2015-09-24 13:28

2015-09-24 13:29

Vem hatar katoliker så?

KARLSTAD: Fem attentat på fyra månader

Satanistkors, sönderslagna skyltfönster och tjärfärg hälld på entrédörrarna. Fem gånger sedan början av sommaren har katolska kyrkan i Karlstad blivit utsatt för attentat. Vem är det som hatar så mycket?

Lördagen den 29 november förra året var en glädjens dag för medlemmarna i Vår Fru av Rosenkransens katolska församling i Karlstad. Efter nästan 60 år i det lilla kapellet på Drottninggatan, egentligen en ombyggd lägenhet, kunde man flytta in i en riktig kyrka.

En glädjens dag

Flytten gick till den tidigare Baptistkyrkan på Tingvallagatan. Här fick man utrymme även för välbesökta gudstjänster och andra typer av församlingsarbete. Församlingen äger hela fastigheten men hyr ut lokalerna i bottenvåningen bland annat till kommunen och till butiker.

Alt var frid och fröjd fram till i somras.

– Några dagar in i juni slog någon sönder en fönsterruta i vårt gamla kapell som vi fortfarande äger, berättar kyrkoherde Martin Ferenc. Några dagar senare var det Låssmeden, en av våra hyresgäster, som fick ett skyltfönster sönderslaget.

Mitt i sommaren, den 12 juli, var det dags igen. Den här gången var det förslaget, mer planerat och mer arbete från attentatsmannens sida. Genom att använda lim och sand hade denne någon tillverkat två upp-och-nervända kors, ett känt satanisttecken. De satt på församlingens två anslagstavlor mot Tingvallagatan och Eneströmsgatan.

Tjärfärg

I onsdags i förra veckan var det dags för Låssmedens skyltfönster en gång till. Och bara två dygn senare utfördes det största attentatet hittills. Då slängde någon tjärfärg på kyrkans två entrédörrar.

– Varför hatar de oss? undrar Martin Ferenc. Och varför just nu?

– Attentaten har blivit grövre och det går kortare tid emellan. Hur kommer det här att sluta?

Lördagen den 29 november förra året var en glädjens dag för medlemmarna i Vår Fru av Rosenkransens katolska församling i Karlstad. Efter nästan 60 år i det lilla kapellet på Drottninggatan, egentligen en ombyggd lägenhet, kunde man flytta in i en riktig kyrka.

En glädjens dag

Flytten gick till den tidigare Baptistkyrkan på Tingvallagatan. Här fick man utrymme även för välbesökta gudstjänster och andra typer av församlingsarbete. Församlingen äger hela fastigheten men hyr ut lokalerna i bottenvåningen bland annat till kommunen och till butiker.

Alt var frid och fröjd fram till i somras.

– Några dagar in i juni slog någon sönder en fönsterruta i vårt gamla kapell som vi fortfarande äger, berättar kyrkoherde Martin Ferenc. Några dagar senare var det Låssmeden, en av våra hyresgäster, som fick ett skyltfönster sönderslaget.

Mitt i sommaren, den 12 juli, var det dags igen. Den här gången var det förslaget, mer planerat och mer arbete från attentatsmannens sida. Genom att använda lim och sand hade denne någon tillverkat två upp-och-nervända kors, ett känt satanisttecken. De satt på församlingens två anslagstavlor mot Tingvallagatan och Eneströmsgatan.

Tjärfärg

I onsdags i förra veckan var det dags för Låssmedens skyltfönster en gång till. Och bara två dygn senare utfördes det största attentatet hittills. Då slängde någon tjärfärg på kyrkans två entrédörrar.

– Varför hatar de oss? undrar Martin Ferenc. Och varför just nu?

– Attentaten har blivit grövre och det går kortare tid emellan. Hur kommer det här att sluta?