2017-09-30 06:00

2017-09-30 06:00

Startar stöd till efterlevande

KARLSTAD: Spes ger stöd till människor som förlorat anhörig genom självmord

Marcus från Karlskoga förlorade sin pappa genom självmord. Nu är han med och startar upp en stödverksamhet i Värmland genom den suicid-förebyggande föreningen Spes.

– Vi måste börja prata om det här. 1500 personer dör varje år genom självmord och det sker ingen utveckling om vi inte börjar prata, säger Marcus Eriksson, ungdomsansvarig på Suicid prevention och efterlevandes stöd (Spes).

Marcus är uppvuxen i Karlskoga och förlorade i februari 2010 sin egen far genom självmord. I tre år har han varit ideellt aktiv inom Spes – en ideell föreningen som arbetar med efterlevandestöd till folk som förlorat någon genom suicid.

– Jag drabbades själv, min pappa tog sitt liv 2010. Och man får inget stöd, det är helt tyst.

– Jag och brorsan fick göra ett bokslut för hela pappas liv och avsluta allting, så det tog ett tag. När jag skulle börja leva igen så åkte jag hem till Göteborg och försökte få ordning på allting, och som tur var hade Spes samtalsträffar där. Jag tog kontakt och fick jättemycket hjälp. Jag hade tur att ha någon att snacka med i och med att föreningen fanns där jag bodde.

Startar i Karlstad

Föreningen fick nyligen ekonomiskt anslag, från Hälso- och sjukvårdsmyndigheten, vilket möjliggjorde två heltidsstjänster där Karlskogasonen tillsattes på en.

– Politikerna har tillslut insett att det behövs satsats pengar på ideella organisationer. När man förlorar någon i självmord finns det inget stöd i samhället att få per automatik. Och det finns inga liknande organisationer som specifikt arbetar med det vi gör. Därav fyller Spes en väldigt viktig funktion.

Marcus nya heltidstjänst skapar förutsättningar till att stötta fler människor och utveckla föreningens arbete. Spes fanns tidigare i Värmland, men avvecklades för ungefär sex år sedan. Nu kan värmlänningar åter få hjälp av organisationen.

– Jag fick indikationer på att det fanns personer här i Karlstad som ville engagera sig ideellt, så jag efterfrågade folk och tre personer hörde av sig samma dag. Tack vare dem kommer det snart finnas möjlighet till stöd. Till att börja med ska vi i Karlstad starta upp samtalsträffar för folk vars anhöriga förlorat sitt liv genom suicid.

Samtalsträffar

Föreningens stödarbetet utgörs i form av samtalsträffar. Den första träffen i Karlstad kommer vara den 16 oktober, mellan 18-20 i Sensus lokaler på Drottning Kristinas väg 7 på Sundsta i Karlstad.

– Vi utgör oss aldrig för att vara psykologer eller terapeuter, utan vi är där med våra egna erfarenheter. Mötet är det viktiga. Styrkan av träffarna märkte jag själv av direkt. Bara att komma in i rummet med tio andra som var drabbade hjälpte.

– Man pratar samma språk i och med att man varit i samma sits. Det är svårt om man inte varit med om det, då är det svårt att förstå frågeställningarna, skuldkänslorna och skammen som dyker upp. Och de här frågorna, som hur kunde jag låta det hända, vad kunde jag ha gjort för att stoppa det, och så vidare.

Många drabbade

I Sverige begår omkring 1500 personer suicid varje år.

– Man brukar säga att på en person som begår självmord så blir tio andra direkt drabbade. Det betyder alltså 15 000 nya drabbade varje år. Och sen finns det människor som aldrig tidigare kunnat bearbeta en sådan händelse, då det inte finns något automatiskt stöd från samhället och kanske inte någon Spes-organisation på deras ort.

– Det är viktigt att folk ska veta att det snart finns stöd att få här i Värmland när man behöver det, efter att man förlorat någon genom suicid. Behovet är tyvärr väldigt stort. Det som också är bra med träffarna är att de skapar möjlighet att träffa andra personer, som man kan träffa utöver de regelbundna träffarna. Det gjorde jag i Göteborg och det är en stor del vårt arbete, att möjlighet skapas för människor att knyta kontakt.

Tabu

Enligt Marcus är det väldigt viktigt att det tabu som finns runt självmord arbetas bort.

– Vi måste börja jämställa psykisk och fysiskt sjukdom. Politikerna har ett ansvar att jämställa vården. De måste göra det lika enkelt för någon att få hjälp med psykisk sjukdom som en fysisk sjukdom. Skulle politikerna göra en jättesatsning på psykiatrin och pumpa in pengar skulle det bidra enormt mycket till att tabut skulle försvinna.

– Det är en väldig skillnad om något dör en naturlig död eller tar självmord. Det uppstår väldigt mycket frågor, som vad hade jag själv kunnat göra, varför såg jag ingenting och så vidare. Det finns en okunskap i hela samhället om psykisk ohälsa.

Fler engegerade eftersöks

I Karlstad kommer tre ideella personer att bedriva regelbudna träffar. Fler ideella krafter efterfrågas.

– Fler folk som engagerar sig är alltid välkomna, det är bara att höra av sig, gärna via hemsidan.

