2016-11-21 10:44

2016-11-21 15:23

Musikalartister årets kulturstipendiater

KARLSTAD

(UPPDATERAD 13.40) Värmlands konstförening och musikalartisterna Cecilie Nerfont Thorgersen och Christer Nerfont får Karlstads kommuns kulturstipendium till Gustaf Frödings minne.
– Att stanna i Karlstad var ett vågspel för oss, säger Christer Nerfont. Det här är en bekräftelse på att vi gjorde rätt.

På måndagen avslöjade kultur- och fritidsnämndens ordförande Johanna Larsson (M) vilka som får ta emot årets stipendium, som delas ut vid kommunfullmäktiges sammanträde den 8 december.

– Cecilie och Christer Nerfont tilldelas stipendiet för att de med oförglömliga musikaliska tolkningar i världsklass och ett stort engagemang under lång tid har bidragit till Karlstads rika kulturutbud, sa hon.

Cecilie Nerfont Thorgersen och hennes make Christer Nerfont tillhör den fasta ensemblen på Wermlandsoperan och gör båda just nu ledande roller i succén Les Misérables.

– Vi blev rörda hemma vid köksbordet, säger de om beskedet som de fick för någon vecka sedan.

Sätter Karlstad på kartan

Karlstad var inget självklart val för musikalartisterna som gjort roller på betydligt större musikalscener.

– När vi bestämde oss för att jobba här fanns Värmland inte på musikalkartan, säger Christer Nerfont. Att stanna i Karlstad var ett vågspel för oss. Vi har fått vara med och bygga upp den musikalscen den blivit i Karlstad. Nu är det hit man vill som frilansande musikalartist. Det är här det händer. Så är det faktiskt! Det hör vi hela tiden från våra kolleger.

– Vi har en extraordinär chef i Ole Wiggo Bang som gett oss de roller vi fått, säger Cecilie Nerfont Thorgersen. Han utmanar alla i huset.

De får dela på halva stipendiesummar, 50 000 kronor. Pengarna ska gå till en inspirationsresa.

Stipendiet är även ett stöd och en uppmuntran till fortsatt kulturell gärning.

– Ambitionen finns fortfarande, säger Christer Nerfont, inspirationen finns fortfarande. Vi har en frilansares sätt att tänka och vi har, efter 20 år, samma drivkraft.

– I samband med Kulturnatten var vi coacher för ett gäng ungdomar med stora talanger. Det gav mersmak, det känns som ett spännande spår att gå vidare på vid sidan om det vi gör i vanliga fall, säger Cecilie Nerfont Thorgersen.

”Äntligen”

50 000 kronor går till Värmlands konstförening.

– Värmlands konstförening tilldelas stipendiet för den breda spridning av konst och den årliga värmländska höstsalongen där lokala konstnärer får visa sin konst i större sammanhang samt föreningens utdelning av stipendier till konstnärer.

– Äntligen, säger Värmlands konstförenings ordförande Stefan Norén. Det är inte ofta en förening får ett stipendium.

Värmlands konstförening bildades redan 1936 och har i dag 1 100 medlemmar.

Vad stipendiepengarna ska gå till är inte klart, nyheten om stipendiet är blott veckogammal och har inte ens hamnat på styrelsens bord, men vice ordförande Lena Bonnevier säger att samtal och tankar lekt runt föredragsverksamhet och konstutställningar.

– Många människor vågar inte gå in i en konsthall, säger Stefan Norén. Det måste vi bryta ner.

Livets storslagenhet

För det är något viktigt föreningen kan erbjuda, säger han.

– Varför blir man konstnär? Varför vill man uttrycka sig konstnärligt? Ofta handlar det om att man känner en oro över vad som sker i världen. I vår tid handlar det om klimathotet och olika politiska uttryck. Min drivkraft är att visa bilder där det går att tolka in synpunkter och åsikter om detta. Här finns en varning om något, men också en glädje och en storslagenhet.

– Vi vill erbjuda livets storslagenhet. Det är fint att kunna.

Stipendiet delas ut vid kommunfullmäktiges sammanträde den 8 december.

