2016-05-19 23:19

2016-05-19 23:19

Anne Carlsson hotas av uteslutning

KARLSTAD/STOCKHOLM: Förbjuden att delta på stämman - åker ändå

Reumatikerförbundets ordförande Anne Carlsson kan inte bara förlora ordförandeposten, hon kan även uteslutas som medlem i förbundet.
Beslut fattas under kommande årsstämma.

Dagrodningen för Reumatikerförbundets årsstämma den 4-5 juni i Bålsta har nu gått ut till distrikten. Några av punkterna behandlar förbundets ordförande Anne Carlsson från Karlstad, som sedan januari är avstängd från arbetet.

Dels om hon kan sitta kvar som ordförande efter avslöjandet att hon ska ha systematiskt kränkt kanslipersonal och dels med anledning av den utredning som pågår om hon kan vara kvar som medlem i förbundet.

– Vi har fått information om att Anne Carlsson är avstängd under pågående utredning då någon i medlemskåren anser att hon ska uteslutas som medlem, säger Catharina Nilsson, distriktsordförande för Reumatikerförbundet Värmland, till NWT.

Stöd i Värmland

I Värmlandsdistriktet visar man Anne Carlsson sitt stöd.

– Hon är oerhört kompetent inom det här området och har gjort oerhört mycket i sitt uppdrag så vi är eniga om att hon kan sitta kvar. Men så länge arbetsmiljöutredningen pågår utifrån den handlingsplan som tagits så är det dock öppet, säger Catharina Nilsson.

Både från läkarhåll och läkemedelsindustrin har det kommit uppmaningar, i öppna brev, till förbundsstyrelsen om att Anne Carlsson snarast bör återinsättas på sin tjänst, enligt Ekot.

Något som gjort flera inom Reumatikerförbundet upprörda för att de blandar sig i och styrelse har svarat att de är förvånade över uppmaningen som i sig är ”respektlös mot de medarbetare som systematiskt kränkts”, enligt Ekot.

Fyra styrelseavhopp

Bland medlemmarna har man dock inte förtroende för varken Anne Carlsson eller styrelsen.

– Det är så vi har uppfattat det. På grund av hur man har hanterat dessa ärenden, med personalen och att styrelsen undanhöll för medlemmarna att de fattat beslut att betala Anne Carlssons skatteförmån på 236 000 kronor, säger Catharina Nilsson till NWT.

På grund av fyra avhopp från styrelsen blir det även ett fyllnadsval under årsstämman.

– Det är förste och andre vice ordföranden och två ledamöter som hoppat av. Så vi har till uppgift att nominera nya personer till de platserna. Vi är väldigt många personvalda ute i landet som står våra medlemmar nära. Så det är synd att det ska bli så här på förbundsnivå, säger Catharina Nilsson.

Inte välkommen

Anne Carlsson är enligt styrelsen förbjuden att delta i några förbundsaktiviteter, inklusive årsstämman.

– Jag har i grunden ett år kvar som ordförande och har för avseende att åka dit och delta i stämman. Styrelsen kan inte hindra mig från det, säger hon till NWT.

Vad har du att säga om din avstängning?

– Eftersom jag inte får någon som helst information från förbundet är allt jag vet det som rapporteras i media. Och helt ärligt och sant har jag absolut ingenting mer att säga. Jag kan inte trolla, så jag väljer att inte säga något mer nu men tror ändå på något gott. När det här är över ska jag berätta min historia, säger Anne Carlsson.

Dagrodningen för Reumatikerförbundets årsstämma den 4-5 juni i Bålsta har nu gått ut till distrikten. Några av punkterna behandlar förbundets ordförande Anne Carlsson från Karlstad, som sedan januari är avstängd från arbetet.

Dels om hon kan sitta kvar som ordförande efter avslöjandet att hon ska ha systematiskt kränkt kanslipersonal och dels med anledning av den utredning som pågår om hon kan vara kvar som medlem i förbundet.

– Vi har fått information om att Anne Carlsson är avstängd under pågående utredning då någon i medlemskåren anser att hon ska uteslutas som medlem, säger Catharina Nilsson, distriktsordförande för Reumatikerförbundet Värmland, till NWT.

Stöd i Värmland

I Värmlandsdistriktet visar man Anne Carlsson sitt stöd.

– Hon är oerhört kompetent inom det här området och har gjort oerhört mycket i sitt uppdrag så vi är eniga om att hon kan sitta kvar. Men så länge arbetsmiljöutredningen pågår utifrån den handlingsplan som tagits så är det dock öppet, säger Catharina Nilsson.

Både från läkarhåll och läkemedelsindustrin har det kommit uppmaningar, i öppna brev, till förbundsstyrelsen om att Anne Carlsson snarast bör återinsättas på sin tjänst, enligt Ekot.

Något som gjort flera inom Reumatikerförbundet upprörda för att de blandar sig i och styrelse har svarat att de är förvånade över uppmaningen som i sig är ”respektlös mot de medarbetare som systematiskt kränkts”, enligt Ekot.

Fyra styrelseavhopp

Bland medlemmarna har man dock inte förtroende för varken Anne Carlsson eller styrelsen.

– Det är så vi har uppfattat det. På grund av hur man har hanterat dessa ärenden, med personalen och att styrelsen undanhöll för medlemmarna att de fattat beslut att betala Anne Carlssons skatteförmån på 236 000 kronor, säger Catharina Nilsson till NWT.

På grund av fyra avhopp från styrelsen blir det även ett fyllnadsval under årsstämman.

– Det är förste och andre vice ordföranden och två ledamöter som hoppat av. Så vi har till uppgift att nominera nya personer till de platserna. Vi är väldigt många personvalda ute i landet som står våra medlemmar nära. Så det är synd att det ska bli så här på förbundsnivå, säger Catharina Nilsson.

Inte välkommen

Anne Carlsson är enligt styrelsen förbjuden att delta i några förbundsaktiviteter, inklusive årsstämman.

– Jag har i grunden ett år kvar som ordförande och har för avseende att åka dit och delta i stämman. Styrelsen kan inte hindra mig från det, säger hon till NWT.

Vad har du att säga om din avstängning?

– Eftersom jag inte får någon som helst information från förbundet är allt jag vet det som rapporteras i media. Och helt ärligt och sant har jag absolut ingenting mer att säga. Jag kan inte trolla, så jag väljer att inte säga något mer nu men tror ändå på något gott. När det här är över ska jag berätta min historia, säger Anne Carlsson.