2016-01-11 15:36

2016-01-11 15:36

Nytt attentat mot katoliker

KARLSTAD

Katolska kyrkan i Karlstad har återigen blivit utsatt för ett attentat. Den här gången har våldsverkaren gått till attack mot församlingens anslagstavla.

Hela nio gånger under sju månader har Vår Fru av Rosenkransens katolska församling i Karlstad blivit utsatt för attentat. Fönsterrutor och skyltfönster hos församlingens hyresgäster har slagits sönder, satanisttecken har med stor förslagenhet anbringats på församlingens anslagstavlor, tjärfärg har kastats på kyrkans entrédörrar och församlingens bil har fått vindrutan krossad.

Börjat igen

Efter den förra gången har det varit uppehåll under en månad men nu har våldsverkaren, om det nu är bara en, börjat igen. I söndags förmiddag, när kyrkoherde Martin Ferenc kom till kyrkan på Tingvallagatan för att förbereda högmässan var den stora anslagstavlan mellan de två entrédörrarna sönderslagen.

– Anslagstavlan var både sönderslagen och sönderbruten, säger Ferenc till NWT. Man måste ha använt kraftiga verktyg och dessutom hållit på en bra stund.

– Merparten av resterna efter anslagstavlan låg inom en radie på tre meter. Men en del av dem hr vi inte kunnat återfinna.

Polisen rubricerar attentaten som skadegörelse och säger att man utreder dem efter bästa förmåga. Men man efterlyser vittnesuppgifter. Man vill att den som har sett eller hört något som möjligen kan sättas i samband med attentaten hör av sig till polisen.

Från den katolska församlingens sida är man naturligtvis orolig. Man undrar om det kommer att stanna vid materiell skadegörelse eller om våldsverkaren dessutom är beredd att ge sig på människor.

– Som vi ser det finns det ett samband mellan attentaten, säger Martin Ferenc.

Hela nio gånger under sju månader har Vår Fru av Rosenkransens katolska församling i Karlstad blivit utsatt för attentat. Fönsterrutor och skyltfönster hos församlingens hyresgäster har slagits sönder, satanisttecken har med stor förslagenhet anbringats på församlingens anslagstavlor, tjärfärg har kastats på kyrkans entrédörrar och församlingens bil har fått vindrutan krossad.

Börjat igen

Efter den förra gången har det varit uppehåll under en månad men nu har våldsverkaren, om det nu är bara en, börjat igen. I söndags förmiddag, när kyrkoherde Martin Ferenc kom till kyrkan på Tingvallagatan för att förbereda högmässan var den stora anslagstavlan mellan de två entrédörrarna sönderslagen.

– Anslagstavlan var både sönderslagen och sönderbruten, säger Ferenc till NWT. Man måste ha använt kraftiga verktyg och dessutom hållit på en bra stund.

– Merparten av resterna efter anslagstavlan låg inom en radie på tre meter. Men en del av dem hr vi inte kunnat återfinna.

Polisen rubricerar attentaten som skadegörelse och säger att man utreder dem efter bästa förmåga. Men man efterlyser vittnesuppgifter. Man vill att den som har sett eller hört något som möjligen kan sättas i samband med attentaten hör av sig till polisen.

Från den katolska församlingens sida är man naturligtvis orolig. Man undrar om det kommer att stanna vid materiell skadegörelse eller om våldsverkaren dessutom är beredd att ge sig på människor.

– Som vi ser det finns det ett samband mellan attentaten, säger Martin Ferenc.