2015-03-18 06:00

2015-04-05 15:39

Strid om kontorshus inte över

KARLSTAD: Grannar funderar på en överklagan

Klövern söker bygglov för sitt stora kontorshus Skeppet i Inre hamn i Karlstad. Planen är att huset ska stå klart vid årsskiftet 2016/2017.
Men medlemmarna i bostadsrättsföreningen Inre hamnen är inte nöjda.
– Vi har planer på att överklaga bygglovet, säger Sten-Åke Lindahl.

NWT berättade i höstas att fastighetsbolaget Klövern hade tryckt på startknappen för sin storsatsning Skeppet. Det handlar om en fyra våningar hög byggnad med en uthyrningsbar yta på 12 500 kvadratmeter.

Förutom kontorslokaler ska Skeppet innehålla bland annat en restaurang och ett gym i markplanet.

– Intresset för att hyra in sig i lokalerna är mycket stort. Vi har redan träffat ett avtal och flera andra samtal med hyresgäster pågår, säger Astrid Sjökvist, affärsenhetschef på Klövern i Karlstad.

Cirka 260 miljoner kronor är bygget kostnadsberäknat till och Klövern hoppas få bygglov i samband med onsdagens stadsbyggnadsnämnd. Planen är en byggstart i vår/sommar.

Förstör utsikt

Men Bostadsrättsföreningen Inre hamnen som tidigare varit kritisk mot projektet fortsätter att vara det.

– Klövern har haft kravet att samverka med oss, men det har de inte alls gjort. Med deras planer förstörs delar av en del av våra medlemmars utsikt mot vattnet, torget blir rumphugget och arkitekturen är vi också väldigt kritiska till. Dessutom uppfylls inte alls parkeringskraven, säger viceordföranden Sten-Åke Lindahl.

– Vi har planer på att överklaga bygglovet och det kan bli så långt det går, fortsätter han.

Klövern anser dock att de har rätten på sin sida.

”Gjorde avsteg”

– Vårt projekt innehåller inget som strider mot detaljplanen. Sverigehuset gjorde ett avsteg från den när de byggde sina bostadsrätter och därför blir inte kvarteren jämna.

– Vi är dock inte rädda för en överklagan. Samtidigt har vi respekt för de närboende och hur vårt nya hus påverkar dem, säger Astrid Sjökvist.

NWT berättade i höstas att fastighetsbolaget Klövern hade tryckt på startknappen för sin storsatsning Skeppet. Det handlar om en fyra våningar hög byggnad med en uthyrningsbar yta på 12 500 kvadratmeter.

Förutom kontorslokaler ska Skeppet innehålla bland annat en restaurang och ett gym i markplanet.

– Intresset för att hyra in sig i lokalerna är mycket stort. Vi har redan träffat ett avtal och flera andra samtal med hyresgäster pågår, säger Astrid Sjökvist, affärsenhetschef på Klövern i Karlstad.

Cirka 260 miljoner kronor är bygget kostnadsberäknat till och Klövern hoppas få bygglov i samband med onsdagens stadsbyggnadsnämnd. Planen är en byggstart i vår/sommar.

Förstör utsikt

Men Bostadsrättsföreningen Inre hamnen som tidigare varit kritisk mot projektet fortsätter att vara det.

– Klövern har haft kravet att samverka med oss, men det har de inte alls gjort. Med deras planer förstörs delar av en del av våra medlemmars utsikt mot vattnet, torget blir rumphugget och arkitekturen är vi också väldigt kritiska till. Dessutom uppfylls inte alls parkeringskraven, säger viceordföranden Sten-Åke Lindahl.

– Vi har planer på att överklaga bygglovet och det kan bli så långt det går, fortsätter han.

Klövern anser dock att de har rätten på sin sida.

”Gjorde avsteg”

– Vårt projekt innehåller inget som strider mot detaljplanen. Sverigehuset gjorde ett avsteg från den när de byggde sina bostadsrätter och därför blir inte kvarteren jämna.

– Vi är dock inte rädda för en överklagan. Samtidigt har vi respekt för de närboende och hur vårt nya hus påverkar dem, säger Astrid Sjökvist.