2015-07-29 06:00

2015-07-29 08:15

Lekfull final för flyktingarbetet

HULT: Sopan uppträdde för flyktingbarn

Under tre måndagar har församlingen i Equmeniakyrkan i Visnum bjudit in familjer från flyktingförläggningarna i Carlslund och Svedjegården. Finalen i måndags bjöd på en härlig tillställning med hopp och trill tillsammans med Sopan.

Ingela Öhmans barnmusikal har över 20 år på nacken men lyckas fortfarande lika bra. Ett stort tält var i måndags fyllt med barn och föräldrar som kommit dit för att lära sig sopsortering på ett lekfullt sätt. Många av barnen kanske hade sett sopan förut, men för några var föreställningen något helt nytt. Linnéa Kihlström berättar om församlingens arbete för flyktingfamiljerna.

– Vi har bjudit in folk från Carlslund och Svedjegården varje måndag i tre veckor. Vi har anordnat aktiviteter och skapat en härlig gemenskap, säger hon.

Många volontärer både utifrån och inom församlingen har under veckorna hjälpt till att arrangera aktiviteter och bilskjuts.

Livsviktigt

I dag går även startskottet för församlingens sommarmöten som går under namnet Livsviktigt. Mellan onsdag och lördag kommer det bjudas på bland annat musikunderhållning, tal, grillfest och bibelsamtal.

– Precis som förra året kommer också Åke Samuelsson hit och läser munken och kulan varje kväll. Vi gör det här för att knyta samman församlingarna inom Equmenia men även som ett sätt att bjuda in människor utifrån kyrkan, säger Göran Kihlström, ordförande i församlingen.

Ingela Öhmans barnmusikal har över 20 år på nacken men lyckas fortfarande lika bra. Ett stort tält var i måndags fyllt med barn och föräldrar som kommit dit för att lära sig sopsortering på ett lekfullt sätt. Många av barnen kanske hade sett sopan förut, men för några var föreställningen något helt nytt. Linnéa Kihlström berättar om församlingens arbete för flyktingfamiljerna.

– Vi har bjudit in folk från Carlslund och Svedjegården varje måndag i tre veckor. Vi har anordnat aktiviteter och skapat en härlig gemenskap, säger hon.

Många volontärer både utifrån och inom församlingen har under veckorna hjälpt till att arrangera aktiviteter och bilskjuts.

Livsviktigt

I dag går även startskottet för församlingens sommarmöten som går under namnet Livsviktigt. Mellan onsdag och lördag kommer det bjudas på bland annat musikunderhållning, tal, grillfest och bibelsamtal.

– Precis som förra året kommer också Åke Samuelsson hit och läser munken och kulan varje kväll. Vi gör det här för att knyta samman församlingarna inom Equmenia men även som ett sätt att bjuda in människor utifrån kyrkan, säger Göran Kihlström, ordförande i församlingen.