2015-05-17 13:00

2015-05-17 13:00

Bästa kommunen för husbilar

TURISM: Kristinehamn utsedd till Sveriges husbilsvänligaste kommun

Husbilsklubben.se har utsett Kristinehamn till Sveriges husbilsvänligaste kommun.
– Att bli nummer ett är fantastiskt. Vi är jättestolta, säger turistchef Mats Öhman.

Det var under Husbilsklubbens årsmöte i Norrköping i går som Kristinehamn fick utmärkelsen Årets husbilsvänligaste kommun 2015. Husbilsklubben, HBK, är Sveriges största förening för husbilsintresserade med närmare 12 000 medlemmar.

– Våra medlemmar har fått nominera den kommun i Sverige som man anser vara husbilsvänligast. Här har man sett till helheten med allt från ställplatser till hur husbilsturister blir bemötta i kommunen, vilka möjligheter till service som finns. Även hur bra kommunen är på att informera om vad som finns för husbilar samt hur väl det är skyltat till de olika platserna/faciliteterna påverkar nomineringarna och resultatet, säger klubbens ordförande Leif Edström, i ett pressmeddelande.

Röstat

Mats Öhman var i Norrköping och tog emot priset tillsammans med tekniska nämndens ordförande Krister Nyström och informationschef Carina Wrangberth.

– Det bästa med det här är att det är husbilsfolket själva som har röstat fram Kristinehamn. Det är inga politiker eller tjänstemän som har bestämt vilken kommun som ska vinna utan folk som besökt olika platser och gjort en bedömning.

Varför tror du att just Kristinehamn vann?

– Vi har blivit bättre och bättre på värdskap och service. Här blir man bra bemött vare sig det handlar om campingen, gästhamnen eller butiker. Att kristinehamnarna är goa och glada värmlänningar helt enkelt.

I motiveringen stod också att Kristinehamns kommun har utvecklat ställplatsen i gästhamnen.

– För ett par år sedan när vi började med ställplatserna hade vi 40 husbilar första året och vi sa ”tänk om vi kan komma upp i 100”. Nu är vi uppe i 2 600 per år och vi slår rekord varje år.

Utvecklas

Mats Öhman ger även lovord till Tommy och Jan Gustafsson som driver gästhamnen på entreprenad sedan juni förra året.

– Vi kunde inte ha fått en bättre entreprenör, säger han.

Även Herrgårdscampingen nämns i motiveringen, samt att det finns flera andra fina ställplatser för husbilar i Kristinehamn.

Mats Öhman tror på ännu ett lyckat besöksår.

– Till hundra procent kommer det här även att spilla över på näringen i Kristinehamn. Samtidigt som det förpliktigar. Vi måste hela tiden utvecklas för att fortsätta vara bäst i Sverige, menar Mats Öhman.

Det var under Husbilsklubbens årsmöte i Norrköping i går som Kristinehamn fick utmärkelsen Årets husbilsvänligaste kommun 2015. Husbilsklubben, HBK, är Sveriges största förening för husbilsintresserade med närmare 12 000 medlemmar.

– Våra medlemmar har fått nominera den kommun i Sverige som man anser vara husbilsvänligast. Här har man sett till helheten med allt från ställplatser till hur husbilsturister blir bemötta i kommunen, vilka möjligheter till service som finns. Även hur bra kommunen är på att informera om vad som finns för husbilar samt hur väl det är skyltat till de olika platserna/faciliteterna påverkar nomineringarna och resultatet, säger klubbens ordförande Leif Edström, i ett pressmeddelande.

Röstat

Mats Öhman var i Norrköping och tog emot priset tillsammans med tekniska nämndens ordförande Krister Nyström och informationschef Carina Wrangberth.

– Det bästa med det här är att det är husbilsfolket själva som har röstat fram Kristinehamn. Det är inga politiker eller tjänstemän som har bestämt vilken kommun som ska vinna utan folk som besökt olika platser och gjort en bedömning.

Varför tror du att just Kristinehamn vann?

– Vi har blivit bättre och bättre på värdskap och service. Här blir man bra bemött vare sig det handlar om campingen, gästhamnen eller butiker. Att kristinehamnarna är goa och glada värmlänningar helt enkelt.

I motiveringen stod också att Kristinehamns kommun har utvecklat ställplatsen i gästhamnen.

– För ett par år sedan när vi började med ställplatserna hade vi 40 husbilar första året och vi sa ”tänk om vi kan komma upp i 100”. Nu är vi uppe i 2 600 per år och vi slår rekord varje år.

Utvecklas

Mats Öhman ger även lovord till Tommy och Jan Gustafsson som driver gästhamnen på entreprenad sedan juni förra året.

– Vi kunde inte ha fått en bättre entreprenör, säger han.

Även Herrgårdscampingen nämns i motiveringen, samt att det finns flera andra fina ställplatser för husbilar i Kristinehamn.

Mats Öhman tror på ännu ett lyckat besöksår.

– Till hundra procent kommer det här även att spilla över på näringen i Kristinehamn. Samtidigt som det förpliktigar. Vi måste hela tiden utvecklas för att fortsätta vara bäst i Sverige, menar Mats Öhman.