2016-03-20 12:03

2016-03-20 12:26

Många vill söka sina rötter

KARLSTAD: Släktforskningens dag

– Fråga dina släktingar om era rötter innan det är för sent. Skriv ner allt och sedan kan du lägga undan det tills intresset vaknar.
Det är släktforskaren Christina Odhs bästa tips till alla unga.

I lördags arrangerade Släktforskarföreningen i Värmland sin årliga aktivitet släktforskningens dag på Arkivcentrum i Värmland. Omkring 300 personer kom förbi under dagen, för att lära mer om hur man söker sina rötter.

– Det allra bästa sättet att komma i gång är att gå en kurs. Det är svårt att börja från noll på egen hand, säger föreningens ordförande, Hans Olsson.

Han har själv släktforskat i många år, och även lett otaliga kurser.

Varför vill man släktforska?

– För att man vill veta var man kommer ifrån, känna till sina rötter. De flesta vill veta det så småningom i livet, säger Olsson.

Han berättar att det är svårt att få ungdomar intresserade av släktforskning, men där har alltså släktforskaren Christina Odh ett tips.

Innan det är för sent

– Även om man inte är intresserad i dag, så kanske intresset vaknar en dag. Då har man väldigt gott av att man pratade med sina äldre släktingar medan de var i livet. Skriv ner vad de har att berätta, och lägg sedan undan det om du inte vill använda det just nu. Men då har du i alla fall allt på pränt och slipper ångra dig den dagen det är för sent.

Hennes eget intresse väcktes då hon för många år sedan fick kontakt med en släkting i Norge, som sökte upp henne och ville veta mer om deras rötter i Dalarna.

– Där och då bestämde jag mig för att ta tag i släktforskningen när jag gick i pension, och nu har jag hållit på i över tio år. Jag har kommit ända tillbaka till 1600-talet, berättar Christina Odh, som själv började med att gå en kurs för Hans Olsson.

I lördags arrangerade Släktforskarföreningen i Värmland sin årliga aktivitet släktforskningens dag på Arkivcentrum i Värmland. Omkring 300 personer kom förbi under dagen, för att lära mer om hur man söker sina rötter.

– Det allra bästa sättet att komma i gång är att gå en kurs. Det är svårt att börja från noll på egen hand, säger föreningens ordförande, Hans Olsson.

Han har själv släktforskat i många år, och även lett otaliga kurser.

Varför vill man släktforska?

– För att man vill veta var man kommer ifrån, känna till sina rötter. De flesta vill veta det så småningom i livet, säger Olsson.

Han berättar att det är svårt att få ungdomar intresserade av släktforskning, men där har alltså släktforskaren Christina Odh ett tips.

Innan det är för sent

– Även om man inte är intresserad i dag, så kanske intresset vaknar en dag. Då har man väldigt gott av att man pratade med sina äldre släktingar medan de var i livet. Skriv ner vad de har att berätta, och lägg sedan undan det om du inte vill använda det just nu. Men då har du i alla fall allt på pränt och slipper ångra dig den dagen det är för sent.

Hennes eget intresse väcktes då hon för många år sedan fick kontakt med en släkting i Norge, som sökte upp henne och ville veta mer om deras rötter i Dalarna.

– Där och då bestämde jag mig för att ta tag i släktforskningen när jag gick i pension, och nu har jag hållit på i över tio år. Jag har kommit ända tillbaka till 1600-talet, berättar Christina Odh, som själv började med att gå en kurs för Hans Olsson.