2015-05-25 06:00

2015-05-25 06:00

Vågblänket fick hård konkurrens

MARIEBERG: Bilar fyllde parken

Kromat. Soliga försommardagar på Marieberg brukar innebära reflexer från Varnumsvikens vågor. Under lördagen blänker det dock minst lika mycket på land då mer än 300 bilar samlas i parken.

Det är Nightcruisers som har sin årliga bilträff. Ordförande Mikael Carlberg berättar att det är föreningens tionde bilträff, men också att det blir ett jubileumsår nästa år också.

– Då är det tionde gången vi är på Marieberg. Den första träffen hade vi på tomten bredvid Granngården, säger han.

Från arrangörernas sida är man extra glada åt att kommunen har valt att röja upp mer på området så att utställningsytan har ökat. Något som behövs då det hela tiden fylls på med bilar. Vid incheckningen räknar man med att landa på drygt 400 bilar innan dagen är slut.

Tolv tävlingsklasser ska avgöras under dagen. Dessutom är det försäljning, lotterier och olika jippon under dagen, bland annat motorsprängning av en gammal Mazda.

Det är många sinnesintryck att bearbeta när man rör sig på området. Mullret från V8-motorer blandas med rock'n'roll i högtalarna. Avgaserna blandas med wunderbaums olika dofter.

Men det är ändå synen som får jobba mest. Alla som har minsta intresse av bilar uppskattar vad man ser. Det här är bilar som byggdes med hjärta, glädje och fantasi snarare än med hjärna, miljötänk och bränsleförbrukning. Dagens bilar är många gånger säkrare och mer ekonomiska än dollargrinen i Mariebergsparken, men vilka är roligast?

På Kristinehamnsträffen är svaret ganska självklart.

Det är Nightcruisers som har sin årliga bilträff. Ordförande Mikael Carlberg berättar att det är föreningens tionde bilträff, men också att det blir ett jubileumsår nästa år också.

– Då är det tionde gången vi är på Marieberg. Den första träffen hade vi på tomten bredvid Granngården, säger han.

Från arrangörernas sida är man extra glada åt att kommunen har valt att röja upp mer på området så att utställningsytan har ökat. Något som behövs då det hela tiden fylls på med bilar. Vid incheckningen räknar man med att landa på drygt 400 bilar innan dagen är slut.

Tolv tävlingsklasser ska avgöras under dagen. Dessutom är det försäljning, lotterier och olika jippon under dagen, bland annat motorsprängning av en gammal Mazda.

Det är många sinnesintryck att bearbeta när man rör sig på området. Mullret från V8-motorer blandas med rock'n'roll i högtalarna. Avgaserna blandas med wunderbaums olika dofter.

Men det är ändå synen som får jobba mest. Alla som har minsta intresse av bilar uppskattar vad man ser. Det här är bilar som byggdes med hjärta, glädje och fantasi snarare än med hjärna, miljötänk och bränsleförbrukning. Dagens bilar är många gånger säkrare och mer ekonomiska än dollargrinen i Mariebergsparken, men vilka är roligast?

På Kristinehamnsträffen är svaret ganska självklart.