappa en enda poäng. Dessa ljusglimtar till trots så fick Kristinehamn inte ett enda pris under Värmlands fotbollsförbunds gala. Det var 17 olika kategorier.

Det gick verkligen åt skogen för herrfotbollen i Kristinehamn 2015. Ölme och Villastaden åkte båda ner i division 4 och det blir första gången på 19 år som Ölme är så långt ner. Bästa Kristinehamnslagen spelar nästa säsong i sjätte högsta serien. Så dåligt har det aldrig varit.

Båda lagen bytte tränare redan innan vårsäsongen var till ända. I Ölme ersattes Jan Karlström av Magnus Andersson, som i november hade varit med och tillsatt denne. Villastaden drog upp ett ess ur rockfickan. Tomas Hulån Olsson, som tränat laget framgångsrikt under flera sejourer, avlöste Jan ”Adidas” Svensson. Inför sista omgången var det rafflande. Båda lagen hade chans att hänga kvar, samtidigt var det inte säkert att segrar skulle räcka. Ölme var på säker mark efter första halvlek men lyckades inte försvara sin ledning och slutade sist. Villastaden gjorde en bra match borta mot redan klara seriesegraren Kumla, som gjorde matchens enda mål med blott tio minuter kvar att spela.

Ölme hade garanterat klarat sig kvar om lugn och ro hade rått i truppen. Brassarna, lite av klubbens signum under många år, kom och gick och under hösten var det i det närmaste spelarflykt. Magnus Andersson berättade att laget sedan degraderingen från division 2 i oktober 2014 hade tappat 21 spelare. Ölmes mest knäckande förlust var den mot Villastaden på Sannavallen. Ett mycket märkligt derby där Ölme fick båda sina mittbackar utvisade och tappade 2–0 till 2–3 under matchens sista kvart. Magnus Andersson kallade det sin tyngsta förlust någonsin.

Villastaden hade när Hulån tog över tagit en poäng på åtta matcher. För styrelsen hade det hög prioritet att hänga kvar. Hulån tog därför omgående sitt stora kontaktnät till hjälp och värvade en rad meriterade spelare, bland annat en bosnisk före detta landslagsback. Strategin lyckades nästan. Hulån säger nu att det var konstgjord andning och att det ska bli en satsning på lokala spelare. Han säger att det rent av ska vara ett krav att spelarna bor i Kristinehamn.

Det kan bli två helt olika typer av division 4-lag nästa säsong. Ölme uppbådar nämligen alla sina krafter för att värva ihop ett nytt lag. Åtminstone sju spelare från Karlskoga är redan klara, tre från KB och fyra från KSK. Detta tack vare att nya tränarduon har verkat i varsin av dessa klubbar. På ett sätt går det inte annat än att imponeras av Ölme. Degradering två år i rad hade nog knäckt de flesta. Klubben inser säkert att om den skulle släppa initiativet till Villastaden så blir det svårt att komma tillbaka som Kristinehamns bästa herrlag. Samarbete mellan klubbarna är det inte tal om. Att Ölme inför säsongen värvade fyra av Villastadens A-lagsspelare och nästan alla dess juniorer har nog grusat möjligheterna till samarbete för många år framöver.

Villastaden kan känna sig stolta över att damlaget gick bra i division 3 och slutade trea, lagets bästa placering på många år. Jan Andersson har fått till ett riktigt intressant lag, där allt i från tjejer i de tidiga tonåren till flerbarnsmammor samsas. Villastaden har också varit involverat i ett intressant samarbete med IFK Kristinehamn. Detta utmynnade i ett kombinerat pojklag 16-lag som var Kristinehamns enda ungdomsfotbollslag som spelade i en regional serie. IFK:s herrar vann division 7 utan att tappa en enda poäng. Dessa ljusglimtar till trots så fick Kristinehamn inte ett enda pris under Värmlands fotbollsförbunds gala. Det var 17 olika kategorier.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.