2015-12-01 06:00

2015-12-01 06:00

Kan boxar lösa trängsel i trapphus?

KARLSTAD: Låst läge mellan rollator och barnvagn i trappuppgången

88-åriga Karin Wendel kommer inte ut utan sin rollator. Hon kan inte bära den uppför trappan så den står i trapphuset. Men där blockerar den vägen för familjer med barnvagn. I två år har det varit låst läge.

Trapphus ska vara fria från föremål som står i vägen eller kan utgöra risk för skada. Så står det i de flesta bostadsrättsföreningars stadgar. Så även i den på Våxnäs där en rollator vållat problem. Bostadsrättsföreningens dilemma började för två år sedan.

– Vår mamma har bott i huset i snart 16 år och de senaste tio åren har hon varit beroende av sin rollator när hon går ut. Det finns ingen hiss i huset och hon har därför fått ett muntligt löfte av styrelsen att ha sin rollator parkerad innanför dörren i entrén. Därifrån tar hon sig med hjälp av ledstången en halvtrappa upp till lägenheten. Arrangemanget fungerade fram till för snart två år sedan, säger Karins dotter Christine Öquist.

Nya förbud

Då flyttade en barnfamilj in som behövde nyttja barnvagnsförrådet en halvtrappa ner från entrén. De hörde av sig till bostadsrättsföreningen om att rollatorn blockerade vägen.

– Det har lett till att de fällt ihop eller flyttat ner rollatorn. Min mamma som har en lätt demens blir förvirrad om hon inte ser den och går då in igen. Och är den hopfälld försöker hon fälla ut den men klarar inte det helt så den riskerar att fälla ihop sig under promenaden. Det är livsfarligt, säger Christine Öquist.

I april i år beslutade bostadsrättsföreningen Våxnäs att ”ingen uppställning/förvaring i entréplan i trapphus eller trappuppgångar som kan hindra eller försvåra framkomlighet och som kan framkalla risk för skada eller olycksfall för förekomma”.

I maj anmälde Karin Wendels döttrar bostadsrättsföreningen till DO, Diskrimineringsombudsmannen.

– Mammas dagliga promenader är oerhört viktiga för henne. De är det enda hon klarar av på egen hand nu och hon är för frisk för att få en plats på ett vårdboende. Försvinner de blir hon bara sittande, säger Christine Öquist.

John-Arne von Essen är ordförande i bostadsrättsföreningen.

– Vi har försökt göra det så bra som möjligt för alla parter. Det beslut vi tagit liknar det många andra har och vi har försökt få bort rollatorn i över ett års tid men det har ju inte gått. Barnfamiljen ligger på och vi har försökt få döttrarna att förstå att den är ett hinder. Det är inte för att vara jäkliga utan vi måste även tänka på de övriga åtta hushållen i uppgången.

Föreningens lösning på problemet är att ställa ut rollatorboxar utanför entrédörren.

– Vi har precis installerat boxarna så vi vet inte hur det fungerar än, men många boende är positiva till att inte behöva släpa in sin rollator utan kunna ha den utomhus, tryggt inlåst. Vi får se hur det går, fortsätter han.

Trapphus ska vara fria från föremål som står i vägen eller kan utgöra risk för skada. Så står det i de flesta bostadsrättsföreningars stadgar. Så även i den på Våxnäs där en rollator vållat problem. Bostadsrättsföreningens dilemma började för två år sedan.

– Vår mamma har bott i huset i snart 16 år och de senaste tio åren har hon varit beroende av sin rollator när hon går ut. Det finns ingen hiss i huset och hon har därför fått ett muntligt löfte av styrelsen att ha sin rollator parkerad innanför dörren i entrén. Därifrån tar hon sig med hjälp av ledstången en halvtrappa upp till lägenheten. Arrangemanget fungerade fram till för snart två år sedan, säger Karins dotter Christine Öquist.

Nya förbud

Då flyttade en barnfamilj in som behövde nyttja barnvagnsförrådet en halvtrappa ner från entrén. De hörde av sig till bostadsrättsföreningen om att rollatorn blockerade vägen.

– Det har lett till att de fällt ihop eller flyttat ner rollatorn. Min mamma som har en lätt demens blir förvirrad om hon inte ser den och går då in igen. Och är den hopfälld försöker hon fälla ut den men klarar inte det helt så den riskerar att fälla ihop sig under promenaden. Det är livsfarligt, säger Christine Öquist.

I april i år beslutade bostadsrättsföreningen Våxnäs att ”ingen uppställning/förvaring i entréplan i trapphus eller trappuppgångar som kan hindra eller försvåra framkomlighet och som kan framkalla risk för skada eller olycksfall för förekomma”.

I maj anmälde Karin Wendels döttrar bostadsrättsföreningen till DO, Diskrimineringsombudsmannen.

– Mammas dagliga promenader är oerhört viktiga för henne. De är det enda hon klarar av på egen hand nu och hon är för frisk för att få en plats på ett vårdboende. Försvinner de blir hon bara sittande, säger Christine Öquist.

John-Arne von Essen är ordförande i bostadsrättsföreningen.

– Vi har försökt göra det så bra som möjligt för alla parter. Det beslut vi tagit liknar det många andra har och vi har försökt få bort rollatorn i över ett års tid men det har ju inte gått. Barnfamiljen ligger på och vi har försökt få döttrarna att förstå att den är ett hinder. Det är inte för att vara jäkliga utan vi måste även tänka på de övriga åtta hushållen i uppgången.

Föreningens lösning på problemet är att ställa ut rollatorboxar utanför entrédörren.

– Vi har precis installerat boxarna så vi vet inte hur det fungerar än, men många boende är positiva till att inte behöva släpa in sin rollator utan kunna ha den utomhus, tryggt inlåst. Vi får se hur det går, fortsätter han.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.