2015-10-22 13:56

2015-10-22 21:44

Byggstart för kontorshuset Skeppet i Inre hamn

KARLSTAD: Bröderna Olsson öppnar restaurang i lokalerna

Vid lunchtid på torsdagen höll fastighetsbolaget Klövern en invigningsceremoni för bygget av kontorshuset Skeppet i Inre hamn i Karlstad.
– Äntligen! Jag har hållit på med projektet i sju år. Cirka hälften av ytorna är redan uthyrda och huset ska stå klart sommaren 2017.

Det säger Klöverns enhetschef Astrid Sjökvist. Skeppet får en yta på 22 000 kvadratmeter, varav 14 000 kvadrat är uthyrningsbar yta med flexibla lokaler.

Huset kommer att bestå av tre sammanbyggda huskroppar och kostnaderna för projektet hamnar på knappt 300 miljoner kronor. Hittills har ungefär 50 procent av ytorna hyrts ut.

– Intresset har till och med varit något bättre än förväntat och vi har utöver de fem hyresgästerna ett antal förfrågningar. Och när vi väl börjar bygga tror vi att fler anmäler sig, säger Per Johansson, uthyrningschef på Klövern.

Vid en invigningsceremoni på tomten där kontorshuset ska uppföras presenterades på torsdagen hyresgästerna.

Fyra bolag och en restaurang

De som är klara är Näringslivets hus som i dag finns på Drottninggatan där åtta organisationer och företag håller till, Cash IT som utvecklar kassasystem, redovisnings- och revisionsbyrån Ekonomernas hus, teknikkonsultbolaget Altrans lokalkontor i Karlstad samt Bröderna Olsson som ska öppna en ny restaurang i markplanet i ena huset.

– Vår största satsning någonsin, säger delägaren Henrik Lööv.

Restaurangen blir på 900 kvadratmeter och kommer att ligga i huset närmast Tullhusgatan. Dessutom ska man använda den 400 kvadratmeter stora matsalen en trappa upp under kvällstid. Ett 20-tal personer kommer att arbeta här.

Astrid Sjökvist var mycket nöjd med att Skeppet-projektet kan påbörjas.

– Äntligen! Jag har hållit på med projektet i sju år och nu börjar vi bygga omgående. Skeppet ska stå klart för inflyttning sommaren 2017. Det är Peab som ska vara totalentreprenör.

Vann i domstolen

Det som gör att Klövern drar i gång projektet är ett utslag i Mark- och miljödomstolen där man avslår bostadsrättsföreningen Inre hamnens överklagan av bygglovet eftersom man anser att det inte kommer finnas tillräckligt med parkeringsplatser i området.

– Vi överväger nu om vi ska överklaga till mark- och miljööverdomstolen, säger föreningens ordförande Jonny Mattsson.

– Vi vet att de kan överklaga dit, men chansen att de ska få prövningstillstånd där är mycket liten. Vi har bygglov och startbesked och väljer att starta byggandet på egen risk redan nu, säger Astrid Sjökvist.

Utöver kontorsytorna finns det förutom Bröderna Olssons 900 kvadratmeter ytterligare cirka 1 500 kvadratmeter lokaler i markplanen som är avsatta för kommersiell verksamhet.

– Här vill vi ha in tre–fem butiker och verksamheter. Vi vill bland annat få hit ett gym, ett kafé och en närbutik, säger Per Johansson.

 

Det säger Klöverns enhetschef Astrid Sjökvist. Skeppet får en yta på 22 000 kvadratmeter, varav 14 000 kvadrat är uthyrningsbar yta med flexibla lokaler.

Huset kommer att bestå av tre sammanbyggda huskroppar och kostnaderna för projektet hamnar på knappt 300 miljoner kronor. Hittills har ungefär 50 procent av ytorna hyrts ut.

– Intresset har till och med varit något bättre än förväntat och vi har utöver de fem hyresgästerna ett antal förfrågningar. Och när vi väl börjar bygga tror vi att fler anmäler sig, säger Per Johansson, uthyrningschef på Klövern.

Vid en invigningsceremoni på tomten där kontorshuset ska uppföras presenterades på torsdagen hyresgästerna.

Fyra bolag och en restaurang

De som är klara är Näringslivets hus som i dag finns på Drottninggatan där åtta organisationer och företag håller till, Cash IT som utvecklar kassasystem, redovisnings- och revisionsbyrån Ekonomernas hus, teknikkonsultbolaget Altrans lokalkontor i Karlstad samt Bröderna Olsson som ska öppna en ny restaurang i markplanet i ena huset.

– Vår största satsning någonsin, säger delägaren Henrik Lööv.

Restaurangen blir på 900 kvadratmeter och kommer att ligga i huset närmast Tullhusgatan. Dessutom ska man använda den 400 kvadratmeter stora matsalen en trappa upp under kvällstid. Ett 20-tal personer kommer att arbeta här.

Astrid Sjökvist var mycket nöjd med att Skeppet-projektet kan påbörjas.

– Äntligen! Jag har hållit på med projektet i sju år och nu börjar vi bygga omgående. Skeppet ska stå klart för inflyttning sommaren 2017. Det är Peab som ska vara totalentreprenör.

Vann i domstolen

Det som gör att Klövern drar i gång projektet är ett utslag i Mark- och miljödomstolen där man avslår bostadsrättsföreningen Inre hamnens överklagan av bygglovet eftersom man anser att det inte kommer finnas tillräckligt med parkeringsplatser i området.

– Vi överväger nu om vi ska överklaga till mark- och miljööverdomstolen, säger föreningens ordförande Jonny Mattsson.

– Vi vet att de kan överklaga dit, men chansen att de ska få prövningstillstånd där är mycket liten. Vi har bygglov och startbesked och väljer att starta byggandet på egen risk redan nu, säger Astrid Sjökvist.

Utöver kontorsytorna finns det förutom Bröderna Olssons 900 kvadratmeter ytterligare cirka 1 500 kvadratmeter lokaler i markplanen som är avsatta för kommersiell verksamhet.

– Här vill vi ha in tre–fem butiker och verksamheter. Vi vill bland annat få hit ett gym, ett kafé och en närbutik, säger Per Johansson.

 

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.