2015-12-08 19:02

2015-12-08 19:02

Bilruta sönderslagen

KARLSTAD: Fortsatta attentat mot katolska församlingen

Attentaten mot den katolska församlingen i Karlstad fortsätter. Nu senast har församlingens bil först fått lacken repad och sedan vindrutan sönderslagen.

I höstas kunde NWT berätta att Vår Fru av Rosenkransens katolska församling blivit utsatt för flera attentat. Församlingen äger två fastigheter i centrala Karlstad, en på Drottninggatan med expedition och det gamla kapellet och en på Tingvallagatan med den nya kyrkan.

Ett par av församlingens hyresgäster hade fått fönsterrutor och skyltfönster sönderslagna. Genom att använda sand och lim hade församlingens två anslagstavlor försetts med satanisttecken. Och, kanske som en kulmen, hade någon i skydd av nattens mörker kastat två burkar med tjärfärg på kyrkans entrédörrar.

Börjat igen

Nu har det börjat igen.

Hyresgästen i det gamla kapellet har åter fått ett fönster sönderslaget och för någon månad sedan hade någon repat lacken på församlingens bil. Men i lördags trappades attentaten återigen upp.

– När jag skulle hämta bilen var vindrutan sönderslagen, berättar kyrkoherde Martin Ferenc. På taket låg en bit av en betongplatta som förmodligen hade använts som verktyg.

Bilen hade stått parkerad på en av församlingens två parkeringsplatser med infart från Karlbergsgatan, tydligt märkt med ordet ”pastor” på en skylt sedan Baptistförsamlingens tid.

– Därför är jag säker på att attentaten har varit riktade mot vår församling, säger Martin Ferenc. Det handlar inte om något pojkstreck.

I våras, innan attentaten började, uppmanade polisen i Karlstad stadens religiösa samfund att polisanmäla alla former av skadegörelse. Det har också katolska församlingen gjort varje gång. Martin Ferenc har hört att polisen till och med haft kyrkan under övervakning men än har man inte funnit några hållbara bevis för vem som ligger bakom attentaten.

I höstas kunde NWT berätta att Vår Fru av Rosenkransens katolska församling blivit utsatt för flera attentat. Församlingen äger två fastigheter i centrala Karlstad, en på Drottninggatan med expedition och det gamla kapellet och en på Tingvallagatan med den nya kyrkan.

Ett par av församlingens hyresgäster hade fått fönsterrutor och skyltfönster sönderslagna. Genom att använda sand och lim hade församlingens två anslagstavlor försetts med satanisttecken. Och, kanske som en kulmen, hade någon i skydd av nattens mörker kastat två burkar med tjärfärg på kyrkans entrédörrar.

Börjat igen

Nu har det börjat igen.

Hyresgästen i det gamla kapellet har åter fått ett fönster sönderslaget och för någon månad sedan hade någon repat lacken på församlingens bil. Men i lördags trappades attentaten återigen upp.

– När jag skulle hämta bilen var vindrutan sönderslagen, berättar kyrkoherde Martin Ferenc. På taket låg en bit av en betongplatta som förmodligen hade använts som verktyg.

Bilen hade stått parkerad på en av församlingens två parkeringsplatser med infart från Karlbergsgatan, tydligt märkt med ordet ”pastor” på en skylt sedan Baptistförsamlingens tid.

– Därför är jag säker på att attentaten har varit riktade mot vår församling, säger Martin Ferenc. Det handlar inte om något pojkstreck.

I våras, innan attentaten började, uppmanade polisen i Karlstad stadens religiösa samfund att polisanmäla alla former av skadegörelse. Det har också katolska församlingen gjort varje gång. Martin Ferenc har hört att polisen till och med haft kyrkan under övervakning men än har man inte funnit några hållbara bevis för vem som ligger bakom attentaten.