Föreningen har också en telefonjour som är öppen 19-22 varje kväll och på hemsidan finns kontaktpersoner för varje område.

– Vi måste börja prata om det här. 1500 personer dör varje år genom självmord och det sker ingen utveckling om vi inte börjar prata, säger Marcus Eriksson, ungdomsansvarig på Suicid prevention och efterlevandes stöd (Spes).

Marcus är uppvuxen i Karlskoga och förlorade i februari 2010 sin egen far genom självmord. I tre år har han varit ideellt aktiv inom Spes – en ideell föreningen som arbetar med efterlevandestöd till folk som förlorat någon genom suicid.

– Jag drabbades själv, min pappa tog sitt liv 2010. Och man får inget stöd, det är helt tyst.

– Jag och brorsan fick göra ett bokslut för hela pappas liv och avsluta allting, så det tog ett tag. När jag skulle börja leva igen så åkte jag hem till Göteborg och försökte få ordning på allting, och som tur var hade Spes samtalsträffar där. Jag tog kontakt och fick jättemycket hjälp. Jag hade tur att ha någon att snacka med i och med att föreningen fanns där jag bodde.

Startar i Karlstad

Föreningen fick nyligen ekonomiskt anslag, från Hälso- och sjukvårdsmyndigheten, vilket möjliggjorde två heltidsstjänster där Karlskogasonen tillsattes på en.

– Politikerna har tillslut insett att det behövs satsats pengar på ideella organisationer. När man förlorar någon i självmord finns det inget stöd i samhället att få per automatik. Och det finns inga liknande organisationer som specifikt arbetar med det vi gör. Därav fyller Spes en väldigt viktig funktion.

Marcus nya heltidstjänst skapar förutsättningar till att stötta fler människor och utveckla föreningens arbete. Spes fanns tidigare i Värmland, men avvecklades för ungefär sex år sedan. Nu kan värmlänningar åter få hjälp av organisationen.

– Jag fick indikationer på att det fanns personer här i Karlstad som ville engagera sig ideellt, så jag efterfrågade folk och tre personer hörde av sig samma dag. Tack vare dem kommer det snart finnas möjlighet till stöd. Till att börja med ska vi i Karlstad starta upp samtalsträffar för folk vars anhöriga förlorat sitt liv genom suicid.

Samtalsträffar

Föreningens stödarbetet utgörs i form av samtalsträffar. Den första träffen i Karlstad kommer vara den 16 oktober, mellan 18-20 i Sensus lokaler på Drottning Kristinas väg 7 på Sundsta i Karlstad.

– Vi utgör oss aldrig för att vara psykologer eller terapeuter, utan vi är där med våra egna erfarenheter. Mötet är det viktiga. Styrkan av träffarna märkte jag själv av direkt. Bara att komma in i rummet med tio andra som var drabbade hjälpte.

– Man pratar samma språk i och med att man varit i samma sits. Det är svårt om man inte varit med om det, då är det svårt att förstå frågeställningarna, skuldkänslorna och skammen som dyker upp. Och de här frågorna, som hur kunde jag låta det hända, vad kunde jag ha gjort för att stoppa det, och så vidare.

Många drabbade

I Sverige begår omkring 1500 personer suicid varje år.

– Man brukar säga att på en person som begår självmord så blir tio andra direkt drabbade. Det betyder alltså 15 000 nya drabbade varje år. Och sen finns det människor som aldrig tidigare kunnat bearbeta en sådan händelse, då det inte finns något automatiskt stöd från samhället och kanske inte någon Spes-organisation på deras ort.

– Det är viktigt att folk ska veta att det snart finns stöd att få här i Värmland när man behöver det, efter att man förlorat någon genom suicid. Behovet är tyvärr väldigt stort. Det som också är bra med träffarna är att de skapar möjlighet att träffa andra personer, som man kan träffa utöver de regelbundna träffarna. Det gjorde jag i Göteborg och det är en stor del vårt arbete, att möjlighet skapas för människor att knyta kontakt.

Tabu

Enligt Marcus är det väldigt viktigt att det tabu som finns runt självmord arbetas bort.

– Vi måste börja jämställa psykisk och fysiskt sjukdom. Politikerna har ett ansvar att jämställa vården. De måste göra det lika enkelt för någon att få hjälp med psykisk sjukdom som en fysisk sjukdom. Skulle politikerna göra en jättesatsning på psykiatrin och pumpa in pengar skulle det bidra enormt mycket till att tabut skulle försvinna.

– Det är en väldig skillnad om något dör en naturlig död eller tar självmord. Det uppstår väldigt mycket frågor, som vad hade jag själv kunnat göra, varför såg jag ingenting och så vidare. Det finns en okunskap i hela samhället om psykisk ohälsa.

Fler engegerade eftersöks

I Karlstad kommer tre ideella personer att bedriva regelbudna träffar. Fler ideella krafter efterfrågas.

– Fler folk som engagerar sig är alltid välkomna, det är bara att höra av sig, gärna via hemsidan.

Föreningen har också en telefonjour som är öppen 19-22 varje kväll och på hemsidan finns kontaktpersoner för varje område.

  • Johannes Ollson

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.