På måndagen avslöjade kultur- och fritidsnämndens ordförande Johanna Larsson (M) vilka som får ta emot årets stipendium, som delas ut vid kommunfullmäktiges sammanträde den 8 december.

– Cecilie och Christer Nerfont tilldelas stipendiet för att de med oförglömliga musikaliska tolkningar i världsklass och ett stort engagemang under lång tid har bidragit till Karlstads rika kulturutbud, sa hon.

Cecilie Nerfont Thorgersen och hennes make Christer Nerfont tillhör den fasta ensemblen på Wermlandsoperan och gör båda just nu ledande roller i succén Les Misérables.

– Vi blev rörda hemma vid köksbordet, säger de om beskedet som de fick för någon vecka sedan.

Sätter Karlstad på kartan

Karlstad var inget självklart val för musikalartisterna som gjort roller på betydligt större musikalscener.

– När vi bestämde oss för att jobba här fanns Värmland inte på musikalkartan, säger Christer Nerfont. Att stanna i Karlstad var ett vågspel för oss. Vi har fått vara med och bygga upp den musikalscen den blivit i Karlstad. Nu är det hit man vill som frilansande musikalartist. Det är här det händer. Så är det faktiskt! Det hör vi hela tiden från våra kolleger.

– Vi har en extraordinär chef i Ole Wiggo Bang som gett oss de roller vi fått, säger Cecilie Nerfont Thorgersen. Han utmanar alla i huset.

De får dela på halva stipendiesummar, 50 000 kronor. Pengarna ska gå till en inspirationsresa.

Stipendiet är även ett stöd och en uppmuntran till fortsatt kulturell gärning.

– Ambitionen finns fortfarande, säger Christer Nerfont, inspirationen finns fortfarande. Vi har en frilansares sätt att tänka och vi har, efter 20 år, samma drivkraft.

– I samband med Kulturnatten var vi coacher för ett gäng ungdomar med stora talanger. Det gav mersmak, det känns som ett spännande spår att gå vidare på vid sidan om det vi gör i vanliga fall, säger Cecilie Nerfont Thorgersen.

”Äntligen”

50 000 kronor går till Värmlands konstförening.

– Värmlands konstförening tilldelas stipendiet för den breda spridning av konst och den årliga värmländska höstsalongen där lokala konstnärer får visa sin konst i större sammanhang samt föreningens utdelning av stipendier till konstnärer.

– Äntligen, säger Värmlands konstförenings ordförande Stefan Norén. Det är inte ofta en förening får ett stipendium.

Värmlands konstförening bildades redan 1936 och har i dag 1 100 medlemmar.

Vad stipendiepengarna ska gå till är inte klart, nyheten om stipendiet är blott veckogammal och har inte ens hamnat på styrelsens bord, men vice ordförande Lena Bonnevier säger att samtal och tankar lekt runt föredragsverksamhet och konstutställningar.

– Många människor vågar inte gå in i en konsthall, säger Stefan Norén. Det måste vi bryta ner.

Livets storslagenhet

För det är något viktigt föreningen kan erbjuda, säger han.

– Varför blir man konstnär? Varför vill man uttrycka sig konstnärligt? Ofta handlar det om att man känner en oro över vad som sker i världen. I vår tid handlar det om klimathotet och olika politiska uttryck. Min drivkraft är att visa bilder där det går att tolka in synpunkter och åsikter om detta. Här finns en varning om något, men också en glädje och en storslagenhet.

– Vi vill erbjuda livets storslagenhet. Det är fint att kunna.

Stipendiet delas ut vid kommunfullmäktiges sammanträde den 8 december.

De senaste årens stipendiater har varit:

2015 – Isabella Lundgren, jazzsångerska, och Ia Pettersson, grundare av Dansstudion i Karlstad.

2014 – Karolina Nolin, konstnär, och Oscar Magnusson, Sliperiet.

2013 – Söt Likör, damkören vid Karlstads universitet, och sällskapet CMB, manskören vid Karlstads universitet.

2012 – Barbo Järliden, tidigare konstintendent på Värmlands Museum, och Erik Gustavson, Sverige America Centret.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.