2016-05-11 17:10

2016-05-12 06:35

Krafttag för ett nyktert studentfirande

KARLSTAD: Kommun, polis och Systembolag i samarbete för en vit student

Inte bara klänningar och skjortor ska vara vita på studenten. Det hoppas Karlstads kommun som storsatsar med information och samtal för ett festligt firande utan alkohol.

Champagnefrukost, fickplunta, och småflaskor runt halsen hör till traditionen vid studentfirandet. En tradition som Karlstads kommun i samarbete med polisen, Systembolaget, alkoholinspektör och processledare i alkohol- och drogfrågor vill byta ut mot ett festligt alkoholfritt alternativ.

– Vi vill inte ha en student som är tråkig, pinsam och innehåller minnesluckor. Utan som är rolig och ett festligt minne för livet. Målsättningen är en alkoholfri flakkortege genom stan och anordnar aktiviteter som drogfria festivalen Lot's of love på fredag på Sandgrundsudden, säger kommunalrådet Niklas Wikström (L), ordförande i samverkan barn och ungdom i Karlstad.

Vuxenansvar

Kommunen skickar nästa vecka ut en informationsfolder om säkerhet och trygghet till 5 500 föräldrar eller vårdnadshavare. För alkoholtraditionen uppmuntras även av familj, släkt och vänner.

– Jag har under många år undrat varför det blir en liberalare inställning till alkohol under studenten och andra högtider och vad som då händer med vuxenansvaret. Det ska inte vara så att vi slänger upp våra ungdomar fulla på ett flak. Alkohollagen gäller alla årets dagar och är en skyddslag för barn och ungdom, säger alkoholinspektör Torbjörn Tetzlaff.

Alla 1 600 studenter som i år tar studentern får foldern av sina mentorer och kommer att ha en diskussion i skolan.

Alkoholfritt bubbel

På Systembolaget frågar de kunderna om de små champagneflaskor de köpt är till en student.

– Säger de ja så föreslår vi ett alkoholfritt bubbel. Det är oftast inte något de inte ens tänkt på utan de ser det som en tradition. Men det stannar sällan vid bara en liten flaska för studenterna. Det är inte okej att langa. Att köpa ut eller erbjuda alkohol till barn och unga under 20 år är förbjudet enligt lag. Även under studenten, säger Jenny Westerlund, butikschef på Systembolaget.

Fullt program

På skolområdet råder absolut alkoholförbud.

– Vi ser till att ha ett späckat program mellan 8-13 på studenttorsdagen. Vi vill att dagen ska fyllas av positiva och bra minnen. De flaskor vi påträffar ber vi dem lämna ifrån sig och så får de hämta ut dem när dagen är slut tillsammans med förälder eller vårdnadshavare. De hämtas sällan ut, säger Christine Holmberg, rektor på Tingvallagymnasiet.

Höjd beredskap

När studenterna väl sprungit ut väntar flakkortege genom staden. Och polisen. Med befogenhet att hälla ut alkohol som påträffas bland studenter.

– Vi ökar vår närvaro med höjd bemanning under studentdagarna, både dag- och kvällstid. Det finns regler inför kortegen och vi uppmuntrar att alla tar ett vuxenansvar i det. Vi ser inte riktigt den stökiga fylla som varit tidigare men det förekommer våldsbrott i samband med alkohol och det är inget bra minne av studenten att vakna upp hos oss, säger polisen Tia Jylhä.

Champagnefrukost, fickplunta, och småflaskor runt halsen hör till traditionen vid studentfirandet. En tradition som Karlstads kommun i samarbete med polisen, Systembolaget, alkoholinspektör och processledare i alkohol- och drogfrågor vill byta ut mot ett festligt alkoholfritt alternativ.

– Vi vill inte ha en student som är tråkig, pinsam och innehåller minnesluckor. Utan som är rolig och ett festligt minne för livet. Målsättningen är en alkoholfri flakkortege genom stan och anordnar aktiviteter som drogfria festivalen Lot's of love på fredag på Sandgrundsudden, säger kommunalrådet Niklas Wikström (L), ordförande i samverkan barn och ungdom i Karlstad.

Vuxenansvar

Kommunen skickar nästa vecka ut en informationsfolder om säkerhet och trygghet till 5 500 föräldrar eller vårdnadshavare. För alkoholtraditionen uppmuntras även av familj, släkt och vänner.

– Jag har under många år undrat varför det blir en liberalare inställning till alkohol under studenten och andra högtider och vad som då händer med vuxenansvaret. Det ska inte vara så att vi slänger upp våra ungdomar fulla på ett flak. Alkohollagen gäller alla årets dagar och är en skyddslag för barn och ungdom, säger alkoholinspektör Torbjörn Tetzlaff.

Alla 1 600 studenter som i år tar studentern får foldern av sina mentorer och kommer att ha en diskussion i skolan.

Alkoholfritt bubbel

På Systembolaget frågar de kunderna om de små champagneflaskor de köpt är till en student.

– Säger de ja så föreslår vi ett alkoholfritt bubbel. Det är oftast inte något de inte ens tänkt på utan de ser det som en tradition. Men det stannar sällan vid bara en liten flaska för studenterna. Det är inte okej att langa. Att köpa ut eller erbjuda alkohol till barn och unga under 20 år är förbjudet enligt lag. Även under studenten, säger Jenny Westerlund, butikschef på Systembolaget.

Fullt program

På skolområdet råder absolut alkoholförbud.

– Vi ser till att ha ett späckat program mellan 8-13 på studenttorsdagen. Vi vill att dagen ska fyllas av positiva och bra minnen. De flaskor vi påträffar ber vi dem lämna ifrån sig och så får de hämta ut dem när dagen är slut tillsammans med förälder eller vårdnadshavare. De hämtas sällan ut, säger Christine Holmberg, rektor på Tingvallagymnasiet.

Höjd beredskap

När studenterna väl sprungit ut väntar flakkortege genom staden. Och polisen. Med befogenhet att hälla ut alkohol som påträffas bland studenter.

– Vi ökar vår närvaro med höjd bemanning under studentdagarna, både dag- och kvällstid. Det finns regler inför kortegen och vi uppmuntrar att alla tar ett vuxenansvar i det. Vi ser inte riktigt den stökiga fylla som varit tidigare men det förekommer våldsbrott i samband med alkohol och det är inget bra minne av studenten att vakna upp hos oss, säger polisen Tia Jylhä.