2015-10-27 09:54

2015-10-27 10:14

Sveriges största husbilsträff

KRISTINEHAMN

(UPPDATERAD) Runt 500 husbilar kommer till Kristinehamn 5-8 maj nästa år. Det är Husbilsklubben som ska ha årsmöte i och runt arenan.
För den lokala handeln betyder det ökad omsättning med dryga miljonen.

I maj i år blev Kristinehamn utsedd till årets husbilsvänligaste kommun av medlemmarna i Husbilsklubben. Och nästa år kommer de hit. En som redan varit här är klubbens ordförande Leif Edström, Piteå.

– En lagom och trevlig kommun att ha årsmöte i. Jag ser fram emot att komma och kommunen har ställt upp på ett bra sätt.

Turismchefen Mats Öhman är nöjd. Han räknar med att kommunens insats kommer att kosta runt 50 000, men det ger så mycket tillbaka till handeln och turismnäringen, som inte riktigt kommit i gång så tidigt på året med till exempel båttrafiken.

– Några får säkert smak på Kristinehamn och vill komma tillbaka under sommaren, säger Öhman.

Husbilsklubben har runt 13 000 medlemmar och Leif Edström räknar med att minst 500 kommer till Kristinehamn i maj. En del kommer kanske redan på torsdagen och stannar hela tiden, även om årsmötet är helgen 7-8 maj.

 

I maj i år blev Kristinehamn utsedd till årets husbilsvänligaste kommun av medlemmarna i Husbilsklubben. Och nästa år kommer de hit. En som redan varit här är klubbens ordförande Leif Edström, Piteå.

– En lagom och trevlig kommun att ha årsmöte i. Jag ser fram emot att komma och kommunen har ställt upp på ett bra sätt.

Turismchefen Mats Öhman är nöjd. Han räknar med att kommunens insats kommer att kosta runt 50 000, men det ger så mycket tillbaka till handeln och turismnäringen, som inte riktigt kommit i gång så tidigt på året med till exempel båttrafiken.

– Några får säkert smak på Kristinehamn och vill komma tillbaka under sommaren, säger Öhman.

Husbilsklubben har runt 13 000 medlemmar och Leif Edström räknar med att minst 500 kommer till Kristinehamn i maj. En del kommer kanske redan på torsdagen och stannar hela tiden, även om årsmötet är helgen 7-8 maj.