2015-09-18 15:18

2015-09-18 15:49

300 nya bostäder på gång

KARLSTAD: Snart byggstart för jättelik etapp på Bryggudden

På fredagen togs första spadtaget för 43 bostadsrätter på Bryggudden, men det är bara början.
– I oktober söker vi bygglov för ett bostadskomplex med 250–300 nya lägenheter, säger Preparts Sture Emanuelsson.
Samtidigt planeras det för en stor livsmedelsbutik i området.

Bryggudden vid Inre hamn i Karlstad fortsätter växa. Nästa etapp är byggandet av 43 bostadsrätter fördelade på två sexvåningshus längs Pråmkanalen. De påbörjas nu och inflyttning blir det i december nästa år.

– Med dem har vi byggt 243 lägenheter och alla furutom några få av de 43 nya är sålda eller uthyrda. Sedan fortsätter vi utvecklingen av området med att bygga ytterligare 400 bostäder. Vi hoppas att allt kan stå klart runt 2020–21, säger Löfbergs fastigheters vd Tomas Rhöse.

Gigantisk etapp

Suget efter bostäder i Karlstad är enormt och därför satsar man på Bryggudden på ett jättelikt projekt.

– Redan nu i oktober söker vi bygglov för ett bostadskomplex med 250–300 nya lägenheter. Det kommer att byggas som ett E strax norr om de senast färdigställda hyresrätterna.

– Cirka 75 procent av de nya lägenheterna blir hyresrätter och 25 procent blir bostadsrätter. Hela bygget är kostnadsberäknat till runt 500 miljoner kronor och vi hoppas komma i gång ungefär vid årsskiftet. Byggtiden blir cirka 30 månader, säger Sture Emanuelsson.

Med så många boende på Bryggudden behövs det en mataffär och en sådan är på gång.

– När vi flyttar vårt lager till Välsviken nästa sommar får vi lediga ytor vid vår anläggning i Inre hamn. Och vi skissar nu på att göra om 3 000 kvadratmeter till en livsmedelsbutik och vi har flera intresserade kedjor. Vi planerar bland annat även för ett garage med upp till 1 000 platser, säger Tomas Rhöse.

Bryggudden vid Inre hamn i Karlstad fortsätter växa. Nästa etapp är byggandet av 43 bostadsrätter fördelade på två sexvåningshus längs Pråmkanalen. De påbörjas nu och inflyttning blir det i december nästa år.

– Med dem har vi byggt 243 lägenheter och alla furutom några få av de 43 nya är sålda eller uthyrda. Sedan fortsätter vi utvecklingen av området med att bygga ytterligare 400 bostäder. Vi hoppas att allt kan stå klart runt 2020–21, säger Löfbergs fastigheters vd Tomas Rhöse.

Gigantisk etapp

Suget efter bostäder i Karlstad är enormt och därför satsar man på Bryggudden på ett jättelikt projekt.

– Redan nu i oktober söker vi bygglov för ett bostadskomplex med 250–300 nya lägenheter. Det kommer att byggas som ett E strax norr om de senast färdigställda hyresrätterna.

– Cirka 75 procent av de nya lägenheterna blir hyresrätter och 25 procent blir bostadsrätter. Hela bygget är kostnadsberäknat till runt 500 miljoner kronor och vi hoppas komma i gång ungefär vid årsskiftet. Byggtiden blir cirka 30 månader, säger Sture Emanuelsson.

Med så många boende på Bryggudden behövs det en mataffär och en sådan är på gång.

– När vi flyttar vårt lager till Välsviken nästa sommar får vi lediga ytor vid vår anläggning i Inre hamn. Och vi skissar nu på att göra om 3 000 kvadratmeter till en livsmedelsbutik och vi har flera intresserade kedjor. Vi planerar bland annat även för ett garage med upp till 1 000 platser, säger Tomas Rhöse.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.