2016-01-28 06:00

2016-01-28 06:00

Kämpar för en bandyhall

KARLSTAD: Ännu osäkert när det blir byggstart på Tingvalla isstadion

I valrörelsen 2010 lovade både Alliansen och Socialdemokraterna att det skulle byggas en bandyhall i Karlstad. Samma löfte gavs när arenautredningen presenterades 2014.
Men ännu är det osäkert när den blir verklighet.
– En hall måste till om Boltic ska få samma förutsättningar som andra klubbar.

Det säger klubbens sportchef Ingvar Klang. Boltic är skuldfritt och går även sportsligt bättre än på länge. Laget ligger just nu på kvalplats till Elitserien med fem omgångar kvar.

Men jämfört med flera motståndarlag i serien och de flesta i Elitserien är skillnaden i träningsmöjligheter mycket stor.

– De lag som kan träna i en bandyhall kan gå på is i augusti, medan vi gör det på riktigt på fullmått på Tingvalla en vecka före premiären i november.

– En hall måste till om Boltic ska få samma förutsättningar som andra klubbar och vi för en dialog med några sponsorer. Det är viktigt även för ungdomsverksamheten, säger Ingvar Klang.

Viktigt för hela länet

– Ja, det är jätteviktigt, annars riskerar bandyn att dö ut. En hall skulle betyda mycket för bandyverksamheten i hela länet, med tanke på bristen även på konstfrusna planer, säger Per-Erik Saikoff, marknadsansvarig i IF Boltic.

Redan i valrörelsen 2010 lovade både Alliansen och Socialdemokraterna detta och löftet upprepades när arenautredningen presenterades 2014. Byggstarten för hallbygget var dock inte mer specificerad än under perioden 2016–2026.

– Och vi har egentligen inte kommit längre än då. För några år sedan talades det om en stor hall med skridskoarenamått för 250–400 miljoner kronor, men nu är standarden tak över Tingvalla isstadion till en kostnad av cirka 100 miljoner kronor, säger kultur- och fritidschefen Mats Ahrén.

Betydligt billigare bandyhallar har dock byggts i Sverige. I Trollhättan uppförde man en bandyhall och en ishall till en totalkostnad av 70 miljoner kronor och i Skövde planeras det en bandyhall för 28 miljoner kronor.

Extern finansiering

– Vi har varit runt och tittat på ett antal hallar och det finns stora skillnader i standard. Vi har i Karlstad sagt att ett sånt här projekt ska bygga mycket på extern finansiering och samtidigt gäller det att bygga smart.

– I Örebro till exempel har man fått in både butiker och kontor i hallen och på så sett hittat viktiga hyresintäkter, säger Mats Ahrén.

Nu ska kommunen så snabbt som möjligt rekrytera en projektledare som ska jobba heltid med de kommande arenaprojekten vid Tingvalla isstadion och på Sannafältet sportcenter.

– En viktig uppgift blir att hitta sponsorer och vara en tydlig kontaktväg in för dem, säger näringslivsdirektör Ulf Johansson.

Det säger klubbens sportchef Ingvar Klang. Boltic är skuldfritt och går även sportsligt bättre än på länge. Laget ligger just nu på kvalplats till Elitserien med fem omgångar kvar.

Men jämfört med flera motståndarlag i serien och de flesta i Elitserien är skillnaden i träningsmöjligheter mycket stor.

– De lag som kan träna i en bandyhall kan gå på is i augusti, medan vi gör det på riktigt på fullmått på Tingvalla en vecka före premiären i november.

– En hall måste till om Boltic ska få samma förutsättningar som andra klubbar och vi för en dialog med några sponsorer. Det är viktigt även för ungdomsverksamheten, säger Ingvar Klang.

Viktigt för hela länet

– Ja, det är jätteviktigt, annars riskerar bandyn att dö ut. En hall skulle betyda mycket för bandyverksamheten i hela länet, med tanke på bristen även på konstfrusna planer, säger Per-Erik Saikoff, marknadsansvarig i IF Boltic.

Redan i valrörelsen 2010 lovade både Alliansen och Socialdemokraterna detta och löftet upprepades när arenautredningen presenterades 2014. Byggstarten för hallbygget var dock inte mer specificerad än under perioden 2016–2026.

– Och vi har egentligen inte kommit längre än då. För några år sedan talades det om en stor hall med skridskoarenamått för 250–400 miljoner kronor, men nu är standarden tak över Tingvalla isstadion till en kostnad av cirka 100 miljoner kronor, säger kultur- och fritidschefen Mats Ahrén.

Betydligt billigare bandyhallar har dock byggts i Sverige. I Trollhättan uppförde man en bandyhall och en ishall till en totalkostnad av 70 miljoner kronor och i Skövde planeras det en bandyhall för 28 miljoner kronor.

Extern finansiering

– Vi har varit runt och tittat på ett antal hallar och det finns stora skillnader i standard. Vi har i Karlstad sagt att ett sånt här projekt ska bygga mycket på extern finansiering och samtidigt gäller det att bygga smart.

– I Örebro till exempel har man fått in både butiker och kontor i hallen och på så sett hittat viktiga hyresintäkter, säger Mats Ahrén.

Nu ska kommunen så snabbt som möjligt rekrytera en projektledare som ska jobba heltid med de kommande arenaprojekten vid Tingvalla isstadion och på Sannafältet sportcenter.

– En viktig uppgift blir att hitta sponsorer och vara en tydlig kontaktväg in för dem, säger näringslivsdirektör Ulf Johansson.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.