2016-09-16 15:11

2016-09-16 15:11

Ger studenter ett smörgåsbord

KARLSTAD: Vill se bättre samverkan mellan företag och universitet

– De flesta studenterna lämnar Värmland efter studierna, och då är det bra om företag har fått visa upp sig, säger Karolina Nilsson, projektansvarig på Handelskammaren Värmland.

Hon sa det i samband med ett seminarium, som Handelskammaren Värmland stod bakom, på Karlstads universitet på fredagen som handlade om utveckling och samverkan mellan företag och just universitetet.

– Vår roll är att synliggöra näringslivet, och när vi frågar våra medlemmar vad som är den viktigaste frågan så är det svaret från många kompetensförsörjningen. Vi har, jämfört med andra län, en låg utbildningsnivå i Värmland och många kommuner tappar invånare. Det skapar problem, men samtidigt har vi en forskning i framkant, säger Karolina Nilsson.

Nya regelverk

Håkan Spjuth är enhetschef för externa relationer på Karlstads universitet. Han säger att för att studenter ska välja Karlstad måste man kunna visa upp vilka jobb man kan få när de är över.

– Och då är det ett bra sätt att med ett smörgåsbord av företag visa upp vad som finns. En annan aspekt i det här är att det i dag finns andra krav kring forskningsprojekt, vad gäller finansiering och regelverk.

Med det menas att det i de flesta fallkrävs samarbete mellan forskning, företag och ibland den offentliga sektorn. Saknas det kan det vara svår att finansiera projekten.

– Man vill se en koppling mellan forskning och användning, vilket för vår profil passar bra, säger Håkan Spjuth.

Jag gissar att studenterna är glada att den här möjligheten finns.

– Absolut, vad man än pluggar så vill man ha ett jobb.

Två av företagen som fanns på plats var Löfbergs och Ventisol AB.

– Vi har en generell samverkan, där vi gästföreläser och hjälper till med examensjobb. Men vår stora grej är att vi jobbar mycket med CTF (centrum för tjänsteforskning), som har lett fram till att vi utvecklat vårt sätt till produktutveckling. Ett konkret exempel är vår flagship store i Stockholm, där embryot kom i en projektdiskussion med CTF, säger Lars Appelqvist, vd på Löfbergs

– Det här är en bra resurs för ett litet företag utan utvecklingsavdelning. Vi kan få en dedikerad projektgrupp, som jobbar fullt ut med att hitta en lösning utifrån de senaste rönen. De har bland annat hjälpt oss ta fram en ny produkt, som vi tagit delar från, säger Matthias Diego Sverigechef på Ventisol.

Även flera studenter fanns med på seminariet och Karolina Nilsson säger att de, och företagen, tar med sig nya kontakter och kunskaper.

Hon sa det i samband med ett seminarium, som Handelskammaren Värmland stod bakom, på Karlstads universitet på fredagen som handlade om utveckling och samverkan mellan företag och just universitetet.

– Vår roll är att synliggöra näringslivet, och när vi frågar våra medlemmar vad som är den viktigaste frågan så är det svaret från många kompetensförsörjningen. Vi har, jämfört med andra län, en låg utbildningsnivå i Värmland och många kommuner tappar invånare. Det skapar problem, men samtidigt har vi en forskning i framkant, säger Karolina Nilsson.

Nya regelverk

Håkan Spjuth är enhetschef för externa relationer på Karlstads universitet. Han säger att för att studenter ska välja Karlstad måste man kunna visa upp vilka jobb man kan få när de är över.

– Och då är det ett bra sätt att med ett smörgåsbord av företag visa upp vad som finns. En annan aspekt i det här är att det i dag finns andra krav kring forskningsprojekt, vad gäller finansiering och regelverk.

Med det menas att det i de flesta fallkrävs samarbete mellan forskning, företag och ibland den offentliga sektorn. Saknas det kan det vara svår att finansiera projekten.

– Man vill se en koppling mellan forskning och användning, vilket för vår profil passar bra, säger Håkan Spjuth.

Jag gissar att studenterna är glada att den här möjligheten finns.

– Absolut, vad man än pluggar så vill man ha ett jobb.

Två av företagen som fanns på plats var Löfbergs och Ventisol AB.

– Vi har en generell samverkan, där vi gästföreläser och hjälper till med examensjobb. Men vår stora grej är att vi jobbar mycket med CTF (centrum för tjänsteforskning), som har lett fram till att vi utvecklat vårt sätt till produktutveckling. Ett konkret exempel är vår flagship store i Stockholm, där embryot kom i en projektdiskussion med CTF, säger Lars Appelqvist, vd på Löfbergs

– Det här är en bra resurs för ett litet företag utan utvecklingsavdelning. Vi kan få en dedikerad projektgrupp, som jobbar fullt ut med att hitta en lösning utifrån de senaste rönen. De har bland annat hjälpt oss ta fram en ny produkt, som vi tagit delar från, säger Matthias Diego Sverigechef på Ventisol.

Även flera studenter fanns med på seminariet och Karolina Nilsson säger att de, och företagen, tar med sig nya kontakter och kunskaper.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.