2015-07-20 06:00

2015-07-20 06:00

Ideell förening söker fler värdfamiljer

UTBYTE: Möten mellan människor från olika kulturer

I augusti kommer 74 utbytesstudenter till Sverige och många av dem saknar fortfarande någonstans att bo. Just nu finns det ingen värdfamilj i Kristinehamn.

Den ideella utbytesorganisationen YFU Sweden söker värdfamiljer som vill öppna upp sitt hem för en ungdom från ett annat land. Ungdomarna kommer till Sverige för att gå ett år på gymnasieskola, lära sig mer om svensk kultur och det svenska språket. Under sin tid i landet bor de hemma hos en familj.

– De flesta kan bli värdfamilj, så länge man är intresserad av en annan kultur och att välkomna en ny familjemedlem, säger Josefine Nilsman, kommunikatör på YFU Sweden.

Föreningen gör ett hembesök hos de familjer som anmäler sitt intresse. Det är en av föreningens volontärer som åker och besöker familjen.

– Det gör vi både för att lära känna familjen bättre och känna oss säkra på att en student kommer att trivas bra där, men också för att familjen ska få svar på sina frågor och få träffa en representant från YFU.

Ideellt åtagande

Oftast är studenterna i Sverige under ett läsår, från mitten av augusti till slutet av juni, men det går också att vara värdfamilj under en kortare period.

– Sedan pratar vi mycket med familjen om vilken student de tror skulle passa hos dem till exempel utifrån intresse eller om de önskar en student från något specifikt land, berättar Josefine Nilsman.

Studenterna har själva valt vilket land de vill åka till, men det är värdfamiljerna som väljer vilken student de vill ta emot. VFU är en ideell förening och det utgår därför inte någon ersättning till de familjer som tar emot studenter.

– Det är ett ideellt åtagande att vara värdfamilj precis som alla våra volontärer vi har över hela landet. Man ska vilja vara värdfamilj och se fördelarna med att bjuda hem en ny familjemedlem och få insyn i en ny kultur, snarare än att få betalt för det, säger Josefine Nilsman.

I Värmland finns det för tillfället endast två värdfamiljer, båda i Karlstad.

– Men förhoppningen är att kunna sprida studenterna över hela Värmland.

Den ideella utbytesorganisationen YFU Sweden söker värdfamiljer som vill öppna upp sitt hem för en ungdom från ett annat land. Ungdomarna kommer till Sverige för att gå ett år på gymnasieskola, lära sig mer om svensk kultur och det svenska språket. Under sin tid i landet bor de hemma hos en familj.

– De flesta kan bli värdfamilj, så länge man är intresserad av en annan kultur och att välkomna en ny familjemedlem, säger Josefine Nilsman, kommunikatör på YFU Sweden.

Föreningen gör ett hembesök hos de familjer som anmäler sitt intresse. Det är en av föreningens volontärer som åker och besöker familjen.

– Det gör vi både för att lära känna familjen bättre och känna oss säkra på att en student kommer att trivas bra där, men också för att familjen ska få svar på sina frågor och få träffa en representant från YFU.

Ideellt åtagande

Oftast är studenterna i Sverige under ett läsår, från mitten av augusti till slutet av juni, men det går också att vara värdfamilj under en kortare period.

– Sedan pratar vi mycket med familjen om vilken student de tror skulle passa hos dem till exempel utifrån intresse eller om de önskar en student från något specifikt land, berättar Josefine Nilsman.

Studenterna har själva valt vilket land de vill åka till, men det är värdfamiljerna som väljer vilken student de vill ta emot. VFU är en ideell förening och det utgår därför inte någon ersättning till de familjer som tar emot studenter.

– Det är ett ideellt åtagande att vara värdfamilj precis som alla våra volontärer vi har över hela landet. Man ska vilja vara värdfamilj och se fördelarna med att bjuda hem en ny familjemedlem och få insyn i en ny kultur, snarare än att få betalt för det, säger Josefine Nilsman.

I Värmland finns det för tillfället endast två värdfamiljer, båda i Karlstad.

– Men förhoppningen är att kunna sprida studenterna över hela Värmland.